Krásné věci – Janelle Brownová

Autor: Janelle Brownová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 488

„To už je jedno Vanesso.“ Povzdechl si. „Nejde jen o moji mámu. Co když se rozhodnu jít do politiky já? Už dost dlouho mě to trápí. Tvoje práce, tvůj život, to všechno je… plytké. Prázdné.“     
„Vybudovala jsem komunitu,“ vyhrkla jsem rozvášněně. „A komunita je stěžejní součástí lidského prožitku.“   
„Jenže my žijeme v realitě, Vanesso. Vždyť ty lidi ani neznáš. A oni nedělají nic jiného, než že tě sdělují, jak jsi skvělá. Není na tom vůbec nic autentického, všechno je to jen monotónní každodenní póza – večírky, outfity, 
jú, této ale sekne, když sedí na schodech toho čtyřhvězdičkového hotelu. Opláchnout a znovu.“

Jako malá toužila Nina po umělecké kariéře v New Yorku. Její sen se však nakonec rozplynul, a tak začala se svým přítelem Lachlanem okrádat zlatou mládež v Los Angeles. Měla k tomu ostatně ty nejlepší předpoklady: i její matka byla totiž zkušená podvodnice.
Když se ale matce vrátí rakovina, musí jinak rozvážná Nina jednat velmi rychle, aby sehnala peníze na drahou léčbu. Rozhodne se tedy vydat i s Lachlanem k jezeru Tahoe do sídla Stonehaven, kde žije mladá dědička Vanessa, a uskutečnit tam svůj dávný plán.

Román Krásné věci mě velice příjemně překvapil. Od této autorky to pro mě byla prvotina. Nevěděla jsem tudíž do čeho jdu, ale musím uznat, že je to velmi zajímavě a napínavě napsaný příběh. Dostanete se do prostředí podvodníků, bohatých i chudých a sociálních sítí. Čekají vás nečekané zvraty a zábavné i smutné okamžiky.

Nina v dětství přišla o otce, který byl alkoholik, když ho její matka vyhodila. Od té doby se protloukaly spolu, měly jen sebe navzájem. Matka nikde dlouho nevydržela, takže se často stěhovaly. Nina neměla žádné kamarády, koníčky. Její matka ji stále opakovala, že bude mít skvělou budoucnost, že z ní bude něco velkého. Nina tomu uvěřila, ale velký zlom přišel u jezera Tahoe. Nakonec přišla na to, jak si její matka vydělává peníze, aby je zajistila. Žádná pořádná práce to nebyla, byla obyčejná podvodnice, která okrádala bohaté lidi. Když si Nina poprvé našla kamaráda a možní i první lásku, rozdělil je jeho otec, nabubřelý milionář. Urazil ji a vyhodil ji z jejich pozemku, kde je načapal společně s Bennym. Domů šla s myšlenkou na to, že je nula a nikdy nic nedokáže. Tak málo stačilo k tomu, aby tomu uvěřila a její cesta postupovala tímto směrem. Když její matka onemocněla rakovinou a nemohla se o sebe starat, Nina musela najít způsob, jak je uživit, zaplatit léčbu a výdaje za nemocnici. Seznámila se s matčiným kamarádem Lachlanem, který byl stejný podvodník jako ona. Netrvalo dlouho a Nina zvedla telefon a přijala Lachlanovu nabídku na spolupráci.
Vystudovala umění, pracovala se starožitnostmi, byla mladá a krásná, takže skvělá partie pro bohaté muže a jejich domy plné drahého nábytku a umění. Když se matce rakovina vrátila a Nina potřebovala velkou hotovost na nový lék, zapomněla na své podmínky a vrhla se do velké akce. Její nový směr bylo jezero Tahoe a rodina, která ji zničila život, Lieblingové. Konkrétně Vanessa, sestra Bennyho. Jediná na kom se mohla pomstít. 

Kdo je Lachlan je záhada až do poslední čtvrtiny knihy Krásné věci. Budí dojem seriózního muže, i když je podvodník. Nina věří, že mu může důvěřovat a tak navážou i milenecký vztah. Ví, že s ní Lachlan nikdy nezůstane, ale to, co se začne odehrávat u jezera odkryje spoustu nových neznámých a i Lachlan se dostává na tenký led, o kterém se dozví v poslední chvíli.

Poslední hlavní aktérkou tohoto příběhu je Vanessa Lieblingová. Bratr je schizofrenik, matka spáchala sebevraždu a otec umřel. Zůstalo ji jen rodinné panství a skoro prázdný bankovní účet. Živí se jako influencerka, létá po světě, večeří v nejlepších restauracích, nosí nejkrásnější šaty a nejdražší šperky, přesto je sama. Když se zasnoubí a záhy ji umře otec, snoubenec ji opouští a Vanessa odjíždí do Stonehavenu, rodinného sídla u jezera Tahoe. Celý svůj život ten dům nenávidí, viní ho za všechny špatné věci, co se její rodině staly, ale nemá na výběr. A tak zůstává ve studeném a plísní prolezlém domě úplně sama, daleko od civilizace a třpytu pozlátek.  Aby dům utáhla, začne pronajímat domek pro správce a díky tomu se necítí tak sama.
Její život influencerky pomalu končí a ona sama přemýšlí, zda to byl opravdu prázdný a plytký život, jak to nazval její bývalý snoubenec. Když dorazí nový pár, má pocit, že to bude něco jiného. Mezi ní a tím mužem to jiskří a zároveň si velmi rozumí s ní. Michael a Ashley – Lachlan a Nina. Vanesse, ale bude trvat až moc dlouho než zjistí, která cesta je ta správná, zda láska nebo přátelství. To vše v knize Krásné věci.

„Nevím, co přesně hledám, ale v zadní části zásuvky na to narážím. Je to dopis, který na konci října napsal doktor Hawthorne. Ze záplavy jinak nesrozumitelných čísel a lékařských pojmů na mě vyskakuje slovo remise. Hned za dopisem leží v zásuvce složka se strašlivými výsledky CT, jimiž přede mnou matka mávala, když jsem ji onehdy vyzvedávala z nemocnice. A opravdu je na snímku rozpoznávám, důvěrně známé stíny ukryté v měkkých tkáních jejího těla a pronikající k páteři, od krku a mozku. Když se teď však dívám na snímky pozorněji, vidím, že data jsou pečlivě vygumovaná a rok rozmazaný a upravený tužkou tak, aby se ze sedmičky stala osmička.   
Matka použila staré snímky, aby mě přesvědčila, že je pořád nemocná.   
Ale proč?“

Musím uznat, že mě všichni tři bavili. Příběh Krásné věci plynul jako po másle a vždy přišel zvrat v tu správnou dobu. Dostal vás do očekávání a některé vyústění by mě nikdy nenapadly, stejně jako konec. Krásné věci mají vše, co dobrý román s kapkou krimi potřebuje. Kniha se dělí na očíslované kapitoly, ale hlavní rozdělení je podle toho, kdo vám zrovna vypráví příběh. Slovo dostane Nina a Vanessa. Ten mužský pohled tam trochu chybí, ale zase by odkryl věci, které byly více zajímavé a napínavé, že zůstaly nevyřčené až do úplného konce.

Krásné věci doporučuji všem lidem, kteří mají rádi romány s trochou krimi, možná bych knihu zasadila i do slabšího thrilleru. Dozvíte se jak se spřádají lsti, jaký život se skrývá za třpytek sociálních sítí a jak se vyrovnávají bohatí i chudí se svými problémy. I když má kniha skoro 490 stran, nevynechala bych ani jednu. Parádní čtení od začátku až do konce. Věřím, že se vám bude v této těžké době hodit a zpříjemní vám pobyt doma.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Krásné věci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *