Město ztracených duší (Nástroje smrti 5) – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 462

„Veď nás od neskutečného ke skutečnému.
Veď nás z temnoty ke světlu.
Veď nás od smrti k nesmrtelnosti.“

Jace znenadání zmizí. Spolek si dělá starosti kvůli Sebastiánovi. Všichni se snaží najít viníka a také zjistit, jak mohou nejlépe ochránit lovce stínů i zbytek světa před hrozícím nebezpečím. Clary však záleží jen na tom, aby našla svoji lásku – musí Jace najít a zachránit. Ale než boj skončí, každého čeká přetěžká zkouška.

Protože Město ztracených duší už je pátým dílem série Nástroje smrti, asi se už ve svém povídání nevyhnu nějakým menším spoilerům. Rozhodně to není proto, že bych chtěla vám, čtenářům, uškodit, ale je to proto, abych mohla navázat na minulou recenzi, budu muset pár věcí vypustit na denní světlo.
Samozřejmě se budu snažit toho prozradit co nejméně, ovšem vy, kteří nechcete nic riskovat, přečtěte si prosím tuto recenzi až po přečtení – minimálně – čtvrtého dílu. 🙂 Děkuji.

Jace zmizel i se Sebastianem jen chvíli po tom, co Clary odešla ze střechy mrakodrapu a nahrnuli se tam lovci stínů.
Nikdo ničemu nerozumí, jen doufají, že Jace žije. Jednoho dne, kdy Clary spí u sebe doma, cítí, že ji objímá známá paže a tiskne se k ní tělo toho, koho velmi dobře zná. Jace se u ní objeví, ale spolu s ním také Sebastian. Když to zjistí Jocelyn a Luke, dojde k malé hádce, která ovšem některé z nich zraní a nemá to příliš dobré následky.
Proč Jace navštívil Clary? Ona to ví, a její matka ovšem taky ví, že se Jace pro ni znovu vrátí a chce dceru chránit. Jenže Clary ví, co musí udělat. Musí najít Jace, zjistit, co má Sebastian v plánu a zabránit tomu, aby temnota a strach zachvátil celý její svět.
Nejen Clary, ale také všichni ostatní, počínaje Magnusem, celým vlkodlačím klanem, všemi Lightwoodovými, až po Camille nebo Rafaela ví, že se blíží opravdu velká zkouška, která jim buď zajistí místo na zemi nebo jistou smrt.

Ač to bude znít zvláštně, já považuji Město ztracených duší jako nejslabší z celé série. Ale i tak získává plný počet bodů, to si zase nemyslete.
Clary mi je docela velkým trnem v oku, díky tomu, jak se pořád o něčem musí ujišťovat, jak nemůže udělat ani jeden ústupek nebo aspoň jednu jedinou hloupost v jejím životě. Nejednou bych ji fakt plácla přes pusu za to, jak byla blízko Jace a stejně… No nic, nebudu se zbytečně rozčilovat.
V tomto díle se mi ještě ke všemu divnému líbí Sebastian. Jo, je to zvláštní, ale on tady působí jako naprosto vyrovnaný, charismatický chlap, s velkou sebedůvěrou – takový ten správný bad boy, ze kterého se vám běžně podlamují kolena. Je proto s podivem, že ač vím z předešlých dílů, co je zač, stejně jsem se nechala oblbnout a na konci litovala… 🙂

„Bolest tě posiluje. Ztráta ti přináší moc.“

Co se autorce povedlo, tak bylo bydlení Sebastiana a Jace. Když se dozvíte, kde pobývali a představíte si, co všechno s tím bylo možné, budete jen snít o tom, jaké by to bylo, kdyby jste i vy mohli být jeden den v Paříži, druhý v Benátkách nebo další v Šanghaji. Jo, a nesmím zapomenout zmínit, že autorka v tomto díle zmiňuje i Prahu, s jejími věžičkami, a dokonce se tu odehraje docela důležitá scéna pro další děj – kdo mi nevěří, nalistujte si kapitolu číslo 13 – str. 257 – s názvem Kostěný lustr. 🙂

Město ztracených duší si drží standard jako předchozí díly. Dějí se zde malé akce, ale také nějaká zásadní bitva či boj, který vás přesvědčí o tom, že tohle nemá konce a bude to ještě nervák.
Každá stránka je čtivá, napínavá, a ač se nedíváte zrovna na Jace a Clary a Sebastiana, jste u Simona, Magnuse, Aleca, Izzy, Jordana nebo Maiy, kteří také dělají vše pro to, aby nejen svět, ale také jejich životy a milovaní byli v pořádku a nemají zrovna lehké úkoly.
Autorka dává jednoduše každému hrdinovi do vínku něco důležitého, co udělá a musí udělat, aby na konci vše spojila v jedno velké vyprávění, které je prostě skvostné, poutavé i dojemné.

A teď malé opáčko. Město ztracených duší, přesněji teda celou sérii vřele doporučuji. Nejde to napsat jinak, obzvlášť když je to má srdcová záležitost, u které se budu bavit i v důchodu – ha! Schválně si to v šedesáti přečtu, jak se budu tvářit. 🙂
Poslední dobou vidím toto vydání – o kterém píši i já – docela hojně zmiňováno v různých skupinách na FB, jak to čtenáři milují a jak se jim to líbí, a jsem za to ráda! Je to jen důkaz toho, že nekecám a proto vy, kteří máte chuť na nějaké to čtení o démonech, andělech a nějakém tom upírovi či čaroději, pusťte se do této série.
Je to něco mezi young-adult-fantasy-urban fantasy žánrem, ale je to fakt supr! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město ztracených duší můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *