Město ze skla (Nástroje smrti 3) – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab
Rok vydání: 2019
Počet stran: 470

„… největší nenávist člověk dokáže cítit právě k těm, na kterých mu kdysi záleželo.“

Clary postupně odhaluje další střípky z minulosti své rodiny a přitom nalézá spojence v tajemném lovci stínů Sebastiánovi. Valentýn sbírá veškeré síly, aby jednou provždy zničil všechny lovce stínů, a jediná šance, jak ho porazit, spočívá ve spolupráci s odvěkými nepřáteli. Ve třetím díle série musí Clary získat vládu nad svými nově objevenými schopnostmi, aby zachránila Skleněné město. Ale je to vůbec v jejích silách?

Město ze skla je třetím dílem ze série Nástroje smrti. A já musím říct, že je to jeden z nejlepších dílů. Je neskutečné, že se od portálu v Brooklynu až po konečný den v Alicante přečtete přes 470 stran. Přijde mi, jako bych tento díl otevřela a šup, už byla na konci. Kvůli takovým příběhům, jako jsou ty o lovcích stínů, mám velmi ráda fantasy žánr…

Na konci druhého dílu se Clary dozvěděla určité informace, které ji pomůžou v tom, aby zachránila svou matku. A tak se rozhodne, že se vydá do Alicante s Lightwoodovými, za Hadriánem Močálem.
Jenže, Jace je proti, a když si zavolá Simona, aby s ním domluvil, že Clary zdrží v Brooklynu, dojde k útoku démonů a všichni Lightwoodovi, s Jacem a Simonem, musí urychleně projít portálem do Alicante.
Ovšem, to by nebyla Clary, aby se tam na vlastní pěst nedostala – už přece víme, co umí a v čem je „zvláštní“…
A pak začíná to správné drama. Objeví se Valentýn, na scénu se dostane Sebastian Verlac, do toho se Spolek musí domluvit, zda se spojí s podsvěťany, ale nikdo nic nechce zadarmo, Lightwoodovi zažijí velkou ztrátu, kterou se Jace rozhodne pomstít, objeví se Hodge a samozřejmě i Hugo…
No, je toho spousta, co se v tomto díle děje, všechno se odehrává v Idrisu, který miluju tak, jako jiní lidé Bradavice, a naprosto jsem okouzlena vším, co si autorka vymyslela a musím uznat, že tentokrát to měla do puntíku, do posledního písmenka dokonale napasováno.

Psala jsem to v minulé recenzi, zmíním to i teď, bála jsem se, jak budu s odstupem těch let, co jsem to četla poprvé, reagovat na hlavní hrdiny, kterým je kolem šestnácti let. A v díle Město ze skla jsem se bavila jako puberťačka, nejednou jsem se zasmála pořádně nahlas a krom pár momentů, kdy se stalo něco smutného, mi úsměv ze rtů asi nezmizel.
V tomto díle mě nejvíc bavilo špičkování Simona a Jace. Ti dva jsou k sežrání pokaždé, ale v tomto díle tomu dali korunu. 🙂

„Jenže lidi se nerodí dobří nebo špatní. Možná mají od narození tendenci tíhnout buď k jednomu, nebo k druhýmu, ale záleží jedině na tom, jak prožiješ život. A na tom, s kým se setkáš.“

Město ze skla dokazuje, že nejen první díly, ale i ty pozdější můžou být skvělé a můžou vám vzít vítr z plachet. Navíc, tento díl končí tak, že by klidně mohla autorka skončit a uzavřít sérii, ale to ne, ještě tři další na mě čekají a já se nemůžu dočkat, až se opět dostanu do světa lovců stínů.
Líbí se mi, jak autorka zdánlivě dokáže čtenáře uklidnit a pár stránek poté, co stránek, možná řádků, děj opět vygraduje a vy si budete kousat nehty, jaké budete mít obavy nejen o lovce stínů, ale také o všechny podsvěťany.

A víte, co se mi líbí úplně nejvíc? Ač jsem tuto sérii četla už před dávnou dobou, tak mám pocit, že ji čtu poprvé. Jsou knihy, u kterých lidem závidím, že je čtou poprvé a živě si vybavím pocity, které jsem při čtení měla. A u Nástrojů smrti to můžu závidět i sobě. Užívám si naprosto každý moment, Město ze skla pro mne byla jednohubka, kdy jsem šla spát až nad ránem, ale naprosto spokojená a nevadilo mi, že mě čekají jen tři hodiny spánku. Já byla ráda, že jsem mohla být v Alicante a prožít vše, co prožili hlavní hrdinové.

Věřím, že pokud jsou mezi vámi milovníci fantasy žánru, kteří ještě tuto sérii nečetli, tak má recenze na Město ze skla vás musela ke čtení nalákat. 🙂 A jestli ne (v což vůbec nedoufám), tak si počkejte na další recenzi, která bude brzy následovat. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si můžete knihu Město ze skla zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *