Mlsný ježek Toník – Andrea Reitmeyerová

Autor: Andrea Reitmeyerová
Ilustrace: Andrea Reitmeyerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 32

„Hřbet a boky ježka pokrývá až 8000 bodlin. Při nebezpečí se v mžiku sroluje do klubíčka. Jako bodlinatá koule se chrání přes svými nepřáteli, kterými jsou například liška, jezevec nebo sova.“

Vybíravost v jídle může překazit i zimní spánek
Ve vysoké trávě se schovává zvláštní zvířátko. Poznáš ho podle jeho bodlinek? Kdo by to tak asi mohl být? Ten malý čmuchálek se jmenuje Toník a je to ježek. Toník je moc zvědavý. Obzvláště se mu moc líbí objevovat, co skrývá les, louka a potok. Když má Toník moc pohybu, tak mu někdy začne kručet v žaludku. Pohádka pro malé i velké čtenáře, která odhalí řadu zajímavostí ze života těchto zvířátek.

Andrea Reitmeyerová se narodila v roce 1979 ve východním Frísku a vystudovala na vysoké škole v Mohuči obor komunikační design. Dnes pracuje jako ilustrátorka a spisovatelka na volné noze a žije se svou rodinou v Mohuči.

Když jsme s Jiříčkem vybírali další knížku, kterou si budeme číst, automaticky vzal do rukou dětskou knihu Mlsný ježek Toník.
Čekalo nás oba velké překvapení. Kniha je naprosto skvěle zpracována. Od ilustrací, po text, samotnou pointu příběhu až po papír, na kterém je vytištěna. Takže jdu na to postupně.

Ilustrace, kterých je v této knize opravdu hodně a nemusíte se bát, že by vaše děti neupoutaly, jsou úžasné. Působí barevně, vesele a dětské oči, aspoň tedy mého tříleťáka, poznaly i jahodu nebo samotného ježka Toníka.

Když otevřete knihu, nejdříve se dozvíte informace, které jste o ježcích možná ani netušili. Třeba to, kolik mají bodlin, kolik toho můžou za den ujít, nebo jak dlouho žijí na zemi! A z těchto informací (tedy některých) spadla brada i mě…
Je super, že se autorka nejdříve pustila do představení samotného zvířete a poté do pohádky, která dětem může něco dát.
On totiž Toník chce jíst jenom jahody. Nic jiného. Jenže přijde podzim, potom zima, všichni spí klidným spánkem, ale on jediný ne, protože má hlad a vydává se ve sněhu na jahody. Ovšem, kde nic, tu nic… Až potká Veverku… A ta mu ukáže, co je důležité.

Jakmile budete mít pohádku za sebou, autorka si pro vás připravila ještě jedno překvapení. Na poslední stránce se dozvíte, jak žije ježek a nejen ježek Toník. Kde spí, čím se živí, co mu určitě nedávat, co dělat, když najdete zraněného ježka nebo jakým způsobem se ježčí tělo ukládá k zimnímu spánku. Opět jsem se dozvěděla několik cenných informací a za to jsem vážně ráda!

A teď už ke zpracování knihy. Mlsný ježek Toník je příběh, který se může pyšnit nejen hezkým příběhem, ale také báječnými ilustracemi a hlavně perfektním, tvrdším papírem, na kterém je vytištěn. I přes lehce „nešetrné“ otáčení stránek mým synem vše přežilo bez jediné újmy, a to je u dětských knih důležité. Takže velký palec nahoru!

Kniha ideální na předčítání pro malé děti (v pohodě od těch tří let), a poté i pro větší děti kvůli informacím, které se o ježcích můžou dozvědět. Pokud hledáte dárek pro své ratolesti, tak tohle je správná volba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Mlsný ježek Toník můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *