Láska a sýr v Paříži – Victoria Brownleeová

Autor: Victoria Brownleeová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 332

„Gaston objednal dvě skleničky rosé a trochu ledu. „Říkáme tomu piscine,“ poučil mě a pomalu ponořil dvě kostky do své skleničky.
„Jako bazén?“
„Oui.“
„A já si myslela, že dávat led do vína je svatokrádež,“ prohodila jsem blahosklonně.
„Ano, ale ve Francii se to tak v létě dělá.“ Pokrčil rameny. „S kvalitním vínem by to ale nikdo neudělal, v tom máte pravdu.“

Ella se plná očekávání a vzrušení připravuje na večeři se svým přítelem, se kterým chodí přes osm let. Zdá se, že konečně nadchází chvíle, kdy ji požádá o ruku. Večeře však skončí překvapivým rozchodem. Se zlomeným srdcem, na prahu třicítky se Ella rozhodne opustit Melbourne, přestěhovat do Paříže a konečně začít žít jinak, dobrodružněji. Neumí jazyk, nikoho tam nezná a neví, čím se bude živit. Přesto si v Paříži rychle najde práci – myje nádobí v kavárně – a jako každý milovník sýrů si brzy objeví i místní obchod se sýry. Majitel Serge jí ochotně radí, které druhy sýrů má ochutnat. Netrvá dlouho a Ella se ocitá mezi dvěma muži z opačných konců pařížské kulinářské scény. Zatímco dokonale šarmantní Gaston, novinář píšící recenze o jídle, ji zve na večeře a na víno a je ztělesněním dívčích snů o Francouzech, s kamarádským Sergem z obchodu se sýry se neuváženě vsadí, že spolu v průběhu roku každý den ochutnají jiný druh francouzského sýra. Pokud Ella sázku vyhraje, Serge ji pozve do luxusní pařížské restaurace na večeři, pokud ji nedodrží, pozve ona jeho – na což by ale musela teprve našetřit. Ella si na Instagramu založí fotodeník svého „sýrožroutského dobrodružství“ a brzy má stovky fanoušků. A o to silnější motivaci sázku vyhrát.

Victoria Brownleeová je zkušená novinářka píšící o jídle do renomovaných kulinářských časopisů. Narodila se v Melbourne, ale většinu posledních deseti let strávila cestováním po světě a ochutnáváním místních jídel. Nakonec na dva roky zakotvila v Číně, kde pracovala jako redaktorka časopisu Food & Drink v Šanghaji. V roce 2016 vyměnila knedlíčky za sýry a usadila se s manželem a dcerou v Paříži, kde žije dosud.

Láska a sýr v Paříži je romantickým příběhem, který má svým tématem daleko k dalším knihám z této edice, jednoznačně nemá takovou hloubku ani není zcela uvěřitelný a reálný, ovšem i tak je to pohlazení pro duši a chuťové pohárky.
To největší plus, které já osobně vidím v tomto příběhu, je spojení francouzského stylu života a sýrů.

Ella se po nečekaném rozchodu se svým dlouholetým partnerem Paulem ocitne bez střechy nad hlavou, bez lásky a cítí se v koncích. Jediné východisko vidí v odstěhování se do Paříže, kde jak doufá, začne nový život.
Vyřídí si roční pracovní vízum a odjede.
Neumí ani slovo francouzsky.
Ví jen to, že miluje sýry a francouzský životní styl.
Jakým způsobem si najde bydlení, práci a vyléčí zlomené srdce? To si musíte přečíst sami, ale při čtení mějte rozhodně při sobě pořádnou porci různých sýrů… Jinak budete odbíhat do obchodu co chvíli… 🙂

Hlavní hrdinkou celého dění je Ella, třicetiletá žena, které se po rozchodu zhroutí svět. A proto se rozhodne odstěhovat pryč z Austrálie do své milované Paříže. V tomto jsem ji fandila, tento krok jsem ji schvalovala. Ale tím všechny mé sympatie končí. Na to, že ji mělo být třicet, mi v mnoha situacích přišla spíše jako pubertální dívka, která neví nic o životě.
Kdyby neměla kolem sebe své přátele, kteří ji nejednou velmi dobře poradili, jak by se měla zařídit, asi by to s ní zrovna nejlépe nedopadlo.
Clotilda, Gaston, Chris, Tim, Serge a hlavně Billie, to byli její přátelé, kteří měli v jejím životě nějaké důležité místo. Díky nim měl příběh šmrc, protože ani jeden z nich nebyl nudný, všichni měli charisma a byli něčím zajímaví.

„A teď musíš ochutnat foie gras,“ rozhodl Gaston a sáhl po hnědé hrudce na plátku ovocného chlebíčku, která nevypadala ani vzdáleně tak lákavě jako sousta, která jsem právě okusila.
„Dobře,“ přemáhala jsem se, aby to znělo nadšeně.
„Jsou to játra,“ pronesl pomalu a snažil se rozklíčovat můj výraz. „Nemá to být krásné.“

Láska a sýr v Paříži je rozdělena na několik částí a ty ještě na kapitoly. Nemyslím si, že by ty části měly něco určovat, spíše jsem je brala jako takový doplněk, protože každá stránka, kde je označena část, nese citát někoho slavného, o ničem jiném, než o sýru.
Ten sýr hraje opravdu prim v celém ději. Nejednou jsem měla neskutečnou chuť okusit všechno, co hlavní hrdinka (včetně toho vína! – ách 🙂 ). Jsem ten typ, který vyzkouší všechno, ať už to smrdí víc nebo míň, takže jsem byla ve svém živlu. A co nejdříve se musím podívat po sýru jménem Comté. Věřím, že bude i můj osudový… 🙂

Nejsem si jistá, jestli bych tuto knihu cíleně řadila mezi edici 7lásky, protože předchozí příběhy byly trochu jiné, více realistické, více mě nutily přemýšlet a zamýšlet se nad příběhem. Tady to byla taková sladká – tedy spíš sýrová romantika, a už v polovině knihy víte, jak to dopadne. Tím ale nechci říct, že je to špatné čtení. Rozhodně ne.

Láska a sýr v Paříži je typická romantická kniha, u které si odpočinete, možná vás budou někteří hrdinové štvát, jiné postavy budete milovat, jiné nebudete chápat, ale určitě si čtení užijete na sto procent, pokud holdujete zamilovaným románům.
A ten sýr… ty popisy jeho chutě byly úžasné, za to má autorka ode mě velké plus.
Jelikož se děj odehrává v Paříži – mé milované Paříži – a jí se tam sýry, které já také zbožňuju, nemůžu napsat jinak, než že jsem si čtení fakt užila. A věřím, že každá romantická duše to bude mít stejně jako já. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Láska a sýr v Paříži můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *