Lili a záhada v Paříži – Jo Clarkeová

Autor: Jo Clarkeová
Ilustrace: Becka Moorová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2024
Počet stran: 208

„Lili se zhluboka nadechla a podívala se na vysokou budovu před sebou. Ačkoli se už stmívalo, rozeznávala fasádu porostlou břečťanem a obrysy balkónů v horních patrech. Rozhlédla se kolem, jestli v dálce nezahlédne třpytit se osvícenou Eiffelovku, ale bylo tak zataženo, že z města toho moc vidět nebylo.“

Lili je velká milovnice záhad a právě odjíždí do Paříže do nové školy, kterou provozuje její teta Agáta. Všechno se ale zašmodrchá, když je teta obviněna z krádeže drahé brože v jednom pařížském zlatnictví. Lili má naštěstí skvělou kamarádku Káju a hlavně dokonalý pozorovatelský a detektivní talent. A kolem se potlouká podezřelá dáma v klobouku s pavím perem…  
Podaří se Lili vyřešit pařížskou záhadu?

Lili a záhada v Paříži bylo opravdu úžasné čtení. A pro milovníky Francie, konkrétně Paříže, to bude skvělé počteníčko, ať už jim je 10 nebo 40. Protože já spadám do té druhé zmíněné hranice a musím i tak uznat, že toulky Paříží, návštěva všech míst, které známe všichni – prostřednictvím hlavní hrdinky Lili bylo tak živé, že jsem se tam několikrát ocitla a má touha jet do Paříže je ještě větší, než byla včera a předevčírem a…

Liliina maminka odjede na misi a tak musí do nové školy, kterou vede její teta Agáta. A ta škola je přímo v Paříži! Takže nadšení střídá smutek, protože doposud jezdila s maminkou všude a učila se s ní.
Lili už ve vlaku sedí naproti velmi zvláštní paní, která ji zkříží cesty ještě několikrát, dojde na krádež ve zlatnictví, dojde k zatčení její tety Agáty a to je všechno voda na Liliin mlýn, protože ona je velká milovnice záhad a proto se rozhodne vyřešit všechny nejasnosti a ukázat sama na viníka. Jenže tak úplně sama to nezvládne, má po boku svou novou a perfektní kamarádku Káju, která ji bude pomáhat, co ji budou síly stačit. Ale bude to dost? Nejsou na to všechno moc „malé“?

„Lili zaslechla zvuk nad hlavou a nadskočila. Někdo se asi vrátil dřív. Zasunula deník zpátky pod peřinu a zkontrolovala pokoj: vše vypadalo stejně jako předtím, všechny věci byly na svém místě. Vyklouzla ze dveří. Nikoho neviděla.
„Haló, je tu někdo?“ zavolala a srdce jí splašeně tlouklo. Bylo naprosté ticho. Že by se jí jen něco zdálo? Pak se od schodiště vedoucího na půdu ozvalo zamňoukání a po něm škrábání. To musí být zase ten toulavý kocour. „Hloupá kočka,“ řekla Lily nahlas a s úlevou vydechla.“

Lili a záhada v Paříži je čtením pro dívky, ale klidně i pro kluky, cca od 9 let. Hlavní hrdinka je odvážná a nebojácná dívka, která se bude všem čtenářům od první chvíle líbit a budou ji fandit, aby tu záhadu rozluštila.
Líbilo se mi, jak autorka popisovala Paříž, její uličky, kavárničky, zákoutí, ale i slavné památky, které znají snad všichni, i ti, co v Paříži nikdy nebyli.

Děj je rychlý, pro děti bude určitě i napínavý, má spád a je snadno pochopitelný. A hlavně, konec příběhu Lili a záhada  v Paříži má vůni příslibu dalšího pokračování, ve které já opravdu doufám, protože i v mém věku jsem si čtení užila. Pokud máte doma malé detektivy, kteří rádi řeší záhady, tak tato knížka bude pro ně skvělá a ráda ji doporučím.

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Lily a záhada v Paříži můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *