Modrá smrt – Dylan H. Jones

Autor: Dylan H. Jones
Nakladatelství: Katto
Rok vydání: 2019
Počet stran: 456

„Manx klouzal pohledem po náhrobních kamenech, které vyčnívaly ze země jako šedé polámané zuby. Proč ho místa jako toto naplňují klidem a mírem? Dodávají životu novou perspektivu? Připomínají mu, že tu jednou všichni svorně skončíme, prach k prachu, popel k popelu? V té konečnosti byla jistá úleva: jediná garance tohoto života.“

Vražda. Zrada. Pomsta. Tajemství.
Když se na ostrově Anglesey v severním Walesu najde tělo, ukřižované na přídi rybářské lodi, detektiv Manx ví, že na poklidný život, kvůli kterému se na ostrov vrátil, může prozatím zapomenout. Komunita je znepokojená, nadřízení zvyšují tlak na vyřešení případu a Manx ví, že stojí tváří v tvář nejen bezcitnému vrahovi, ale také své minulosti. Ostrov totiž opustil před dvaceti lety, poté co záhadně zmizela jeho mladší sestra Miriam jejíž případ nebyl nikdy vyřešen.
Dokáže se Manx vyrovnat s minulostí a dopadnout vraha dřív, než se najde další brutálně zavražděné tělo?

Modrá smrt je prvním případem Tudora Manxe, který se vám ihned zaryje pod kůži. Já do čtení této knihy nešla s bůh ví jakým očekávám, ale musím konstatovat, že jsem se naprosto zamilovala. Manx jako hlavní hrdina je chlapík, který sice vláčí s sebou démony z minulosti, (který detektiv inspektor to tak nemá?) ale přitom jedná s rozmyslem, dokáže zatnout zuby a pořádně se do všeho vložit. Dělá to tak, aby jeho temná minulost neměla vliv na výsledek.

V knize Modrá smrt se toho děje poměrně dost. Nejdříve se Manx vrací po více jak třiceti let do svého rodného kraje, aby nastoupil jako detektiv inspektor u tamní policie. Někteří, obzvlášť jeho rodina, mu mají jeho návrat za zlé, protože před x lety je nechal samotné, aby se vyrovnali s tím, co se stalo.
A nebudu vám nic nalhávat, ani někteří jeho kolegové nejsou rádi, že se vrátil, protože jim vyfoukl místo někdo, kdo se vrátil za nejasných okolností.
Ovšem Manx dokáže svou přirozenou autoritou a příjemným vystupováním si většinu jeho „odpůrců“ udobřit a hlavně, dokáže vést tým tak, aby dokázali vyřešit cokoliv.
A pak zde jde o drogy, vraždy a Manx se svým týmem musí najít spojitost mezi zavražděnými, mezi dealery drog a mezi dodavateli a hlavně zjistit, kdo za vším stojí, co se doopravdy děje a co je důležité.

I přesto, že se vám může zdát, že je zde hodně vyhrocených situací a akcí, které ovlivňují děj, autor vše vymyslel do puntíku bezvadně, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste se v průběhu čtení ztráceli nebo něco nepochytili.
Naopak, je to jedna z mála knížek, u které dokážu říct, že je vše opravdu velmi zamotané, ale jasným a čistým způsobem. Vždy jsem věděla, která bije a samotnou četbu si užívala. Nic není překombinované a každá maličkost, každá vedlejší postava je přesně ten dílek puzzle, který potřebujete, abyste si sami mohli zkusit odvodit, jak všechno dopadne.

„Největším potěšením pro muže je porazit své nepřátele, hnát je před sebou, sebrat jim všechno, co jim patří, zanechat v slzách ty, kteří je milují, osedlat jejich koně a sevřít jejich ženy a dcery v náručí.“

Modrá smrt je správným čtením jak pro milovníky detektivek, tak drsnějších kriminálních případů. Ničeho zde není moc, ani málo. I hlavní hrdinové plus některé vedlejší postavy, které dostanou více prostoru, jsou správným počtem zlí versus dobří.
Tím chci říct, že autorovi se podařilo vyvážit celý příběh a věřím, že díky tomu si najde více čtenářů, kterým se budou jeho knihy líbit. A píšu to proto, že Modrá smrt je prvním dílem ze série, a doufám, že ostatní díly budou neméně dobré, že budou ještě lepší, i když si teda autor nasadil laťku opravdu velmi vysoko.

Líbí se mi styl vyjadřování, stručné, jednoduché, žádné nudné a zdlouhavé popisy a pak délka kapitol. Kapitoly jsou krátké, takže vám čtení ubíhá doslova před očima, přesně ten typ, jako třeba můj oblíbený Bryndza. Má to jen jednu vadu, díky čtivosti je brzo dočteno. J Já si příběh užívala jeden večer a část noci, a teď mi nezbývá nic jiného, než čekat na další díl. Na který se rozhodně těším a věřím, že nebudu jediná.

Pokud máte chuť na kvalitní kriminálku – detektivku, bez zbytečných rozmíšek nebo nedej bůh romantických linek, nerozmýšlejte se a pusťte se do čtení této knihy. Nebudete litovat, užijete si skvěle propracovaný příběh a s poslední větou v příběhu zjistíte, že nevydržíte čekat na další díl. Tak jako já. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto, kde si knihu Modrá smrt můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *