Léto v Itálii – Sue Moorcroftová

Autor: Sue Moorcroftová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 350

„Rodina dělá věci pro sebe navzájem.“

Když Sofii po dlouhé nemoci zemře otec, rozhodne se podívat na svět novýma očima. Jako jediná dcera se dlouhé roky o těžce nemocného otce starala a nyní si uvědomuje, že je čas začít žít vlastní život – a splnit sliby, které dala tatínkovi, když ležel na smrtelné posteli.
Odjíždí do klidného starobylého městečka v Umbrii, aby odhalila zdrcující rodinná tajemství. Zde se seznámí s mladou servírkou Amy, která zjistila, že muž, který se o ni celý život staral, není její biologický otec. Kvůli tomuto odhalení ztratila dosavadní životní jistoty a teď zoufale hledá své místo ve světě.
Pomůže Sofie překonat Amy náročné životní období a podaří se jí zhojit bolestné rány z minulosti? Nebo její novou životní cestu osudově překříží záhadný Levi?

Sue Moorcroftová se narodila v Německu v rodině vojáků z povolání. Žila na Kypru, Maltě a v Anglii. Autorka píše současné romány o životě a o lásce. Získala již několik ocenění. Léto v Itálii se dostalo na řebříček bestsellerů nedělních novin The Sunday Times. Mimo to se věnuje psaní povídek, příběhů na pokračování, článků, novinových sloupků a příruček na téma kreativní psaní.

Díky knize Léto v Itálii a díky hlavním hrdinům, se ocitnete ve slunné Itálii, jejích malebných uličkách a zákoutích. Tento příběh je romanticky laděný, pomalu plynoucí, ale také odkrývá spoustu tajemství, které se týkají nejen hlavní hrdinky Sofie, ale také jejích nových přátel, které na své cestě získá.

Sofie se skoro půl roku svého života stará o těžce nemocného otce. Na smrtelné posteli mu slíbí, že mu splní pár přání a hlavně, že bude šťastná, nezávazná a bude cestovat. Po jeho smrti prodá dům a najde si práci v Itálii, konkrétně v Monteliberta. Přesně z tohoto města pochází její otec, maminku již nemá delší dobu, a proto se vydá po stopách její zbývající rodiny.
Na své cestě potká novou kamarádku, Amy, která ji velmi přiroste k srdci tím, jaká je a také Leviho, jenž se na první pohled zdá okouzlen Amy, ale přitom je pro ni hodně starý. Co má Levi v plánu, to se dozví až později a věřte mi, je to opravdu velmi zajímavé.

Sofie jako hlavní postava je velmi milá, na třicetiletou ženu, ohromně chytrá, soběstačná a hlavně předjímající. Je všímavá a líbilo se mi, že dokáže přemýšlet dopředu nad svými činy. Za celý příběh snad jen jednou vybuchla, kdy nepřemýšlela nad tím, co to způsobí. Za to Amy, to byla osmnáctiletá holčina, která se svou výbušností netajila. Kdyby neměla po svém boku Sofii, těžko by se životem v Itálii prokousávala. A v neposlední řadě zmíním Leviho, což je motorkář, který se jednoho dne objeví v hotelu v Monteliberta, kde Sofie s Amy pracují a působí tak nějak záhadně. Ale po pár stránkách si oblíbíte i jej, i když na svůj věk se někdy trochu choval jako „pako“. 🙂

Musím říct, že po celou dobu čtení jsem se cítila tak nějak ukolébána dějem. Pomalu plynoucí čas v Itálii, horké slunce, nádherné prostředí, všude levandule a oleandr, přiznám se, že jsem dostala neskutečnou chuť se tam ihned vypravit a užít si poklidný večer v nějaké malé hospůdce s vychlazeným vínem.
Nemůžu říct, že bych byla obzvlášť napnutá, co se bude dít, ale zvědavá to ano.
Na mne hodně působila i ztráta otce, kterou Sofie nesla poměrně těžko. Bylo mi to velmi blízké, protože i já o tatínka přišla nedávno, a proto jsem s ní obzvláště soucítila. Chápala jsem její myšlenky, pocity a dokázala se do ní vcítit na sto procent.

„Malování bylo nekomplikované. Povrch papíru byl rovný a pouze štětci a barvou vytvářel iluzi rozměrů. Skutečný život takto nefungoval. Někdy se zdá, že to, co si člověk myslí, že vidí, nemá s realitou nic společného.“

Léto v Itálii je klidná, romantická kniha, ale není to přímo typická červená knihovna. Tím, že se hlavní hrdinka snaží najít svou rodinu, tím, že Amy prochází hodně složitým obdobím a tím, že Levi má velké tajemství, o kterém neví, jak jej říct, ani jak dotyčný zareaguje, získal celý příběh i trochu nádechu skrytých tajemství, které hrdinové postupně odkrývají. Nebude se vám zastavovat srdce a nepřestane dýchat, ale určitě vás bude zajímat, jak to všechno dopadne a jak se s tím všichni poperou.

Autorka uměla nádherně popsat prostředí italské vesnice. Nepsala o tom nijak rozšafně, ale ve chvíli, kdy zmínila jen pár drobností, jste se na tom místě okamžitě ocitli.
A perfektně vymyslela postavu Amy. Ztřeštěnou, bojovnou, ale i bojácnou osmnáctiletou dívku, která pomalu poznávala, co je a není v životě důležité.

Když to celé shrnu, tak Léto v Itálii je příběhem, který zaujme jen čtenářky, ale za to jakéhokoliv věku. Je to ideální čtení na léto, k vodě, nebo přímo na italské pláže. Autorka nijak netlačí na to, aby se čtenáři hrozili, co vše se k nim skrze stránky dostane, ale přitom dokáže udržet čtenářovu pozornost a navnadit jej, aby tento příběh dočetl do konce. Nemusíte u čtení nijak přemýšlet a jen se necháte unášet příjemným dějem. Takže, pokud jedete k moři, tato kniha je jasná volba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Léto v Itálii můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *