Matčina hra – Sandie Jonesová

Autor: Sandie Jonesová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 351

„Ačkoli kdybych měla na výběr, radši bych viděla, jak šestnáct přehnaně hrdých majitelů předvádí svoje ochablé penisy, než Adamovu matku.“

Návykový psychologický thriller plný nečekaných zvratů o ničivém vztahu mezi Emily, jejím přítelem Adamem a jeho matkou Pammie. Ukazuje, jak mocná může být síla manipulace a že všechno nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. ON TĚ MILUJE: Adam zbožňuje Emily. Emily je přesvědčená, že Adam je perfektní muž, jakého nevěřila, že někdy potká. ALE ONA TEBE NE: Ve stínu číhá soupeřka, žena, kterou s jejím milovaným spojuje hluboké pouto. NIC JI NEZASTAVÍ: Emily si vybrala Adama, ale nevybrala si jeho matku Pammie. Neexistuje nic, co by matka neudělala pro svého syna. A Emily zjistí, kam až je Pammie schopná zajít, aby dosáhla svého. Aby Emily odešla navždy.

Sandie Jonesová je novinářka na volné noze píšící mimo jiné pro Sunday Times, Daily Mail, Woman´s Weekly a časopis Hello. Kdyby nebyla spisovatelkou, stala by se návrhářkou interiérů, protože je až nezdravě posedlá tapetami a polštářky. Žije v Londýně s manželem a třemi dětmi.

Měla jsem za to, že psychothrillerů na téma –tchyně-syn-snacha- jsem již přečetla dost a nic mě už nemůže překvapit. Při otvírání knihy Matčina hra jsem neměla ani tušení, že mě právě tohle vyprávění vyvede z omylu a ukáže mi, že zdaleka autoři nevyčerpali ještě všechny možnosti a někteří dokážou doslova zázraky a přesvědčí mě, že jsem se mýlila.

Začíná to úplně standardně, jak očekává snad každý čtenář. Emily se zamiluje do krásného, hodného chlapa jménem Adam, který má ovšem trochu labilní matku Pamelu. Už od začátku jejich seznámení Emily cítí, že Pamela je proti ní, nechce, aby ji ukradla syna a je schopna udělat cokoliv po to, aby se Emily s Adamem rozešla.
Začne to nenápadnými, leč velmi bolestnými poznámkami a postupně Pamela přitvrzuje. Kam až je potencionální tchyně schopna zajít, aby svého syna oddělila od jeho milované Emily?

I když můj popis zní obyčejně, není ničím výjimečným a vy si myslíte, že vás nic nepřekvapí, nevěřte tomu. Nemůžu vám napsat, o co v knize Matčina hra jde, protože bych vás obrala o moment překvapení, u kterého nebudete ani dýchat (tomu pro změnu věřte).
Autorka napsala tento psychothriller docela zvláštním způsobem, kdy se děj rozbíhá velmi pomalu, vše nějakým způsobem plyne, ale stejně vás to baví, i přesto, že se v danou chvíli nic neděje. Všechny postavy, počínaje Emily a konče Sebem nebo Jamesem jsou skvělé, utvoříte si k nim rychle vztah a budete jim fandit. Pak už jen ale záleží na vás, komu věřit budete a komu ne.
Ten moment překvapení a vlastně vyústění všeho toho Pamelinino chování si autorka schovala až na posledních pár stránek, ale pro mne to bylo opravdu vzrušující a překvapující. Celou dobu jsem totiž měla svou hypotézu, jak tohle dopadne a bylo to jinak.

„Ačkoli jsme měli pět minut zpoždění, věděla jsem, že tam ještě nebude. Vždycky to tak je. Ráda si dopřeje tak patnáct minut navíc, než se uráčí přijít. Jednak aby si byla jistá, že jí všichni budou věnovat plnou pozornost, a zároveň aby si ušetřila trapný pocit, kdyby musela někde čekat o samotě.“

Znáte takový ten gif obrázek, kdy sedí kočka nad knihou a horlivě listuje stránkami knihy a má u toho vykulené oči? Tak přesně tak jsem musela vypadat. Ne jako ta kočka, ale jako horlivě listující člověk s vyvalenýma očima.

Líbí se mi v ději všechny ty náznaky, které mě jako čtenářku vedly jedním směrem a také ty pocity, jež jsem u čtení měla. V jednu chvíli bych nejraději vzala Pamelu lopatou po hlavě, v druhé bych Adamovi vrazila pořádný políček. Bylo pár chvil, kdy jsem si musela fakt oddychnout, jinak bych začala řvát, jak jsou všichni slepí a nevidí, co se Emily děje.
O tom, že je kniha čtivá a návyková svědčí i fakt, že jsem ji přečetla za pár hodin – nedokázala jsem přestat, dokud jsem nedočetla a ihned po přečtení jsem psala kamarádce, že tohle teda chce číst, i kdyby neměla čas. 🙂

Matčina hra získává mé velké doporučení pro všechny čtenáře, kteří mají rádi dobře napsané psychothrillery, u kterých je čeká překvapení v podobě nečekaného rozuzlení. Věřím, že tento příběh si užijete od začátku až do konce, takže se čtením dlouho neotálejte a dejte si pozor na své budoucí tchyně. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Matčina hra můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Matčina hra – Sandie Jonesová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *