Místo, kde bydlím – Brenda Rufener

Autor: Brenda Rufener
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 279

„Když dospíváte bez rodičů, je naděje silnější než strach. Naděje vás přiměje odcestovat stovky mil v nezamčeném karavanu s třemi tisíci dolarů nacpanými do batůžku. Naděje vás přiměje vzpomenout si na peníze, které pro vás máma tajně nastřádala.“

Sympatická a nadaná Linden Roseová před ostatními něco tají. Nemá domov, a proto bydlí na chodbách své střední školy. Při životě ji udržuje jen přátelství s Hamem a Seungem, práce redaktorky školního blogu a vidina budoucnosti daleko od maloměsta, kde žije. Vidina, že dostane stipendium, bude studovat a stane se novinářkou.
Když ale spolužačka Bea přijde do školy s natrženým rtem, Linden to hluboce otřese a připomene jí to vlastní šrámy z minulosti. Ví, že může násilí učinit přítrž jedině tím, že přestane mlčet. Jenže tím ohrozí vlastní tajemství. Co se však stane, až se všichni dozvědí, že je bezdomovkyně? Neztratí přátele a lásku? Bude ještě moci rozhodovat o vlastní budoucnosti?

Brenda Rufener strávila dětství v Oregonu, kde pobíhala po lesích a pátrala po netopýrech ukrytých v jeskyních a záhadném yettim. Zbytek času věnovala psaní povídek do notýsku. Vystudovala anglickou literaturu a biologii na Whitman College. Dnes píše knihy a bojuje za práva mladých lidí bez domova. Se svou rodinou žije v Severní Karolíně.

Místo, kde bydlím je knihou, která na vás bude zářit už zdálky. Zelená obálka doslova volá na své čtenáře, ať ji vezmou do rukou a přečtou si příběh jedné mladé dívky jménem Linden, která nemá kde bydlet a jejím domovem jsou školní chodby. Smutný, místy ale vtipný příběh, který je v dnešní době aktuální. Ať už se to týká bydlení jako takového nebo násilí na ženách.

Linden je studentkou střední školy, která přišla o všechny své příbuzné. Nešťastné události se ji nevyhnuly a díky všemu špatnému je teď doslova a do písmene odkázána sama na sebe.
Ve škole nejen studuje a píše blog, protože má vidinu získat stipendium, ale také si na školních záchodem pere oblečení, spí na lavičkách v tělocvičně a když někdo z jejich přátel jde domů, ona se po požárním schodišti dostane do svého domova – do školy. Nikomu to neříká, z jednoho prostého důvodu – než bude plnoletá, musela by se odevzdat do rukou sociálky, což Linden odmítá, hodlá si dělat vše podle sebe, dostudovat a odjet z města.
Naštěstí má kolem sebe nejen své dva nejlepší kamarády, kteří při ni stojí ať se děje, co se děje, ale také některé učitele, kteří ji dodávají energii, odvahu a naději. Ale nikdo z nich neví její největší tajemství. A to, že je bezdomovkyně.
Ve škole vše pomalu plyne, až do dne, kdy se Bea objeví se šrámy na tváři a Linden pozná, že tohle není z obyčejného pádu. Kolotoč různých intrik, ve kterých mají největší prsty právě Linden, Ham a Seung se roztáčí, snaží se vymýtit jakékoliv násilí na jejich škole. A kdo ví, třeba Linden najde i ten vytoužený domov.

Místo, kde bydlím je citlivý příběh, ve kterém hrají důležitou roli nejen důvěra a naděje, ale hlavně přátelství. Linden je sympatická holka, kterou si oblíbíte a budete ji fandit. Je pravdou, že konec je velmi rozněžnělý, oproti celému zbytku děje, kde se dějí docela dost ošklivé věci, ale právě ten konec a vyřešení všeho mi tak nějak uklidnilo rozjitřené nervy.

„Mír přichází zevnitř.
Před námi samotnými nás nikdo jiný nezachrání.
Když někomu rozžehneš lampu, prozáří i tvou vlastní cestu.“

Tento příběh je určen nejen čtenářům, kteří se sami potýkají s některými existenčními problémy, ale také pro všechny ostatní. Věřím, že tato kniha jim může pomoct více vnímat své okolí a to, co se kolem nich děje a třeba dokázat podat pomocnou ruku někomu, kdo to bude potřebovat.
Místo, kde bydlím je napsán s velkou dávkou empatie, autorka se dokázala vcítit do -náctiletých hrdinů, a dokázala věrohodně popsat nejen jejich běžné starosti, ale také obavy, pocity z první lásky nebo ze ztráty někoho blízkého.

Ač se v této knize probírají docela závažná témata, věřte mi, že místy se budete skvěle bavit. Naše správná trojka, Linden, Ham a Seung se mezi sebou dokážou skvěle popichovat, jejich vtipy a ironie je nekonečná a nejednou jsem se opravdu pobavila nebo se nahlas zasmála. Bylo to velmi příjemné zpestření a rozptýlení po všech těch dramatech, které se v knize objevují.

Místo, kde bydlím je sice „odpočinkovou“ četbou, ale má silné témata, která vás budou zajímat, v jednu chvíli jsem dokonce seděla s otevřenou pusou a jen čekala, jestli se opravdu rozbrečím nebo mne autorka pokouší… Při čtení se u mne střídaly emoce jako na běžícím drátku a já jsem opravdu ráda, že jsem si knihu mohla přečíst.

Pokud hledáte knihu, kde se děj odehrává na střední škole, kde jsou hrdinové nejen sympatičtí a vtipní, ale také se něco řeší a není to jen plytký příběh, který vám nic nedá, určitě se poohlédněte po této knize.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Místo, kde bydlím můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *