Módní salon – Julia Kröhnová

Autor: Julia Kröhnová
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 463

„I kdyby člověka touha po svobodě a lásce vrhla do neštěstí, tak by přitom na sobě měl mít aspoň hezké šaty.“

Jedno století, tři ženy a velký sen – sen o sametu a hedvábí, o svobodě a lásce.
Zlatá dvacátá léta, velkolepé módní kolekce a… Coco Chanel. Fanny je unavená tradičním směřováním rodinného impéria a touží se prosadit jako návrhářka v Paříži. Nakonec ale uspěje jen jako manekýna, a i tenhle nablýskaný sen splaskne jako mýdlová bublina. Její dcera Lisbeth bojuje v poválečném Frankfurtu o módní salón svých předků ale i o holé přežití. Pro Rieke je v roce 1971 láska důležitější, než rodinný podnik. Ten ale čelí bankrotu a je čas na závažné rozhodnutí…

Módní salon je velmi pomalu plynoucím příběhem, který v sobě ukrývá všechno. Od lásky a nenávisti až třeba po tragické roky za průběhu druhé světové války. Jak lehce může z lásky vzniknout pocit „nutnosti“, jak se může mateřská láska změnit v nenávist a nepochopení… Můžete mi věřit, že toto dílo si budete chtít přečíst už jen pro to, co všechno v sobě má.

Příběh je vyprávěn třemi postavami. Fanny, Lisbeth a Reike. Tyto tři ženy mají něco společného. A to rodinný vztah. Babička, matka a dcera. Z těchto tří hrdinek mi nejvíce přirostla k srdci Fanny. Byla vychovávána okolo roku 1920 a právě u ní nejvíce šel vidět vývoj oděvního průmyslu. Když autorka zabrousila s Fanny do Paříže, kde se objevila také Coco Chanel a „malé černé“, okamžitě to na mě mělo silný účinek, přišlo mi všechno více uvěřitelné.
Lisbeth se společně se čtenáři ocitne ve vybombardovaném Frankfurtu, se dvěma dětmi a manželem, o kterém nic neví, protože nastoupil do války. Snaží se zachránit děti a sebe nejen před vyhladověním, ale také před tím, aby neumrzli a nechodili nahé.
V těchto kapitolách si čtenáři budou moci představit, jak probíhal černý obchod po válce, jak se zvedala pomalu životní úroveň a nejednou na ně bude čekat velké překvapení…
A pak Reike. Tato žena žije se svým manželem a dcerou, je rok 1973, kdy manžel vydělává a žena se stará o teplo domácího krbu. Její bratr Martin vede módní salon König, který sdělil po matce Lisbeht a ta po své matce Fanny…
Jenže… všechny tři ženy pojí více než je móda. Je to také červený šál, je to onen zmíněný módní salon König a je to také touha po vlastní svobodě, po naplnění svých snů a touha po tom, aby se vždy cítily dobře a spokojené s tím, co dělají a jak to dělají…

Módní salon je vyprávěním o třech generacích „královen“ z jedné rodiny. Každá je jiná, každá z těchto žen má své vlastní trápení, které ji nikdo z nás nemůže závidět, ale přitom jsou všechny stejné, možná stejné jako mnoho jiných žen – třeba čtenářek, které si tento příběh přečtou.

„Vlastně skoro všechno je umění. Jen nenávist ne, a válka taky ne.“
„Proč vlastně ne?“ zeptala se zamyšleně.
„Protože válka usiluje o vytyčení hranic, kdežto umění hranice překračuje.“

Ač je celý příběh téměř dech beroucí, bez problému se dostanete mimo realitu a podle mě se lehce vžijete do životů hrdinek, tak je tu nějaký faktor, blíže nespecifikovatelný (aspoň pro mne), který mi způsobil „pomalost“ čtení.
Přišlo mi, že čtení neodsýpá, běžně jsem schopná takto dobrý příběh zdolat za jednu noc, ale tady mi to trvalo téměř 3 dny.
Nevím, co bylo špatně, netuším, co se stalo, přitom opravdu zodpovědně můžu říct, že Módní salon je naprosto skvěle vymyšlený.

Rozhodně knihu doporučuji k přečtení. Bude se líbit všem čtenářům, kteří mají rádi nejen módní průmysl, ale také rodinné tajemství a „cestování“ v čase, příběhy na pozadí války nebo ze starých časů nebo téma emancipace žen.
Módní salon je společenský román, kde na vás čeká mnohem více zážitků a prožitků, než byste očekávali, a který autorka uměla vymyslet tak, aby vás bavil od začátku do konce. Takže, vzhůru do čtení! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Módní salon můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Módní salon – Julia Kröhnová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *