Moje super (ne)realita – Claire Frostová

Autor: Claire Frostová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 328

„Pokud se Louis podívá na Instagram, bude nadšený, jaké kurzy synovi zařídila. A v jak krásném prostředí. Vždyť nejenom profesionální fotbalisti můžou mít krásný život. Proč by si i obyčejní smrtelníci nemohli dopřát luxus? Nebo alespoň iluze luxusu?“

Jak moc se liší náš skutečný život od uhlazené super reality, kterou se chlubíme na Facebooku či Instagramu? Jak moc potřebujeme přátele z masa a kostí? A uvědomujeme si, že nás sociální sítě ovlivňují víc, než jsme ochotni si připustit?
Bell se horko těžko vzpamatovává z rozchodu s dlouholetým partnerem. Na prahu čtyřicítky si po desetiletém vztahu neumí budoucnost bez Colina představit, cítí se sama, bojí se, že si s novou situací neporadí. Po večerech pospává před televizí a na Instagramu sleduje pohádkový život jiných. Z letargie se ji snaží vytrhnout energická kamarádka Suze i sestra Cosette.
Po čase si Bell dodá odvahy, zavítá do místního komunitního centra a přihlásí se do kurzu fotografování. Ukáže se, že někteří účastníci si od kurzu kromě znalostí slibují ještě něco – doufají, že zde najdou přátele, protože ve svém okolí nikoho blízkého nemají. Bell je snad z nejhoršího venku. Jenomže pak přijde další rána. Bývalý partner hodlá prodat dům, kde společně žili. Aby mohla v domě zůstat, bude se muset zadlužit a Colina vyplatit. A právě tehdy v komunitním centru potká svou oblíbenou instagramovou hvězdu Millie…
Millie je dítě štěstěny. Od života dostala všechno, po čem lidé obvykle touží. Je mladá a krásná, má roztomilého pětiletého syna, spoustu přátel, obléká se do nejlepších značek, může si dovolit luxusní dovolené… Vede prostě nádherný, bezstarostný život, tím si je Bell jistá – vždyť hltá všechny její příspěvky na Instagramu.
Ale je to skutečně tak? Je Milliina realita opravdu tak super, jak Bell usuzuje z příspěvků na sociálních sítích? Nebo mají obě ženy společného víc, než se zdá?

Moje super (ne)realita není obyčejným ženským příběhem o tom, co všechno se děje na sociálních sítích, jak si lidi lžou skrz fotky do očí. Je zde toho mnohem víc, je to román ze života, v nejedné situaci jsem se poznala, byla jsem naprosto nadšená, jakým směrem se vypravování ubíralo, že Instagram už byl druhořadý, takže pokud jej nemáte, vůbec se nebojte do čtení pustit, stojí to za to i bez vědomostí o sociálních sítích.

Anotace, kterou jsem vám výše zkopírovala ze stránek nakladatelství, je více než podrobná, takže já se do rozepisování, o čem příběh Moje super (ne)realita je, nebudu. Za to se rovnou podíváme na hlavní dvě hrdinky, kterými jsou Millie a Bell.
Každá žena je jiná. Bell táhne na 40 let, je bezdětná, po deseti letech se s ní rozešel její partner a tak nějak se snaží ze všeho vzpamatovat. Jenže nemá ten správný pohon.
A Millie, to je třicetiletá máma pětiletého chlapíka, žije sama, protože bývalý partner ji podváděl, není to správný otec, nemá moc zájmu o syna, jako profesionální a známý fotbalista, spíše vymetá večírky a hledá zábavu na jednu noc (s barbínama).
Millie řeší peníze, aby měla pro sebe a svého syna dostatek, což není vždy pravdou, Bell se chce znova začít usmívat.
A víte co oběma pomůže, aby se na svět dívaly s radostí? Ne? Tak si o tom přečtěte v příběhu Moje super (ne)realita a určitě dáte autorce za pravdu.

„A teď bohužel nastal čas, abychom se sbalili a vydali se domů. Nezapomeňte si tady své zarámované fotografie a odneste si všechno, co jsme nestihli vypít. I když, jak se tak dívám, kontejner na sklo bude po dnešním kurzu plný.“

Moje super (ne)realita je románem, kde autorka skvěle popisuje nejen temné stránky sociálních sítí, kdy se lidé přetvařují jen proto, aby ukázali, že oni se na rozdíl od jejich přátel mají dobře, ba přímo luxusně, ale co za tím je pravdy? Ani co by se za nehet vešlo.
Ale je to také čtení o tom, jak může vzniknout přátelství na různých, mnohdy neobvyklých místech, kde byste to ani nečekali a hlavně, co také přátelství může s člověkem udělat, jak jej dokáže změnit a posunout ho dál, do lepší, růžovější budoucnosti.

Jsem opravdu překvapená, co se z knížky Moje super (ne)realita vyklubalo. Čekala jsem románek pro náctileté holky, ale opak je pravdou. Tohle čtení si spíše užijí už zralejší čtenářky, které mají něco za sebou, klidně je to může nakopnout k tomu, aby ve svém životě udělali nějakou změnu, protože po dočtení si říkám, že není možné, aby se mi něco takového taky nestalo, když toho mám s Millie tolik společného. 🙂

Ale tím nechci samozřejmě odrazovat mladší čtenářky, takže víte co? Všechny dámy, ženy, dívky, pokud máte chuť na trochu té romantiky, nevadí vám „cizí deprese“ a jste připraveny na dojemný závěr, pusťte se do čtení. Moje super (ne)realita vás může jen a jen překvapit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Moje super (ne)realita můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *