Lilie pro nevěstu – Teresa Simonová

Autor: Teresa Simonová
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2021
Počet stran: 392

„Válka se už neodehrává někde na vzdálených bojištích, ale přímo u nás. Týká se i civilistů. Když si večer jdeme lehnout, nemůžete si být jistí, jestli zítra ještě budeme mít střechu nad hlavou nebo nás dokonce navždy nepohřbí trosky domů.“

Svůj život zasvětil ušlechtilému poslání. Je ale možné zakázat lásku?
Oblíbená autorka nás tentokrát zavede do Kolína nad Rýnem, kde mladá Nellie Vossová právě začíná pracovat v parfumerii „4711“. S neomylným instinktem pro ideální kombinaci vůní se nadšeně vrhá do práce, která ji natolik pohltí, že dokonce zapomíná i na to, že kolem zuří válka. Ještě víc ale zaměstnává její mysl beznadějná láska k muži, kterého nemůže mít.
O více než 70 let později otvírá Liv v Kolíně nad Rýnem malý obchůdek s kosmetikou a prožije nevšední setkání. Jakási stará šedovlasá dáma je při pohledu na Liv doslova šokována a nic nechápající dívku nečekaně urazí. Kdo je ona neznámá stará paní a co ji s Liv spojuje?
Román i tentokrát doplňují zajímavé recepty.

Lilie pro nevěstu je třetí knihou, kterou jsem od autorky četla a ač je vše podle stejného scénáře, nejsem zklamaná, jsem opět nadšená! Autorčin cit pro napsání příběhu, který zasahuje do války i do přítomnosti, kde se pomalu odhaluje tajemství, je skvělý a věřím, že každý čtenář, který má rád vyprávění ve dvou dějových liniích a na pozadí světové války, nebude zklamán. Ani jednou knihou! 🙂

V příběhu Lilie pro nevěstu jsou dvě hlavní hrdinky, které vypráví svůj životní osud. Tou první je Liv, která v roce 2019 otvírá v malém městečku v Německu svůj vlastní obchod Božská vůně, kde nejen prodává, ale také vyrábí parfémy. Její vytříbený nosík dokáže zázraky a nejedna zákaznice je navýsost spokojena.
Jenže jednoho dne, pár dní po otevření obchodu se ji v něm objeví sabotér a zamoří prodejnu kyselinou máselnou. Kdo to udělal a proč? Koho si stihla znepřátelit za těch pár dní, co tam sama se svým dvouletým synem žije?

Druhou hrdinkou je Nellie, která nám ukáže svou životní cestu od roku 1940 také v malém městečku v Německu. Blíží se válka, začínají se tvarovat odboje, třeba Piráti protěže, gestapo zatýká koho může, ničí, zabíjejí…
Nellie je sice Němkou a v ohledu se židovským obyvatelstvem je z obliga, ale i tak se ji dotýká spousta nepřízní, od potravinových lístků, od mladšího bratra, kterého miluje, ale on vystrkuje růžky, přes maminku, která má strach nejen o své děti, ale také o živnost až po lásku, která ji není přána, ač se snaží s tím nějak smířit.
Pracuje v továrně na parfémy, ale ani tam to není růžové, následně se přechází na výrobu mýdel pro německou armádu až jednoho dne začnou padat bomby i na jejich městečko…

„Byla jsem s ním, a přece sama.
Byla jsem svobodná, ale ne volná.
Milovala jsem muže, který mi nepatřil a asi nikdy patřit nemohl. Ale stejně jsem ho nemohla nechat jít.
A on nemohl nechat mě…“

Co mají tyto dvě hrdinky společného krom toho, že obě tak nějak pracují s parfémy? To se dozvíte v knize Lilie pro nevěstu, a připravte se na to, že jde o emoční tobogán, kdy opět se dostaví pocity, jaké u tohoto žánru můžete očekávat, nepochopení, zlost, smutek, ale také radost nebo třeba štěstí.
Já osobně jsem začala číst večer a dočetla ještě tutéž noc. Nešlo přestat. Autorka umí psát poutavě, a ač deníkové záznamy nebyly zrovna písmem (fontem), které by se mi dobře četlo, přesto jsem své unavené oči nutila dočíst až do konce a jsem tomu ráda. Bylo to úžasné dobrodružství a po zavření jsem spokojeně mohla usnout. 🙂

Lilie pro nevěstu je pro ty čtenáře, kteří mají příběhy, kde jsou dvě dějové linie – přítomnost a minulost, které se pomalu prolínají do sebe, pro čtenáře, kteří mají rádi a vyhledávají romány odehrávající se na pozadí světové války a také pro ty, kteří si chtějí přečíst krásné vyprávění, jež je napsáno mile, ač obsahuje různé osobní tragédie, přesto je čtení příjemné.
Já osobně se za tuto autorku přimlouvám, a to nejen za třetí knížku, ale také za předchozí dvě – Krása a jed Oleandru a Růže a čokoláda. Obě jsou napsány stejně jako tato, válka, dvě linie a tajemství, ale pokaždé jiný příběh, jiné postavy a pokaždé to čtení stojí za to!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Lilie pro nevěstu můžete zakoupit.

Děkuji za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *