Major Tom & modrý anděl – David M. Barnett

Autor: David M. Barnett
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 493

„Učte se ze včerejška, žijte pro dnešek a doufejte v zítřek. A nikdy se nepřestaňte ptát.“

Thomasovi je něco přes čtyřicet a je rád sám, co nejdál od ostatních lidí a jejich problémů. Proto, jakmile se mu naskytne příležitost opustit Zemi, chopí se jí. V den, kdy zemře David Bowie, se z Thomase stane astronaut major Tom, první člověk, který se vydal na Mars. Vzdaluje se Zemi a užívá si tolik vytouženou samotu. Ale „náhodou“ se jeho osud protkne s životy členů rodiny Ormerodových a Thomas poznává maličkou šedovlasou Gladys a její vnoučata, patnáctiletou starostlivou Ellie a desetiletého Jamese, malého nadějného vědce. A tím se pro majora Toma úplně všechno změní. Otevírá se před ním lidský příběh plný nečekaných zvratů, humoru, lásky a odpouštění.

David M. Barnett je spisovatel a novinář. Žije v západním Yorkshiru. Na počátku své kariéry pracoval pro místní noviny a potom se stal nezávislým novinářem a začal psát články pro většinu národních britských deníků. Je autorem kriticky laděné série knih o Gideonu Smithovi, které vydalo nakladatelství Tor Books. Jsou to fantaskní příběhy odehrávající se za viktoriánských časů. David Barnett zároveň učí na částečný úvazek na fakultě žurnalistiky na Leeds Trinity University. Narodil se v roce 1970 ve Wiganu v hrabství Lancashire a jeho manželka Claire je také novinářka. Mají dvě děti, Charlieho a Alici.

Major Tom a modrý anděl je dalším kouskem z Edice evropská literatura. Pokud nad přečtením uvažujete, tak mi věřte, že ve chvíli, kdy se do toho pustíte, získáte příběh, který je dojemný (nějaká ta slza ukápla), citlivý (emoce a šokující lapání po dechu) a dokonce i humorný (nejednou jsem se zasmála). A až zjistíte, kdo nebo co modrý anděl, budete se tomu divit a smát ještě dalších deset minut. 🙂

Thomas Major je vědět, který se díky spoustě různých, víceméně zvláštních příležitostí ocitne v raketě, která směřuje na Mars a má tuto planetu připravit na první osadníky, kteří budou Thomase následovat za dvacet let.
Na palubě rakety je telefon a tak se Thomas zkusí spojit se svou bývalou ženou, aby uzavřel určitou kapitolu, protože je mu jasné, že z té planety se na zem asi už nevrátí. Jenže místo, aby se dovolal ženě, se kterou žil, zvedne telefon jistá Gladys, která na něj zvláštně působí. Omluví se, zavěsí, ale jaké je pro něj překvapení, když mu telefon zazvoní a na druhém konci je opět Gladys? A co teprve když pak zazvoní znovu a je tam nějaký James?
Do čeho se to zapletl? Kdo jsou ti lidé a proč mu volají? Jak jim může jakkoliv pomoct, když je neskutečně daleko, ve vesmíru, sám a bez možnosti návratu?

Příběh Major Tom a modrý anděl je velmi příjemný, a co mne neskutečně překvapilo, tak jak autor (muž) dokázal vytvořit něco, u čeho bude žena mít na krajíčku. Jsem zvyklá, že spíše ženské autorky si umí pohrát s emocemi čtenářů, a proto jsem zde překvapena, samozřejmě v dobrém slova smyslu.
Krásně autor zde předvedl, jak je důležité v životě odpouštět, uzavřít určité kapitoly v životě a nenechat je jen tak „vyhnít“, protože později může člověk litovat a co hůř, může se z něj stát zahořklý, nerudný morous, tak jako byl Major Tom.

Musím říct, že ze začátku jsem Thomase neměla ráda. Vadil mi jeho přístup k životu, jeho sebestřednost a to, že empatie mu absolutně nic neříkala. Ale postupem času, a hlavně díky jeho příběhu, kdy jeho život rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou, jsem si na něj utvořila úplně jiný názor a je mi skoro až líto, že odletěl na Mars, jinak bych jej chtěla poznat osobně. 🙂
Dalšími hrdiny v knize jsou rodina Ormerodových. Gladys, James a Ellie. Tito tři lidé, Gladys je babička desetiletého Jamese a patnáctileté Ellie, která trpní demencí, jsou odsouzeni k záchraně sebe samých. Dětem maminka umřela a tatínek je ve vězení. Nejhorší možný scénář, hrozba ztráty domu a umístění do dětského domova, se jim nad hlavou vznáší jako pomyslný Damoklův meč a je jen otázkou času, než dojde ke katastrofě. Jenže jednou Gladys zvedne telefon, na jehož druhém konci je muž, který směřuje na Mars a všem třem se doslova začne měnit jejich stereotypní život v jednu vzrušující jízdu za záchranou.

Gladys mi nejednou vykouzlila úsměv na rtech. Její počínající demence tomu samozřejmě pomáhala, ale ta paní na mě působila i uklidňujícím dojmem. A když vzala váleček a hrála si na superhrdinu, dokonale mne odzbrojila. Ještě teď se uchechtnu, když si na tu situaci vzpomenu. Ellie a James jsou silné děti, které dělají všechno proto, aby se zbytek jejich rodiny udržel pohromadě, bylo to dojímavé, okouzlující a hlavně obdivuhodné. Fandila jsem jim a nemohla se dočkat konce, abych věděla, jestli se jim to podaří nebo ne.

„Pokud se nepoučíme z historie, jsme odsouzeni k opakování minulosti.“

Knihu Major Tom a modrý anděl si musíte přečíst nejen kvůli tomu, abyste zjistili, kdo je modrý anděl, ale také kvůli postavám, které si vaši pozornost rozhodně zaslouží. Na zadní straně knihy je napsáno, že tento příběh je antidepresivum pro dnešní dobu a mi nezbývá než souhlasit. Celý děj ubíhá doslova kosmickou rychlostí, kapitoly jsou kratší, a ač je zde více dějových linií, zaručeně se neztratíte.

Je to kniha, která působí nenápadně, ale po jejím přečtení si můžete říct, že klame tělem. Má v sobě určité poselství, zanechala ve mě takové, dá se říct jímavé pocity, kdy přemýšlím, jestli jsem já ve svém životě už udělala vše, co bylo důležité, abych se mohla posunout dál. Může vás donutit přemýšlet nad tím co máte a co byste mohli mít, může vás přimět k tomu, abyste si zrekapitulovali, co vše jsme udělali dobře a co nebylo úplně košér.

Ale rozhodně vám Major Tom ukáže, co se může stát z mrzutého, zapšklého chlapa, který nemá pro koho a pro co žít, když pozná dvě malé děti a jednu popletenou ženu. Promění se totiž v někoho, kdo se rozhodne aspoň jednou ve svém životě udělat něco pro jiné lidi, než jenom pro sebe.
A v tom je to kouzlo celého příběhu. V tom poznání, v pochopení. V té pomoci, v té empatii. Za mě úžasné čtení a to nejen pro budoucí kosmonauty a kosmonautky. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Major Tom a modrý anděl můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *