Kruh – Rona Halsall

Autor: Rona Halsall
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2020
Počet stran: 319

„Schoulila se do klubíčka, srdce se jí svíralo žalem. Kde je rodina, na kterou si musela tak dlouho počkat a kterou tak milovala! Tušila, že když se jí neozývá je bezvýsledné, musí být něco hrozně, příšerně špatně.“

Když Mel otevře dveře krásné horské chaty uprostřed Grizedaleského lesa, kde se měla setkat se svým manželem Lukem a s dětmi Callumem a Tessou, pocit radosti ze společné dovolené je ten tam. Chata je prázdná, krbová kamna vychladlá, po zemi rozházené oblečení. Na krbu visí lístek se zprávou: šli jsme se projít. Mel spadne kámen ze srdce, jsou v pořádku.
Ale jakmile se venku setmí a chatu obklopí černočerná tma, pocit bezpečí vezme za své. Mel zkontaktuje horskou službu a nahlásí zmizení manžela s dětmi. Pátrání však nepřinese žádné výsledky. Jako by se po nich slehla zem.
Detektiv Stevens se s kolegyní Locketovou ujímá vyšetřování pohřešovaného otce a dvou dětí. Když se pustí do pátrání, začnou na světlo vyplouvat skutečnosti, které případ zamotávají čím dál víc. Kdo je oběť a komu zmizení hraje do karet? Čím hlouběji policie proniká do vztahů mladé rodiny, tím víc se točí v kruhu, ze kterého není úniku. Vše je propojené se vším.
Chybu ale  může udělat každý. A pak se kruh otevře.
Psychothriller Kruh je znepokojivý a spletitý příběh rozdělený do čtyř rovin vyprávění v minulosti a přítomnosti, které se navzájem prolínají.
… dokud nedojde k vraždě…

Knihu Kruh jsem přečetla na jeden zátah a musím uznat, že lépe jsem tento rok nemohla začít. Doufám, že bude platit rčení „Jak na Nový rok, tak po celý rok“, protože bych díky tomu držela v rukou a četla, jen samé skvělé, topové knížky. A čtenář si nic jiného ani nemůže přát. 🙂

Anotace, která je napsána výše, je všeříkající, takže se rovnou vrhnu na postavy jako takové. A začnu Mel. Tato žena na vás bude působit nejdříve jako skvělá matka, která má opravdu strach o své blízké, kteří měli být tam, kde po nich není ani vidu ani slechu. Jenže jak se autorka pustí do odkrývání její a Lukeovy minulosti, začnete v ní vidět ambiciózní ženu, která si jde tvrdě za svým.
Luke je po smrti své manželky se svými dětmi sám. A moc to nezvládá. Proto se uchýlí nejdříve ke svým rodičům na farmu, jenže tam není všechno tak, jak by si představoval a poté se přestěhuje do blízkého města, aby byl s dětmi sám a mohl si žít po svém. Jenže ani to nebude jeho nejlepší volba.

A jak už to tak bývá, nejen Luke se začne točit v kruhu, dobrých i špatných rozhodnutí, Mel tomu nemá jinak, její problémy, ale i úspěchy, jsou vykoupeny jejím špatným svědomím a hlavně tím, že nemůže očekávat svůj život jako procházku růžovou zahradou.
Kruh má spoustu hrdinů, kterých vám bude líto, ze kterých vám bude smutno, kterým budete fandit a nad kterými vám bude srdce plesat. Autorka vymyslela charaktery, jež si budete ještě nějakou dobu po dočtení pamatovat.

„Možná, že dítě je to, co potřebujeme, abychom se všichni stmelili. Myšlenky v hlavě se mu honily v divokém víru, nebyl schopen ho zastavit. Je to dobře, nebo hodně, ale opravdu hodně špatně? Nemohl dojít k žádnému závěru, emoce jím cloumaly na všechny strany. Nezmohl se ani na slovo.“

A teď něco k ději. Když začnete číst Kruh, dejte si opravdu pozor, ať máte před sebou dost volného času. Protože pokud se opravdu do děje začtete, čeká na vás velmi dobře napsaný psychothriller, který vám nedá spát, dokud jej nedočtete do konce.
Autorka nejdříve stupňuje napětí, a ač vám potom začne spousta věcí (zhruba v polovině) docházet, díky drobným detailům, které hýbou celým dějem a mění všechny charaktery postav, neustále budete ve střehu a nebudete chtít knihu ani na minutu odložit.

Líbilo se mi, že autorka střídala vyprávění v různých časech. Jednou jste se ocitli v minulosti, jindy v přítomnosti, ale vždy jste věděli, kde se nacházíte, navíc všechno do sebe skvěle zapadalo, takže jste vždy dostali důležitou informaci, která obohatila děj a určila mu další směr, jakým se bude vyvíjet.
A další plus – knize nemůžu upřít její čtivost. Nejen krátké kapitoly, ale samotný styl psaní autorky mi neskutečně sedl, takže jsem byla doslova přikovaná k celému příběhu, až do posledního písmenka.

Ač může být Kruh pro mnoho čtenářů předvídatelnou knihou, věřte mi, že po dočtení budete tvrdit, že tento příběh byl fakt dobrý.
Je logický. Má hlavu a patu. Má charaktery postav, které jsou uvěřitelné, nic není přehnané. Má výborně vymyšlený konec, který vám asi „nezaručí“ wow efekt, protože jej budete tak nějak čekat, ale při posledních slovech si uvědomíte, že to takto mělo skončit, jen tak je to spravedlivé a férové.
Autorka se nesnažila nic nepřikrášlit, napsala příběh, který je uvěřitelný, je reálný, je napsán s nohama na zemi a ne s hlavou v oblacích. A za to si zaslouží mou poklonu, doufám, že autorka bude pilná ve svém psaní, protože si rozhodně od ní přečtu další knihu, a nebudu váhat ani na minutu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Kruh můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *