Láskohledači – Tereza Barvíková

Autor: Tereza Barvíková
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 204

„Anairam se proměnil v nejpřísnějšího učitele, jakého kdy Mariana měla. Ve škole dostávala spoustu úkolů, ale v porovnání s maličkým modrým skřítkem nebyli Marianini vyučující vůbec nároční.“

Má v dnešním světě pravá láska šanci na přežití? Lidé se scházejí a rozcházejí, ale kdo je svádí dohromady? Na to nalezne odpověď studentka Mariana, když se u nich v kuchyni objeví skřítek – její láskohledač! Malé modré stvoření, které tvrdí, že se jmenuje Anairam a je Marianin láskohledač. Mariana je zprvu vylekaná, ale postupně si svého nového kamaráda velmi oblíbí a chce se dozvědět o láskohledačích všechno. Jsou to totiž kouzelní tvorové z jiné dimenze, jejichž úkolem je svést spřízněné duše dohromady. Každý člověk má takového svého vlastního skřítka, ale jen málokdo ho může vidět. Co však Mariana dlouho neví, je fakt, že existují také pohlcovači – tvorové, hmota či energie, která vysává štěstí a radost, a také loví láskohledače. Doposud do světa lidí nemohli, ale nyní se všechno mění. Jediné jisté je, že zlo začíná pomalu ovládat svět. Ale co je vlastně zlé a co dobré?

Láskohledači je jednou ze čtyř knih, kterou vydalo nakladatelství Cosmopolis v žánru young adult. Mám tento typ příběhů ráda, a proto tleskám za to, že se lidé v redakci rozhodli k tomuto kroku. Navíc tím podporují začínající české autory, což je také velkým plusem. Když se tedy všechny knihy objevily u mě doma, rozhodla jsem se pro tuto jako první, protože prostě obálka. Úžasná!

Příběhem prováží čtenáře Mariana, studentka prvního ročníku střední školy. Má nejlepší kamarádku Anabel, jinak je docela lůzr díky své povaze. Je nejistá ve velkém kolektivu, málomluvná. Ale rozhodně není naivní. Žije se svoji matkou, úspěšnou právničkou v domě, který zdědily po babičce.
Až do této chvíle to může vypadat, že Marianin život není ničím zvláštní. Ale tohle se změní ve chvíli, kdy uvidí svého láskohledače Anairama. Od toho momentu se ji všechno změní. Nejen její život, ale také životy některých jejích blízkých lidí, navštíví místo, o kterém se jí nikdy nesnilo, dozví se věci, o kterých neměla ani tušení.
Jenže i na této kouzelné pouti na ni a jejího nového kamaráda Anairama číhá plno nástrah, ať už od pohledu obyčejným nebo ne.

Jestli chcete vědět, kdo je to láskohledač, co má za úkol, proč ho Mariana vidí, jak s ním mluví, co díky němu zažije, jak se bude vyvíjet její vztah s Jakubem, jestli její matka zůstane s ní pořád sama, tak se to dozvíte v této knize Láskohledači, která je doplněna několika ilustracemi, které jsou velmi vkusné a vyvedené.
Jediný problém, jenž mě při čtení trápil, tak je pocit, že tohle čtení je opravdu pro mladší ročníky. Věřím, že dívky kolem patnácti let budou unešené ze všeho, co se zde děje, bohužel ty starší si to až tak neužijí, protože vše působí tak nějak puberťácky, ale to neznamená, že je to špatná kniha. Jen má na jisto určenou cílovou skupinu.

„Učíme se hlavně o vás, lidech. O vašem životě, historii, psychologii a fyziologii. Konkrétně mě třeba velmi bavily Lidské zvyky a tradice. Pak taky Účel láskohledačů, Rodný jazyk svěřenců nebo také Epické příběhy milenců napříč historií Země.“

Autorčin nápad s láskohledači je bezpochyby skvělý. To se mi líbilo, už jsem si dokonce začala s kamarádkou představovat, kde máme ty své láskohledače a jak vypadají, co plánují… Byla to velmi vtipná konverzace a pobavily jsme se. Za to autorce díky.

Jenže to, co pro mne bylo pubertální a tak nějak to snižuje okruh cílových čtenářů, tak jsou situace, které se Marianě staly nebo do kterých se nechtěně, ne svou vinou dostala. Například její setkání s „královnami“ školy, její povaha a postoje (až úplně na konci příběhu dokázala, že v sobě nějakou tu sílu vyrovnané dívky má), přípravy na první ples školy, místy mi to přišlo jako náznak Popelky, nebo třeba Zpověď královny střední školy. A některé dialogy, ty také byly tak nějak na hranici dospělosti. Aby se téměř dospělý kluk přiznal k tomu, že se kouká na My little Ponny? Vážně? 🙂

Rozhodně nechci knize Láskohledači snižovat její kvalitu, protože napsaná je velmi svižně, čtivě a věřím, že mladé holky si to užijí. Jen tímto obhajuji své následující hodnocení, které je průměrné. Věřím, že si Mariana a její přátelé najdou své čtenáře, taky věřím tomu, že se najdou někteří čtenáři, jež se mnou nebudou souhlasit. Ale dávám na své pocity a je mi kolik mi je, a tohle není pro čtenářky mého věku zrovna správná volba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Láskohledači můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *