Medvěd a Slavík – Katherine Arden

Autor: Katherine Arden
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice King Cool
Rok vydání: 2018
Počet stran: 337

„Otec rozumí divoké zvěři a nájezdníkům, pomyslela si Vasja. Ale proti hříchu a zatracení bojovat nedokáže.“

Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.
Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska, kde po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a kde neustále vane chladný, až mrazivý vítr, vypráví postarší dáma shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi – kouzly a čárami prodchnuté příběhy ze starých dob, jimiž zdejší církevní autority sice opovrhují, ale z myslí lidí je nikdy nevymažou.
Pro mladou a divokou Vasju však tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích.

Katherine Arden narozena v Austinu ve státě Texas strávila první ročník střední školy ve francouzském Rennes. Poté, co byla přijata na Middlebury College ve Vermontu, odložila zápis o rok, aby mohla žít a studovat v Moskvě. Na Middlebury se specializovala na francouzskou a ruskou literaturu.
Po získání bakalářského titulu se přestěhovala na havajský ostrov Maui, kde se chopila všemožných prací, od psaní grantových žádostí a dělání palačinek po práci soukromé průvodkyně. Po roce na ostrově se přestěhovala do francouzského Brianconu, kde devět měsíců vyučovala. Poté se vrátila na Maui, kde strávila skoro rok, než se znovu vydala na cesty. Momentálně žije ve Vermontu, ale jeden nikdy neví…

Když jsem si tuto knihu kupovala, neměla jsem tušení, jak si budu děkovat, že jsem to udělala. Medvěd a Slavík naprosto předčil mé očekávání. Ač je to čtení pro mládež, nejeden dospělý si bude mnout ruce nad příběhem, který je krutý i krásný, který je plný starých bájí, smrti, ale i naděje.

Marina a Pjotr jsou manželé, žijí daleko od Moskvy, v lesích, kde společně vládnou své malé, ale o to více odolné, zimní říši. Mají čtyři děti, syny a jednu dceru, ale Marina touží po děvčeti, které by bylo jako ona. Pjotr se na necítí, přeci jen děti jsou už jsou větší a zimy bývají kruté. Vidí, jak jeho začíná být slabší a nemusela by porod zvládnout. Jenže Marina si prosadí svou a narodí se malá Vasja.
Všichni o ní tvrdí, jak je ošklivá, její otec ji ovšem milovaně říká „moje žabička“, díky velkým očím, daleko od sebe. Po matce toho zdělila spoustu, hlavně její vidění.
A ve chvíli, kdy přijde Vasja na svět, se začíná odehrávat příběh, který vám ukáže, jak dokáže být zima krutá, jak dokáže zabíjet, jak si umí zahrávat s lidskými životy. Příběh vám dá další příběhy, které budou ožívat ze starých bájí a pověstí, pohádkové postavy se stany reálnými a čtenáři se u této knihy budou nechávat unášet na vlně fantazie.

Přiznám se k jedné věci, ze začátku jsem při čtení měla pocit, jako by se nic nedělo. Nebylo to nudné, ale netušila jsem, co si o čtení myslet. Něco mě ovšem nutilo číst dál. Klidně bych řekla, že to bylo pověstné ticho před bouří. Protože to, co nastalo zhruba od poloviny děje, bylo nepředvídatelné, bylo napínavé, bylo strhující a svým způsobem naprosto dokonalé.

S hlavní hrdinkou, Vasjou, prožíváme celý její život. Od jejího narození, až po téměř dospělost. Její život se v žádném případě nedá nazvat nudným, ba naopak, díky jejímu umění, které v sobě nalezne, díky síle a odvaze, díky vytrvalosti a věrnosti, je báječnou dívkou, kterou si každý čtenář zamiluje.
I její otec, Pjotr, který na první pohled může působit jako mrzout a necita, je skvělým mužem, který ji dá vždy, to co potřebuje, i když ne vždy zadarmo. Mi osobně nejvíce k srdci přirostla Duňa, takže si vy, kteří již máte přečteno, dokážete představit, jak jsem v určité chvíli vypadala. 🙂

„Pojedeš tam, kde se země dotýká oblohy. Zrodíš se celkem třikrát: jednou z iluze, jednou z masa a jednou z ducha. Uprostřed zimy budeš česat vločky a oplakávat slavíka a zemřeš, ale bude to tvá vlastní volba.“

Medvěd a Slavík se může na první pohled jevit jako pohádka pro větší děti, ale nenechte se zmýlit. Je to napsáno až krutým způsobem, spousta věcí nekončí šťastně a najdete tady i smrt. Autorka uměla nejen skvěle navodit atmosféru přicházející zimy a její vlády, ale také se pustila do různých popisů, jako třeba pohřbívání. Velkou roli v tomto příběhu hrají pohádky a pověsti, na kterých je vše postaveno. A na konci je slovníček, který vám právě ty nejdůležitější pojmy z pohádek a bájí souhrnně představí.

Klidně napíšu, že tato kniha je ideální do horkých letních dní, protože se opravdu skláním nad umem autorky popsat přírodu v zimě. Když přišly mrazy na vesnici, v níž žije Vasja se svou rodinou, tak jsem opravdu cítila mrazení. Bylo to tak reálné, tak opravdové.
A ještě jedno plus. Obrovské. Líbil se mi i pocit strachu, který v jednu chvíli mi autorka přivodila. Bylo to v okamžiku, kdy vesnici obcházeli ti, kteří tam neměli co pohledávat. Tichý pláč, nářek, šoupání nohou. Led na oknech, jako obrana proti větru, nedovolal se pořádně podívat ven a nezbylo než otevřít dveře… Tohle sice nebyl žádný horor, ani strašidelný příběh, ale určitě všichni dobře víte, jak dokáží být některé nadpřirozené bytosti zlé, a tady se autorka s ničím nemazlila.

Medvěd a Slavík naprosto předčil mé očekávání a já vám tento příběh velmi ráda doporučím. Všem čtenářům, ať už dospělým nebo mladším, kteří mají rádi dobrodružství, všem těm, kteří mají rádi, když se v příběhu objeví nadpřirozené jevy, ale takovým způsobem, že to působí uvěřitelně. V tomto příběhu totiž ožívají téměř všechny pohádkové bytosti, které znáte ze svého dětství, ale některé přichází s dobrým úmyslem, jiné naopak s tím zlým. A ne každý má ten dar vidět, co se děje v zemi sněhu…

Hvězdné hodnocení:

A protože tuto knihu jsem si koupila sama, děkuji sama sobě za prozřetelnost, která mne přivedla na tento úžasný příběh.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Medvěd a Slavík – Katherine Arden”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *