Mlha nad Shadow Sands – Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 358

„Ze všech sil se snažila, ale představu chlapce, který se vznášel ve vodě, z hlavy vytěsnit nedokázala. Přepadl ji pocit frustrace, protože musí čekat, jestli o něm budou něco říkat ve zprávách.“

Kate Marshallová a její asistent Tristan Harper vyšetřují další zapeklitý případ. Jak spolu souvisí zmizení mladých lidí a oblast Shadow Sands? A jakou roli hraje hustá anglická mlha?
Při potápění ve vodní nádrži Shadow Sands objeví Kate Marshallová mrtvé tělo mladíka, který býval vynikajícím plavcem. Přivolaní policisté případ označí za tragickou nehodu, přestože má Kate své pochybnosti.
Postupně se pochybností a otázek vynořuje víc: Proč si šla oběť zaplavat uprostřed noci? Proč jeho zranění neodpovídají policejnímu scénáři? A proč je mrtvých těl, která se v nádrži našla, víc? Je to jen nešťastná souhra náhod, nebo úkladný vrah zneužívá toho, že na něj nikdo nevidí?
Kate si je jistá, že okolo rezervoáru Shadow Sands se toho děje víc, než se na první pohled zdá, obzvlášť když v okolí padne hustá mlha. Lidé už roky tiše mizí, a když se ztratí další mladá žena, Kate a její asistent Tristan mají podle indicií jen několik dní na to, aby ji zachránili před stejným osudem.

Druhý díl série s Kate Marshallovou, od mého nejoblíbenějšího autora, Roberta Bryndzy, se jmenuje Mlha nad Shadow Sands. Už od prvních stránek jsem se utvrdila v tom, že mě nejen autorovy příběhy baví, ale také to, že Kate je za mě o chloupek lepší žena než Erika (ale fakt jen o chlup!). 🙂

Kate se jde se svým synem Jakem potápět do nádrže, která vodou zásobuje elektrárnu. Chtějí tam, protože aby tato nádrž mohla vzniknout, bylo zatopeno 6 vesnic. A právě v tu chvíli, kdy se jde Kate potápět, je voda tak nízko, že uvidí věž kostela, který v jedné zatopené vesnici byl impozantní stavbou.
Ale to by nebyla Kate, aby k sobě nepřitahovala problémy. A proto krom kostelní věži, objeví společně s Jakeem mrtvolu mladého muže, která se vznáší kousek od oné věže.
V ten okamžik začíná Kate přicházet na spoustu starých případů, které byly odsunuty k ledu – respektive, tváří se, že byly vyřešeny, ale ona ví, že nic z toho nesouhlasí. Začne se v tom šťourat společně s Tristanem a to, co objeví, se nebude líbit nikomu…

Nejdříve chci zdůraznit- pokud jste nečetli první díl Kanibal z Nine Emls, určitě si nejdřív přečtěte ten a až potom díl Mlha nad Shadow Sands. Ač je každý případ jiný, už takto brzo, ze začátku, se vyvíjí Katein život podle autorova nápadu a spousta věcí by vám protekla mezi prsty, kdybyste neznali předchozí vyprávění.
Kate je silná žena. A myslím tím, že je to takový ten pitbull, který se zakousne a nepustí, dokud nemá dost, ale dělá to velice elegantně, nenuceně a nikdy neupřednostňuje práci před rodinou, což se mi na ni líbí.
Má sice své démony, ale bojuje s nimi statečně, bez zbytečných přešlapů a povyků. Její charakter je skvělý a hlavně, co se mi líbí, v tomto díle není žádnou „superženou“, ale ženou, která používá mozek místo svalů a o to víc mi byla sympatičtější.

„Magdalena už slyšela anglickou frázi „valící se mlha“ a připadala jí hloupá. Valí se sud, ne mlha. Ale dnes k ní mlha směřovala přesně tímto způsobem – valila se. Jako by se vylila ohromná masa, tlačila se dopředu podél cesty a v roztřepených cárech se vlnila a přetáčela. Jako by byla živá. A tato živá masa si razila cestu směrem k ní.“

Příběh jako takový, je velmi dobře propracovaný. Máte zde spoustu možností přemýšlet nad tím, kdo je vrahem, co se Simonovi a vlastně i těm ostatním obětem stalo, ale mám za to, že na to jen tak nepřijdete. S postupem času, kdy jsem nad dějem přemýšlela (samozřejmě po dočtení), objevila jsem snad jen jednu indicii, která mne mohla zavést k záporákovi, ale já ji nevyužila, protože by mě to fakt nenapadlo.
Mlha nad Shadow Sands je thrillerem, který slupnete jako malinu, který vás nechá až do poslední chvíle přemýšlet nad tím, kdo za tím stojí a zda Kate zvládne ten nátlak ze strany jisté rodiny, nebo se na všechno vykašle.

Dalším plusovým bodem je to, že autor nezapomíná ani v tomto díle pořádně propírat minulost Kate. Její bývalou práci, jejího bývalého muže, otce jejího syna a také její alkoholovou minulost. Myra, která se v prvním díle hojně vyskytovala, už nepotřebovala tolik prostoru a autor udělal z Kate ženu, která se dokáže pomalu, ale jistě srovnávat se vším bez zbytečných záchvatů – ať už vzteku, beznaděje, lítosti nebo hysterie.

Podtrženo, sečteno… Mlha nad Shadow Sands je opět skvělým příběhem, který autor dle mého názoru napsal úžasně, a také velmi čtivě. Nejen díky krátkým kapitolám, které už od tohoto autora očekávám, ale také tím, že pří čtení nenarazíte na žádný zádrhel, co se týče hluchým míst nebo nudného děje.
Pořád je co řešit, neustále jste v pohybu společně s hlavními hrdiny, protože víte, že čas utíká hodně rychle, musíte přidat, aby se nestalo nic hrozného… tik tak… tik tak…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Mlha nad Shadow Sands můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *