Mlýn – Michal Vaněček

Autor: Michal Vaněček
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2018
Počet stran: 432

„…nikdy nepodceňujte hloupost většího množství lidí. A stejně tak lidskou závist.“

Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů?
Zcela ojedinělé zpracování neobyčejně silného životního příběhu rodiny z jižních Čech zahrnuje časové období přes sto let. Nelehké životní osudy jednotlivých postav dokreslují autentické zprávy z Rudého práva, při kterých vás možná i zamrazí.
Mlýn je symbolem děsivého soukolí, kterým musela řada našich předků projít. Je symbolem víry v právo na svobodu, v právo rozhodovat sám o svém osudu a být připraven vzít na sebe zodpovvědnost.
Dva bratři svůj slib splnili. Uchránili svůj majetek proti nacistům, komunistům i podnikatelům. Ale za jakou cenu…

Ing. Michal Vaněček, Ph.D., MBA je autorem úctyhodné řady téměř třiceti knih povídek a pohádek. Jeho hlavní profesí jsou však informační systémy. Je spolumajitelem a ředitelem společnosti T-SOFT a.s., a to už 27 let.
Současně se věnuje nadaci a charitativní činnosti. Také v rámci Nadace T-SOFT ETERNITY vydává knížky, zejména s medicínskou tematikou. Sám se jako autor, spoluautor nebo manažer podílel na téměř šedesáti knižních titulech a CD.
V současné době významně spolupracuje s nakladatelstvím Grada, kde vydává úspěšné a oblíbené knihy pro děti i dospělé. Mezi současné bestselery se řadí kniha – Co má vědět správný Čech.

Mlýn je knihou, která v jednoduchosti ukazuje hrůzné zážitky jedné rodiny i lidí kolem ní. Autor se snažil o to, aby čtenářům přiblížil nejen historii našeho státu, ale také jakým způsobem lidé žili, co mohli od státních úředníků očekávat a jaké nepravosti se na nich mohli dít, když nebyli po vůli mocným.

Celý příběh je o dvou bratrech, kteří dali svému otci slib, že mlýn zůstane v jejich rukách. I přes nástrahy politických diktatur, které jim rozhodně nebyly nakloněny, se snažili vše přežít a zachovat věrnost svému slibu. Autor popsal dva bratry, Karla a Františka Hadrbolcovi jako dva podivíny, kteří vás ovšem neskutečnou měrou budou fascinovat. Jejich loajalita, jak k sobě samým, tak k lidem, kterých si váží, byla úžasná. Díky nim jsem si uvědomila, jak je důležité vědět co člověk chce, jít si za tím a bojovat až do konce. Protože naděje umírá vždy jako poslední.

V knize Mlýn vás čeká nejen fascinující, rychle ubíhající, poutavý příběh, ale kapitoly, které jsou opravdu velmi krátké, jsou proloženy různými dobovými výstřižky z novin Rudé právo, tudíž oživení všechních stránek.

„Čas je drahocenným statkem, a proto ho musíme dobře užívat. Každé ráno je dar, který se nikdy nevrátí, věčná je škoda každého promarněného dne. Škoda je těch let, kdy většina z nás žije bez víry. Bez víry v Boha i bez víry v lepší zítřky.“

Ač je Mlýn napsán velmi jednoduše, stručně, přesto ve vás zanechá stopu. Autorovi se podařilo dostat do holých vět, téměř bez souvětí, spoustu citů, emocí a ukázal, že i „holý“ text může čtenáře uchvátit. Celý příběh začíná někdy v roce 1900 a končí rokem 2010. Za celou dobu čtení jsem se ani na vteřinu nestihla nudit, léta ubíhala tryskem a i když se to zdá nemožné, pořád se něco dělo. Téměř každý rok, který je detailněji rozepsán, je nejen důležitým, ale také zajímavýma a věřím, že vás bude bavit každá stránka. Bratři Hadrbolcovi, tak stejně jako Marcelka Králová, mi přirostli k srdci. Fandila jsem jim, užívala si každou informaci o nich.
Ale jedno mi pořád vrtá hlavou – co ta tajemná skrýš? 🙂

Pokud máte chuť přečíst si neobyčejný příběh o obyčejných lidech, poznat něco z dějin našeho národa, ocitnout se v minulosti a dostávat se z bahna totalitních režimů nad hladinu, tak se po této knize poohlédněte.
Mlýn je opravdu milá, příjemná kniha, která se jednoduchým a čtivým způsobem snaží svým čtenářům ukázat, jak to tady v minulosti vypadalo. A nebudu zastírat, na konci mi bylo tak nějak smutno, i když jsem spoustu věcí očekávala… 🙂
Je to silný, emotivní příběh, který vám ráda doporučím.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Mlýn můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *