Město z kostí (Nástroje smrti 1) – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 416

„Smutní jsou jenom ti, kdo nemají cíl.“

Patnáctiletá Clary Frayová se stane svědkyní vraždy, kterou spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Má smysl volat policii, když kromě ní vrahy nikdo neviděl a na místě činu nezbyla ani kapka krve? A byl to vůbec člověk? Clary se poprvé v životě setká s lovci stínů, s bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je vtažena do „jiného světa“, její matka záhadně zmizí a na ni samotnou zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi? A jak je možné, že má Clary najednou výjimečné schopnosti?

Cassandra Clare se narodila v roce 1973 americkým rodičům v Íránu a v dětství se s rodinou hodně stěhovala. Než jí bylo deset, žila mimo jiné v Anglii, ve Francii, a ve Švýcarsku. Po studiích se na čas usadila v Los Angeles a v New Yorku pracovala jako reportérka pro různé časopisy, včetně bulvárních. Od roku 2006 se naplno věnuje psaní.
Je autorkou mezinárodně úspěšné série Nástroje Smrti a trilogie Pekelné nástroje. Jejích knih se celosvětově prodalo více než 20 milionů výtisků a byly přeloženy do 35 jazyků. Cassandra žije v Amherstu ve státě Massachusetts s manželem a třemi kočkami.
Její rodné jméno je Judith Rumeltová.

Pro mé čtenáře není žádným překvapením, že série Nástroje smrti je pro mne naprosto fenomenální. Tuto sérii považuji za kult mé čtecí vášně, za začátek všeho.
Nedokážu ani popsat, jak jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že Booklab vydává tuto sérii v novém, bezvadném kabátku, který dle mého názoru, skvěle odpovídá příběhu, jenž je ukryt na stránkách.

Prvním dílem je kniha Město z kostí. Zde se čtenáři seznámí s patnáctiletou Clary, které se ztratí matka za záhadných okolností a poprvé, společně s Clary, se setkáte s Lovci stínů a jejich světem, plným bojů s démony.
Clary se tak ocitá v New Yorském Institutu, v bydlišti Jace, Aleka, Izzy a Hodge, kdy v některých z nich pozná nové přátele a také díky nim zjistí, kdo je její pravý otec, o kterém ji její matka Jocelyn nikdy nic neřekla.
Svět Lovců stínů je obyčejným lidem skryt, ale tím, že Clary není obyčejnou dívkou, tak se ji otevírají nové dveře do světa, který dokáže být krásný, ale také krutý a zlý.
Simon, nejlepší kamarád Clary, se společně s ní ocitne v sítích tajemného světa, kde jim jde nejednou o holý život. Clary musí přijmout svou novou identitu a hlavně zodpovědnost, společně se svými nově nabytými kamarády se musí postavit jednomu z nejhorších nepřátel a hlavně, musí zachránit svou mámu, kterou i přes její lži miluje nadevše.

„Kde je láska, je také nenávist.“

Město z kostí je prvním dílem, takže své čtenáře uvede do světa lovců stínů. Dozvíte se vše důležité, co potřebujete k tomu, abyste se skvěle v jejich světě orientovali. Díky tomu, že je Clary nováčkem stejně jako vy, se společně s ní budete učit novým a zajímavým dovednostem, zakusíte krapet té magie, poznáte démony, mimo jiné i zavržené, které fakt potkat nechcete.

Zjistíte, co je Idris, co znamenaly Dohody a kdo je Valentýn. Autorka umí upoutat, a ač na své čtenáře hrne jednu důležitou informaci za druhou, rozhodně se v ději neztratíte. Budete hltat každou stránku, tak jako já, a užívat si naprosto skvělý, báječný, napínavý a nepředvídatelný děj.

„Nemůžeš zachránit ostatní, dokud nezachráníš sama sebe.“

Pro mne jsou Nástroje smrti první sérií, u které si dávám rereading. A musím říct, že mi to vůbec nevadí, naopak, jsem nadšená, že se opět můžu ocitnout ve společnosti Jace, kterého zbožňuji už od začátku, od prvních chvil někdy přes deseti lety, kdy jsem tuto sérii četla poprvé.
Bála jsem se toho, jak se budu tvářit na hlavní hrdiny s odstupem těch let, jestli na mě zapůsobí stejně, jako poprvé, a můžu říct, že tentokrát se to povedlo.
Myslíte si, že je divné to číst, když vím, jak to dopadne? Naopak. Je úžasné sledovat cestu hlavních hrdinů, kam vedou jejich kroky, i když vím, že jdou špatným směrem. Teď se spíše soustředím na to, jak se chovají, na detaily, které jsem u prvního čtení přehlížela.

A navíc, už v prvním díle na mě čekalo pár překvapení, protože jsem si ne všechny akce pamatovala, takže jsem se opět „odrovnala“, čtení si užila na maximum a budu užívat i dál. Tohle je další výhoda opětovného čtení, nemusím čekat na vydání dalšího dílu a můžu pokračovat v krasojízdě a ponořit se do druhého dílu.

„Sarkasmus je posledním útočištěm lidí s nulovou fantazií.“

Pokud jste touto sérií nepolíbeni, nebo máte ve svém okolí mladší čtenáře, kteří holdují ya literatuře, s pořádnou dávkou magie, napětí a temných sil, tak Město z kostí je skvělou volbou pro to, aby někdo takový našel svou novou, oblíbenou sérii. Já ji doporučuji všemi deseti.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město z kostí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Město z kostí (Nástroje smrti 1) – Cassandra Clare”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *