Matčino tajemství – Dilly Court

Autor: Dilly Court
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2018
Počet stran: 384

„Chytila se ho kolem krku a Bailey vyrazil poklusem po smekavém chodníku. Držel ji pevně za lýtka a jeho ruce ji na nahé kůži příjemně hřály. S Baileym se cítila v bezpečí. Staral se o ní, kam až její paměť sahá. Chránil ji před Biddyinou prchlivou náladou i opileckým řáděním. Pečoval o ni, když málem zemřela na spalničky, obávanou dětskou nemoc. která si vyžádala život tří Biddyiných nejmladších svěřenců. Utíral ji nos, když plakala, a omýval kolena, když si je natloukla. Bailey sice nebyl její pokrevní bratr, ale pro ni znamenal něco mnohem víc. Nahrazoval jí rodinu a ona ho bezvýhradně zbožňoval.“

Když se sedmnáctiletá Belinda zamiluje do pohledného anglo-indického důstojníka, ví, že je to láska na celý život, přesto si uvědomuje, že vzhledem k nekompromisním společenským pravidlům nemá jejich společná budoucnost sebenepatrnější naději. Potom, co se dovídá, že padl při střetu britské armády na hranici s Afghánistánem, Belinda zjistí, že je těhotná. Aby se vyhnula hanbě a s vědomím, že narození své dcery musí navždy uchovat v tajnosti, se z donucení provdá za padesátiletého vdovce a britského diplomata.
Po návratu do Londýna nemá jinou možnost než svěřit tříměsíční Cassy do pěstounské péče, aniž ovšem tuší, že opatrovnice Biddy Henchardová vede v chudinské čtvrti prolezlé nemocemi a špínou takzvanou dětskou farmu. Cassy však nelidské podmínky i kruté zacházení přežije, přitom sní o matce, kterou nikdy nepoznala, a doufá, že pro ni přijde a zachrání ji před životem v bídě a utrpení. Když stará pěstounka umírá, desetiletá Cassy se ocitne na ulici, bez domova, bez pomoci a bez nejmenší šance, že svou matku ještě někdy spatří…

Další historický román od Dilly Court Matčino tajemství se odehrává opět v Londýně a navštívíme jak bohatou čtvrť, tak chudou. Na skok se podíváme i do Indie. Kniha nás přenese do života 19. století, kde to ženy neměly vůbec jednoduché a dodržování pravidel bylo jako zákon.

Dcera plukovníka, sedmnáctiletá Belinda se nerozvážně zamiluje do důstojníka v jeho pluku, George Lawsona. Její lásce není přáno a to proto, že důstojník není z urozené rodiny a je míšenec. Jeho matka totiž byla indická dívka, která zemřela u porodu.
Přesto svou lásku prožívají oba dva velmi silně a hlavně tajně.
Když je důstojník odvolán do bitvy, přijde se s Belindou rozloučit a tato chvíle je pro ně osudnou. Když se o pár týdnů Belinda dozví, že její milovaný padl ve válce, zjistí, že ji pod srdcem roste jejich společné dítě. Samozřejmě, že toto není v té době vhodné. Mít nemanželské dítě a ještě k tomu s míšencem. Je do porodu odklizena do ústraní a pak je jí její dcera odebrána a dána na výchovu do zařízení pro děti U Tří slanečků. Zde má žena za peníze vychovávat odložené a nechtěné děti. Zda se Belinda nakonec setká se svou dcerou a jejich cesty se znova setkají, je v této době velmi nepravděpodobné. Protože je provdána za staršího muže z bohaté a urozené rodiny a její jedinou úlohou je splňovat veškeré pravidla slušné manželky.

Cassy je jedno z mála dětí, které přežilo strašný život ve dvoře U Tří slanečků. Z Biddy, která se má starat o děti se vyklube alkoholička, která veškeré peníze, co dostává na život miminek, utratí za alkohol a laudum. O děti se nestará a skoro žádné nepřežije. Malá Cassy se o ně stará, ale nemá tolik možností, aby některé z nich udržela při životě, sama je ještě malá holka. Pomoct vyrůst a přetrpět tuto chudobu a šílený život ji pomáhá starší chlapec jménem Bailey, který tehdy doprovodil chůvu Belindy ke dvoru. Bailey je nakonec odvolán do armády, Cassy vyhozena na ulici a dvůr U Tří slanečků uzavřen. Naštěstí Cassy zachrání chůva od Belindy, která ji každý rok navštěvuje a platí na ni výdaje. Její následný život je sice v čistším prostředí, ale stále bojuje o své místo na světě. Nic nedostane zadarmo, každý její krok ji stojí další jizvu na srdci. Je obdivuhodné jak je houževnatá, ale dokáže její srdce unést tolik jizev a zjistí někdy kdo je její pravá matka a hlavně otec? Na všechny otázky se dozvíte odpovědi v historickém románu Matčino tajemství.

„Opatruj se Cass.“ Bailey jí zlehka přejel po tváři bříšky prstů. “ A nezapomeň na mě, holka moje.“ Nato si pospíšil k čekajícímu nájemnímu kočáru. Cassy stála ve dveřích, třásla se zimou a zadržovala slzy. Nechtěla, aby ji viděli plakat, ale jen co drožka zmizela z dohledu, poddala se mocným, křečovitým vzlykům, jako by náhle vzkypělo na povrch napětí, nashromážděné za několik uplynulých dní. Bezmocně se opřela o zárubeň, nedbajíc ledového chladu stoupajícího ze zasněžených chodníků.“

Příběh Belindy a Cassy je velmi smutný. Věřím, že nějak podobně život v této době vypadal, ale některé popisy toho, co Cassy musela snášet je neuvěřitelné a velmi drsné. Mnohdy jsem se zastavila a říkala jsi, že je to až moc na jednu malou holku.
Každopádně je Matčino tajemství velmi poutavý příběh, který vás pohltí a vy s napětím očekáváte, zda se osudy těchto žen protnou nebo budou žít vedle sebe a pravda nikdy nevyjde najevo.
Po formální stránce je kniha napsána dobře, vše je srozumitelné, postav je akorát, takže vždy víte kdo, kdy, kde a jak. Je tam sice pár hluchých a zdlouhavých částí, ale to se v takových románech dá očekávat. Není možné, aby každá stránka skýtala překvapení, napětí, či tajemství.

Pomalu a jistě nám začíná podzim, sluníčko se schovává za mraky a teploty klesají pod dvacítku, takže ideální čas sednout si večer se sklenkou něčeho na zahřátí a nechat se vtáhnout do starého Londýna mezi smetánku a poznat život chudých dětí bez domova. Věřte, že u čtení knihy Matčino tajemství hodíte všechny své problémy za hlavu a budete uvažovat, jaké výhody vám dnešní svět přináší.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Matčino tajemství můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *