Má sestra a další lháři – Ruth Dugdallová

Autor: Ruth Dugdallová
Nakladatelství: Mladá Fronta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 302

„Clive mi tvrdí, že na společných sezeních děláme pokroky, ale mě to bolí – víc než hladovění, víc než hadička v nose, víc než zvracení. Takový druh bolesti může být příjemný, může být dokonce návykový; jako anorektička o tom vím víc než většina ostatních.
Ale tahle bolest, emocionální bolest, se snáší mnohem hůř. Sotva snesu, když se na mě Clive podívá. On mě vidí, poslouchá mě. A to všechno je jako škrábanec na srdci, odstranění ochranného obalu, po kterém zůstávám zranitelná a cítím bolest, jakou jsem osmnáct měsíců necítila.“

Je Silvestr a sedmnáctiletá Sam umírá. Leží v nemocnici v posledním stadiu anorexie a nemá vůli k životu. Před rokem a půl její starší sestru Jenu napadli tak brutálně, že utrpěla poranění mozku a ztrátu paměti. Policie příklad nevyřešila, a tak si Sam začala hrát na detektiva a pokoušela se ze sestřiných vzpomínek poskládat, co se té strašlivé noci stalo. Narážela ale jen na další a další tajemství a teď se cítí zrazená, bezmocná a osamělá.
Samin terapeut Clive se ale s takovým koncem nehodlá smířit. Když do nemocnice dorazí pozůstalost po Samině matce včetně krabice fotografií, uzavře s dívkou dohodu: pokud se chce vyhnout násilnému podání nitrožilní výživy, musí si každý den vybrat jednu fotku a o té čtvrt hodiny vyprávět. Clive doufá, že když se Sam postaví své minulosti čelem, bude to pro ni dobrou terapií. Jenže cesta k uzdravení je nebezpečná. Sam totiž nelhala jen svým lékařům – skrývala temná tajemství i před sebou samotnou.

Ruth Dugdallová se narodila v Hullu a vystudovala anglickou literaturu na univerzitě ve Warwicku. Po studiu začala pracovat jako probační úřednice. Když její román Žena přede mnou v roce 2005 získal od Crime Writers Association cenu Debut Dagger za nejlepší krimi debut, rozhodla se, že se spisovatelské dráze bude věnovat naplno. Inspiraci pro své romány čerpá z vlastních zkušeností z práce v soudním systému a její knihy vycházejí po celém světě. Má sestra a další lháři je její šestý román.
Ruth žije v Suffolku s manželem a dvěma dětmi.

Kdybyste se mě zeptali, co je tato kniha zač, řekla bych vám, že dle mého se jedná o psychologické drama s prvky thrilleru. Ale určitě bych řekla a hodně zdůraznila, že je to velmi čtivě, návykově napsaný příběh, který vás chytne hned od první stránky a ještě dlouho po dočtení vám bude ležet v hlavě.
Má sestra a další lháři splnila má očekávání, které jsem měla už po přečtení anotace, ba co více. Předčila je. Netušila jsem, že se nechám pohltit a nebudu chtít ani jíst, ani spát, dokud nezjistím všechno podstatné. Strhující děj, fantastické čtení.

Sam je šestnáctiletá dívka, má sestru Jenu, milujícího otce a matku. Růžové vyhlídky do budoucnosti. V den jejích šestnáctých narozenin se stane něco nepředvídatelného, co změní Sam celý její dosavadní život. Všechno, v co věřila, se zhroutí jako domeček z karet. Všichni, kterým věřila, začnou v jejích očích být jedni velcí lháři. Díky všem okolnostem, které jí vůbec nejsou příjemné, se z ní stane anorektička. A v tom okamžiku začíná Samino vyprávění, nejen o životě v léčebně, ale také o tom, co tomu předcházelo.

Sam jako hlavní hrdinka, i přesto, že byla anorektička, mi byla sympatická. Po vysvětlení celého jejího příběhu jsem chápala, jak se dostala tam, kde zrovna byla. A i když docela odsuzuji všechny dívky, které se za honbou za krásou a štíhlostí ničí a pomalu zabíjejí, Sam pro mne byla jen oběť okolností a velmi jsem ji fandila.
Ve chvíli, kdy do příběhu vstoupí Clive a začne se Sam pomalu otevírat její minulost a všechny tajné přihrádky, které ji dohnaly tam, kde byla, ještě více jsem Sam začala mít ráda. Sesypal by se asi každý, ale asi jiným způsobem. Ona si vybrala anorexii, ovšem její šance na nápravu byla hodně vysoká, díky tomu, co vše předcházelo jejímu stavu a taky díky lidem, které měla vedle sebe. Jenže ne všechno jde vždy tak, jak si nalinkujeme…

Má sestra a další lháři je příběh, který se odehrává v průběhu jednoho měsíce. Díky tomu, že Sam musí vyprávět o fotkách a otevírat své vzpomínky, na které by nejraději zapomněla, tak se každý den děje spousta důležitých událostí.
Byly okamžiky, kdy jsem nevěřila vlastním očím a zvláště na konci, kdy došlo ke konečnému rozuzlení mi zůstal rozum stát. Autorčina fantazie si nekladla žádné hranice a pořádně se do toho opřela. Bylo to trochu zvrácené, ta představa docela šokující, ale napsáno to bylo tak věrohodně, že bych uvěřila každému slovu.

„Spalo se mi dobře, ale hned ráno cítím, že se ve mně něco probudilo, nesmělá víra, která mě provází po celý den, zatímco já přemýšlím, o čem budu na dalším sezení vyprávět Clivovi. Rozhodnu se, že budu jako Birutina babička; postavím se svému strachu čelem.“

Líbilo se mi, že ač autorka přeskakovala z minulosti do přítomnosti a naopak, nikdy jsem neměla problém si uvědomit, v jaké části vyprávění se zrovna nacházím. Nejen, že písmo textu bylo lehce odlišné, ale ne tolik, aby to rušilo, ale Sam začínala vyprávět minulost vždy s datem. Takže naprosto bez problémů. Ale i obsahově to bylo jasné, protože postavy v minulosti byly jiné než ty, se kterými trávila svůj čas v léčebně.

Už dlouho se mi nedostala do rukou kniha, kdy by mě tak mladá hrdinka odrovnala. I přesto, že byla mladinká a musela se postavit čelem opravdu velkému zlu, dokázala se vším bojovat s grácií. Jasně, nedokázala to na sto procent (přeci jen skončila jako anorektička s hadičkou v nose), ale i tak byly její myšlenky a představy a vůbec všechno uvažování vyspělé, ale zároveň i uvěřitelné. Autorka nic nepřeháněla, dávala důraz přesně tam, kam měla a díky tomu se kniha Má sestra a další lháři u mě staví na pomyslný piedestal psychologických dramat nebo thrillerů – jak chcete. 🙂

Pokud si chcete přečíst příběh, který bude překvapivý, nebude předvídatelný a jeho děj bude nejen zajímavý, ale taky tak akorát zamotaný, určitě se podívejte po této knize. Jsem fascinována, jak skvěle je kniha napsána. Přečteno za pár hodin, nešlo se odtrhnout, ale ta probdělá noc za to stála. Tuto knihu vám vřele a velmi ráda doporučím.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Beta Dobrovský, a přidávám odkaz, kde si můžete knihu Má sestra a další lháři zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *