Město padlých andělů (Nástroje smrti 4) – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 373

„Polož si mě na srdce jako pečeť, jako pečeť na své rámě. Vždyť silná jako smrt je láska.“

Válka skončila, Clary se snaží stát dobrou lovkyní stínů. Není to ale tak jednoduché. Někdo lovce stínů vraždí, a to by mohlo vyvolat další krvavou válku. Simon má stále větší potíže, nemluvě o tom, že chodí se dvěma krásnými a nebezpečnými dívkami, které jedna o druhé nevědí. A na Clary s Jacem číhá nejhorší noční můra. Clary totiž uvedla do pohybu události, které by mohly vést ke ztrátě všeho, co miluje. Dokonce i Jace.

Po přečtení čtvrtého dílu Nástrojů smrti – Město padlých andělů – jsem si otevřeně přiznala, že už jsem za půlkou a že za dva díly bude konec tohoto příběhu. Ale stejně tomu pořád nechci věřit. S každým přečtením dalšího dílu věřím, že se stane zázrak a tohle čtení bude pokračovat. Tak, jak mi ve dvaceti přirostli hrdinové k srdci, v mých pětatřiceti tam pořád mají své místo! 🙂

Opět trochu popíšu děj, ale budu se snažit vyhnout všem spoilerům i náznakům na ně. To, že válka skončila, to víte už z anotace (kdo ji tedy čte :-)). A v tomto díle nejde ani o to, jak se nefilim a podsvěťané snaží dát dohromady nové Dohody, ale spíše o jednotlivé postavy, které na sobě pociťují, nejen, následky války.
Simon Lewis, upír, který je vnitřně stále člověkem. To, že se stal upírem ne vlastní touhou, to už víme, ale ve válce došlo k něčemu, co z něj udělalo mnohem víc než jen obyčejné Dítě noci a také díky tomu, co se stalo mezi ním a Jacem, dostává jeho život nový rozměr. Ovšem, to sebou nese i spoustu lapálií, zvlášť, když se do toho zaplete i jeden z nejvyšších démonů.
Jace Herondale či Lightwood? Jak je libo. Prostě starý (vlastně mladý), dobrý Jace. Ten ve válce taky zažil hodně nehezkého, ale z té nejhorší věci se vyhrabal – ovšem s pomocí Clary. Jenže i to má své následky, o kterých ani Jace ani Clary neměli tušení a rozhodně je nečeká nic příjemného.

Díl Město padlých andělů je svým způsobem zaměřen pouze na pár postav a všechny ostatní jsou tam jen okrajově, proto, aby vyplnily místa, kde se zrovna neodehrává žádná bitva nebo nervy drásající souboj.
Ale samozřejmě je v tomto díle něco víc, někdo zabíjí lovce stínů a Marysa v čele Institutu zjistí, že za tím může být někdo, o kom si mysleli, že není ve městě.
Simon má dvě dívky, ani jedna nemá o té druhé tušení, a objeví se bývalý přítel Maiy, která mu nemůže přijít na jméno.

Autorka opět na čtenáře naloží plno akce, různých šokujících zvratů a ďábelských plánů, takže se rozhodně nebudete mít šanci u čtení nudit.
Od poloviny knihy jsem měla pocit, že je tam toho tolik, co musím sledovat, že čtu děsně pomalu a nestíhám. Když už jsem si myslela, že se vyřešila jedna věc, stalo se opět něco, co to ještě zhoršila, takže nedocházelo ani k zlepšení a moje nervy tedy trpěly. 🙂

„Moc působí jako magnet. Přitahuje ty, co po ní lační.“

Město padlých andělů není nejlepším dílem série, tím pořád zůstává Město ze skla, ale není to ani výplňkový díl. Má své místo v této sérii, a to je přesně to, co se mi u autorky líbí. Každý díl dá svým čtenářům něco nového, stejně jako tady tento, protože si budete myslet, že jedna „epizoda“ skončila, ale vůbec si to nemyslete, protože ten její konec byl teprve začátek.

Musím říct, že tento díl a obzvlášť jeho konec vás dostane do kolen, nebudete věřit vlastním očím a proto si při čtení knihy Město padlých andělů nachystejte rovnou pátý díl, jelikož si nedovolíte ve čtení přestat.
Ač se vám bude zdát, že se jedná o slabší díl, vůbec se nebojte, že byste se nudili.
Všechny vztahy se budou dále správně zamotávat, objeví se postavy, se kterými jste se už rozloučili a objeví se i nové, které vám nedají spát.

Nemůžu a ani nechci jinak, opět tuto recenzi zakončím slovy: Ano, přečtěte si to! Stojí to za to! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město padlých andělů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *