Město z popela (Nástroje smrti 2) – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 390

„Když jsi jednou lovcem stínů, nikdy tě to už neopustí. Je to dar, který si neseš v krvi, a nemůžeš ho změnit o nic víc než svoji krevní skupinu.“

Clary Frayová si toužebně přeje, aby se její život zase vrátil do normálních kolejí. Ale co je vlastně normální, když jste lovec stínů, zabíjíte démony, vaše matka je v kómatu způsobeném zlověstným kouzlem a vy najednou všude vidíte vlkodlaky, upíry a pro obyčejné lidi nepředstavitelné příšery? V druhém díle se navracíme do temných spárů „jiného světa“, kde láska vždy znamená nebezpečí a moc s sebou přináší smrtonosné pokušení.

Město z popela je druhým dílem ze série Nástrojů smrti. Pokud jste na tuto sérii ještě neměli čas nebo chuť, raději tuto recenzi nečtěte. Sice se budu snažit vyvarovat spoilerům, ale nemůžu slíbit, že něco třeba nenaznačím, nebo omylem fakt neprozradím, takže… já vás varovala. 🙂

To, že Nástroje smrti patří mezi mé nejoblíbenější série vůbec, je už o mě docela známo. Poprvé jsem se ke knihám dostala před deseti lety a od té doby se to stalo srdeční záležitostí. Ale i přesto, čtu tuto sérii po druhé.
Nejsem ten typ, že bych některé knihy četla vícekrát, protože pořád vycházejí nové a pořád je co číst.

Jenže, když Booklab vydalo sérii v novém kabátku, který je naprosto úžasný a lahodící oku, přišel čas na opáčko a nelituju ani minuty, kterou s touto sérií trávím. Bála jsem se, že mě to už nebude bavit, přeci jen jsem při prvním čtení byla mladší, ale tento strach byl zbytečný. Je to úžasné, napínavé a dechberoucí jak když jsem to četla poprvé.

„Bolest je jenom tak velká, jak ji dovolíš.“

Město z popela je dílem, kde dostane nejvíce prostoru Jace a Simon. Ti dva se moc nemusí, nejen kvůli Clary, ale také kvůli toho, že Simon je obyčejný podsvěťan, kdežto Jace je nádherný (v mé fantazii – vůbec se nekoukejte na film, tam je prostě škaredý a nepřitažlivý – asi jako mrtvý slimák) a silný nefilim, po kterém budete slintat.

Simon, po své eskapádě v sídle upírů, kdy byl krysou, se dostane do zapeklité situace, kterou nebude vůbec zvládat. Ovšem s pomocí Clary a hlavně Jacee, to zvládne a vše dopadne relativně dobře, no, možná ještě líp, než všichni čekali.
Ale není to jediná věc, která je v ohrožení – to je i Jace a Institut, který mají Lightwoodovi na starost. Objeví se Inkvizitorka, protože Valentýn – Jaceův a Claryin otec vystrkuje drápky, a ona si myslí, že Jace je jeho zvědem. Nejednou všem pořádně zatopí pod kotlem.

„Láska člověku bere možnost rozhodnout se.“

A samozřejmě, Claryina matka, Jocelyn, je pořád v bezvědomí, nebudí se, Luk stále u ní tráví každou volnou chvíli a Clary se v některých okamžicích dozvídá střípky z minulosti, která je pořádně zamotaná, ale ví, čeho se chytit, aby si některé kousky dokázala poskládat.
Ale nebojte, v díle Město z popela nechybí ani Magnus, nejvyšší čaroděj brooklynský, Alek, Izzy, Max, objeví se Maia a nechybí ani, již jednou zmiňovaný, Valentýn a jeho touha po pomstě a moci.

V tomto díle jsem se nejednou zasmála nahlas, Jace umí svou aroganci a ironii skvěle zahrát a stává se fakt správným bad boyem, kterého prostě žeru! 🙂
Clary mi v tomto díle přišla jako obětavá a chytrá holka, sice se místy trochu zasekla, ale na svých šestnáct let je dost dobrá a musím přiznat, že mi ani jednou nepřišla naivní – což je super a jen to dokazuje, že autorka umí napsat postavy tak, aby se vám líbily i ve třiceti pěti letech stejně, jako tomu bylo ve dvaceti pěti. 🙂

„Nenávist nic neznamená, pokud ji postavíš vedle pudu sebezáchovy.“

Město z popela je díl, ve kterém se pořád něco děje a čtenáři, kteří už mají za sebou i první díl, ví, o co jde.
Budete se orientovat ve všem, co je potřeba, ať už v tom, jak to funguje ve světě lovců stínů, ale také ve všech vztazích mezi hrdiny, a pochopíte, proč jsou některé vypjaté a jiné líně ubíhají tak, jak mají.

Pokud jste se do této série ještě nepustili, tak doporučuji začít prvním dílem – Město z kostí a pak se ihned vrhnout na tento díl a tak pokračovat až do dílu šestého. Všechny jsou již vydané, takže nemusíte čekat, až se objeví na pultech a můžete si užít opravdu skvostnou fantasy jízdu, ve skvěle provedené young adult sérii.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město z popela můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *