Milované a obávané – Kate Hodgesová

Autor: Kate Hodgesová
Ilustrace: Harriet Lee Merrionová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 224

„Tyto mytické ženy možná pocházejí z nejtemnější minulosti, avšak jsou vůdkyně, ukazující cestu vpřed. A díky bohyním za to.“

Padesát mytických ženských postav – padesát moderně převyprávěných příběhů. Čarodějky, bohyně, víly i válečnice…
Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou paletu mytických ženských postav z celého světa, od dobře známých po takřka zapomenuté, od prastarých po ty moderní, a ukazuje jejich příběh v novém světle, inspirativním pro současné ženy.
V příbězích nechybí židovská démonka Lilith, česká bojovnice Šárka, japonská bohyně Ame-no-Uzume, keltská víla bánší, egyptská bohyně Maat, severská Freya, řecká obluda Medusa, babylonská bohyně Tiamat, hinduistická Kálí či vúdú bohyně Maman Brigitte. 
Kniha je rozdělena do pěti přehledných částí – Čarodějnice, Bojovnice, Nositelky neštěští, Elementární duchové a Velkorysí duchové a každou kapitolu doprovází také krásná barevná ilustrace.

Mytické příběhy žen, které se předávají z generace na generaci, obletí celý svět, vždy se nějak poupraví, ale pointa zůstává stejnou, to jsou příběhy o válečnicích, čarodějkách, vílách a bohyních. Ať už z Řecka nebo Vietnamu. 50 zajímavých, převyprávěných příběhů o ženách, které se v naší minulosti objevovaly, které jsou známé tím, co dělaly a uměly, ale také o těch, které neznáme a slyšíme jejich příběh prvně. O tom všem je kniha Milované a obávané, která vás uchvátí z více důvodů, než je text na stránkách.

Kniha Milované a obávané. Nejdříve ji proberu z pouhého pohledu lidského oka. Je nádherně ilustrovaná, každé mytické ženě je věnována vlastní kapitola, kde ji ilustrátorka zvěčnila tak, jak si ji představuje. Krom toho je kniha vytištěna na tvrdším papíře a teď se držte – skoro každý je jinak barevný! Takže nečekejte strohé bílé obrázky s textem. A ani se nebojte, že by vás při čtení bolely oči. Barvy jsou jemné, pastelové, naprosto vyhovující všem.

A teď Milované a obávané zevnitř. Kniha je rozdělena do několika kapitol. Autorka seřadila mytické ženy podle toho, jak se zapsaly v našich myslích. Čarodějnice, což byly moudré ženy, věštkyně a léčitelky, dále pak Bojovnice – tím pádem zde očekávejte válečnice, stratéžky a nositelky spravedlnosti, následují Nositelky neštěstí – za ty autorka považuje samotné ničitelky, pustošitelky, zvěstovatelky zkázy, předposlední kapitola se zabývá Elementárními duchy – tam patří vrhačky blesků, vládkyně ohně a ledu, stvořitelky planety a jako poslední jsou na řadě Velkorysí duchové kam náleží velkorysá božstva, štědří duchové, bohyně ochraňující domácnost.

„Čím více písku proteklo v přesýpacích hodinách našeho života, tím jasněji bychom skrz ně měli vidět.“

Samotné rozdělení kapitol se mi líbilo, díky tomu jsem neměla zmatek, kam která žena patří. A v každé kapitole, u každé ženy už vás čeká její představení a její vlastní příběh. Nejdříve se dozvíte, odkud pochází, kde je její domovina, následuje jak vypadá, jaká byla, co měla dělat či nedělat, a pak už samotné vyprávění přímo o ní.
Autorka skvěle popsala, jak se pohled na každou mytickou ženu v průběhu staletí měnil, jaký to mělo vliv na její příběh i na to, jak ji vnímali obyčejní lidé.

Byla zde spousta hrdinek, o kterých jsem nikdy neslyšela, ale také dost těch, které mi nejsou až tak neznámé. Jako například Hekaté, Kriké, Baba Jaga, Perchta, Artemis, Kálí, Jezábel, Lilith nebo třeba Bánší.
Přiznám se, že některé příběhy mne moc nebavily, ale některé byly naprosto úžasné. Podle mne záleží i na tom, zda vyprávění znáte, zda-li vám jméno mytické ženy něco říká a případně, jestli její vlastnosti a povaha vás dokáže zaujmout. Takže je to velmi specifické a věřím tomu, že to, co se líbilo mi, se nebude líbit vám a naopak.

Milované a obávané je knihou, na kterou jsem se nesmírně těšila a jsem ráda, že jsem se ve svém úsudku nemýlila. Je to jedna z těch knih, ke kterým se rozhodně budu vracet. Pokud máte rádi mýty a pověsti, pokud vám ženské bohyně imponují, a zajímají vás i jiné mytické ženy, které nejsou tak známé a pocházejí z různých koutků světa, tak věřím, že tato kniha pro vás bude ta pravá. Nejen svým grafickým zpracováním, ale i obsahově je opravdu výjimečná.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Milované a obávané můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *