Křehká krása – Petra Durst-Benningová

Autor: Petra Durst-Benningová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 464

„Jen blázen si zahrává s ohněm ve vlastním domě!“

V durynské vesnici Lauscha běžel život po staletí stále stejně. Zdejší skláři byli vyhlášení svým uměním, které předávali z otce na syna. Joost Steinmann vedl úspěšnou rodinnou dílnu, přestože měl jen tři dcery. Když ale nečekaně zemřel, zůstaly Johanna, Ruth a Marie bez peněz. Jak mají tři osamělé ženy přežít v mužském světě? Podle tradice bylo foukání skla vyhrazeno pouze mužům, ženy mohly jen pomáhat se zdobením.
Nezbylo jim nic jiného než přijmout práci u konkurence. Ani celodenní dřina jim ale nezajistila dost prostředků k přežití. Nejstarší Johanna se proto vydala do města, kde se stala asistentkou jednoho ze zdejších obchodníků, který prodával sklo do celého světa. Ruth se rozhodla získat bohatého manžela a nejmladší Marii, stále zasněnou a tichou, natolik uchvátilo jiskřivé kouzlo skla, že porušila všechna pravidla a tajně usedla ke kahanu svého otce.
Všechny tři ale budou muset ještě zdolat mnoho překážek a spojit síly, aby si splnily svůj sen o nezávislosti a svobodě.

Křehká krása není jen tak obyčejným románem. Klidně bych mohla napsat, že jde o rodinnou ságu a fanoušci autorek jako je například Anne Jacobs nebo Marie Lacrosse si přijdou rozhodně na své a budou mít ještě jednu výhodu – tato kniha je stand-alone a ne z žádné série, takže si životní osudy hrdinů vychutnáte od začátku až do konce.

O něco dříve, než nastane rok 1892, se tři sestry, ocitnou samy na světě a odkázány sama sebe ve světě mužů a tvrdých zákonů.
Johanna, Ruth a Marie se v malé vesničce Lauscha, v Durynském lese, rozhodnou, že se nenechají položit na lopatky tím, že jejich otec, jediný živitel rodiny, umřel a proto se začnou starat samy o sebe.
Nejdříve si najdou společnou práci a protože Lauscha je vesničkou sklářů, kde jinde by ji taky hledat měly. Jenže záhy se jejich životní osudy rozdělí, protože jedna z nich chce hledat štěstí jinde a další z nich ví, že může být šťastná úplně jinak.

Po nějaké době se jejich cesty zase zkříží, ač se nikdy tak úplně nerozdělily, a pak to teprve dostane pořádné obrátky.
Pokud jste zvědaví, jak se tři mladé ženy, bez zkušeností, bez mužů, bez práce, dokážou protlouct tvrdým světem reality, v zapadlé německé vesničce, kde žena není nic jiného než jen pomocná síla, případně ta, co má porodit jen a vyloženě syna, otevřete si příběh Křehká krása a začtěte se.

„Když dívka ztratí svou čest, nemá už na tomhle světě nic, co by patřilo jenom jí!“

Příběhem vás budou střídavě provázet všechny tři hrdinky a ač kapitoly nejsou nijak označeny, nemusíte mít obavu, že byste se ztratily v představě, kdo je zrovna hlavním vypravěčem. Autorka skvěle rozdělila životy a hlavní úděly hrdinek, tudíž budete vždy vědět, už od prvních stránek, že Johanna je ta chytrá, Ruth ta důvěřivá a Marie ta tichá.

Musím říct, že jsem si všechny tři hrdinky neskutečně oblíbila a ač mi v některých situacích pily krev, obzvlášť teda Johanna, fandila jsem jim po celou dobu čtení. Navíc Křehká krása má neskutečně magický konec. Autorka do toho vyprávění samozřejmě zapasovala docela dost náhod, ale jsou tak hezky „obyčejné“ a „naivní“, že mě ani nenapadlo pochybovat o tom, zda do příběhu zapadají nebo ne a jestli nejsou vloženy do děje na sílu.

Jestli hledáte příběh, který bude vyprávět o jedné rodině, o drsném prostředí, o smutku, o neštěstí, ale také o lásce, o naději a o tom správném popíchnutí, jak si jít za tím, co člověk opravdu chce, tak se poohlédněte po knize Křehká krása. Věřím, že se vám bude líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Křehká krása můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *