Kult – Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 568

Za slunečného letního dne se z mateřské školy ve Stockholmu ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Policistka Mina Dabiriová i její kolegové vědí, že jim jde o čas. Brzy zjišťují souvislost s dřívějším zmizením stejně staré dívky, které skončilo tragédií. Zdá se, že nebezpečí hrozí i dalším dětem. Zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Je možné, že v pozadí stojí nějaká tajemná sekta? 
Mina se opět rozhodne do případu zapojit mentalistu Vincenta Waldera. Od dramatických událostí před dvěma lety se neviděli, ale stále je pojí zvláštní pouto. Mina však ještě neví, že tentokrát se vyšetřování velmi úzce dotkne i jí. Čas se krátí, pachatel rozehrává ďábelskou šachovou partii a hledá si oběti mezi těmi nejzranitelnějšími… Podaří se Mině a Vincentovi zakročit včas? 

Kult je druhým dílem ze série Mentalista a co si budem povídat, první díl byl naprosto famózní, takže má očekávání byla opravdu veliká. A jedním dechem musím říct, že bohužel nebyla naplněna. A přesto o tom je život, máte od něčeho určitá očekávání a pak jste zklamáni. Lepší nic nečekat a být mile překvapen… Ale už to holt nevezmu zpátky….

Mina a Vincent, dvojice, která si v Iluzi vytvořila v příběhu pevné místo. Ale to, jakým způsobem jednali v prvním díle má daleko do toho, jací byli v Kultu. Tady ten děj vůbec neubíhal, všechno bylo zdlouhavé, zbytečné popisy a upřímně, některé pasáže mi vůbec nešly na rozum.
Myslela jsem si, že když v knize Kult půjde o únos malého chlapce, dostane se mi příběh pod kůži, protože sama jsem mámou dvou malých dětí.
Jenže ani tímto způsobem se mi to nestalo… Vše mi bylo už od začátku jasné a jen zbytečné pocity, popisování situací, které na mě nepůsobily reálně a rozhovory, dialogy, ale i myšlenkové pochody byly nejen zmatené, ale i divně zmatené. Pořád přemýšlím nad tím, jestli tuto knihu nepsal někdo jiný, protože autorka umí psát a já ji naprosto zbožňuju… A o to víc nechápu…

I v negativní recenzi se snažím vyzdvihnout aspoň něco málo, co bylo na příběhu fajn, aby stálo za to si tu knížku přečíst. Jenže ať se sebevíc snažím, Kult nic takového nemá. Zdlouhavé, někdy jsem pár stránek přeskočila, a to jen proto, abych se přesvědčila co nejrychleji, že jsem se nemýlila v mém úsudku hned na začátku, jak to všechno dopadne…

Je mi to fakt líto, ale pokud jste četli jen Iluzi a chystáte se na Kult, napíšu vám jedno, nedělejte to. Zanechejte v sobě ten pocit úžasného příběhu, který vám dá první díl a ponechte to tak… Už nic víc k tomu napsat nechci. Jen jedno, poslední, doufám a věřím v to, že s další knihou autorky se zase její příběh vyšplhá na přední příčky thrillerů a detektivek, které stojí za to číst!

Hvězdné hodnocení: 1 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Kult můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *