Moje vánoční řecká svatba – Samantha Tonge

Autor: Samantha Tonge
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 240

„K velkému úspěchu vede spousta malých činů.“

Někdejší typicky městská mladá žena a úspěšná bankovní manažerka Pippa Pattinsonová vychutnává plnými doušky svůj nový, nekomplikovaný vesnický život a kralování ve své vysněné čajovně ve vesničce Taxos po boku svého snoubence Nika. Změna k neuspěchanému, prostému životnímu stylu je však příliš náhlá a rychlá a Pippě začíná vrtat hlavou, jak se to všechno vlastně semlelo?
Termín její svatby, stanovený na vánoční svátky, se valem blíží. Shodou okolností ji její bývalý přítel Henrik pozve na zásnubní hostinu do Londýna, kde Pippa své předsevzetí začne zpochybňovat a přemítá, jestli svatební zvony, které jí zní v mysli, nebijí spíš na poplach. Náhle zatouží po rušném životě velkoměsta, pohodlí i pravidelné pedikúře. Opravdu se toho všeho dokáže vzdát a stát se manželkou… rybáře?
Nehledě na své vzrůstající pochybnosti si usmyslí vnést do vesničky, která dosud zápolí s dozvuky hospodářské recese, trochu vánočního kouzla a uspořádat vánoční trh. Během příprav, při nichž jí ochotně pomáhají její řečtí přátelé a především Nikovi rodiče, pevně doufá, že se jí včas podaří přijít na to, kde je její pevné místo.

Moje vánoční řecká svatba je pokračováním příběhu, který začal v knížce Řecký sen. Pokud ovšem doma Řecký sen nemáte a toužíte si přečíst knihu, knihu, která v sobě bude mít kousek vánoc, když už se blíží, určitě se do tohoto díla pusťte. Autorka v ději hodně vzpomíná na to, co bylo, takže se neztratíte a vše pochopíte.

Ale pokud chcete číst nejdříve Řecký sen a až potom se začíst do Moje vánoční řecká svatba, tak možná dále nečtěte, protože se může objevit pár spoilerů, které by vám celkový požitek z obou dílů mohly zkazit.

Pippa plánuje se svým řeckým bohem – Nikem – svatbu. Při jednom romantickém okamžiku ji požádá o ruku, a ač je to teprve pár měsíců po tom, co její zasnoubení s bývalým přítelem Henrikem nedopadlo, odpoví mu kladně a přípravy můžou začít.
Jenže, jak už to tak bývá, nic nejde podle plánu, navíc jejich malá vesnička je v ekonomické krizi, všichni čekají na to, až se postaví mořské muzeum, aby zvedlo místní ekonomiku, ale na to přeci nemůžou čekat dlouho.
Takže Pippa krom své svatby, začne plánovat také speciální vánoční trhy, které mají přilákat lidi z široka daleka, hodlá předčíst trhy, které se konají na Kosu. Jenže do toho se objeví Henrik, Pippa odjede do její milované Anglie na pár dní a v tu chvíli začne přemýšlet, zda opustit dychtivou a euforickou Anglii, natrvalo se odstěhovat do klidné a malebné vesničky v Řecku, je pro ni to pravé.
A k tomu ještě uprchlíci… No, co vám budu povídat, je toho spousta, co se v této útlé knížce bude dít, takže se připravte, že to nebude pouze procházka růžovým sadem. Nebo sadem fíkovníků? Jestli vůbec fíkovníky jsou v sadech? 🙂

„Usmála jsem se a zalétla pohledem ke svému řeckému milenci. Odmyslím-li náš odlišný původ a zázemí, rozdílné povolání i cíle – pak ano: s tímhle mužem dokážu strávit celý život. Celou věčnost. Každý jeho dotek ve mně zažehne požár slastných emocí. Přesto jsem svraštila obočí. Vystačím s tím na celý život?“

Moje vánoční řecká svatba je pomalu odvíjejícím se příběhem, který se nikam nežene a přesto se tam děje spoustu (pro hrdiny) důležitých okamžiků, které ovlivňují děj.
To, co se chystá, je z valné většiny předvídatelné, takže na vás nečeká žádné vzrušující čtení, ale přeci jen jednou jsem se nadechla takovým tím způsobem, že bych nečekala zrovna to, co se stalo.
Hlavní hrdinka Pippa mi byla sympatická tím, jak dokázala logicky uvažovat. Ale dle mého, nechala se hodně ovlivňovat svým partnerem a v některých chvílích to nebyla ona, ale pouze jeho loutka. Hodně dala na to, jak se ostatní na ni dívají a nežila svůj život pro sebe. Ale na konci příběhu se to samozřejmě srovná, ono by to ani jinak nešlo. 🙂

Líbí se mi, že autorka v příběhu použila pár aktuálních otázek, které momentálně Řecko řeší nebo řešilo. Ať už hospodářskou recesi nebo uprchlíky. Mimochodem, imigranti v příběhu byli „použiti“ v dobrém okamžiku, a to je právě ta chvíle, kdy jsem se nadechla tak, jak jsem popisovala výše. 🙂
Když se rozhodnete knihu Moje vánoční řecká svatba si přečíst, nečekejte žádné dramatické okamžiky, ale naprosto poklidný popis toho, jak se anglická bankéřka, která je profík přes finance a investice, stává ženou, jež vlastní svou malou kavárničku, peče ty nejlepší koláče a miluje hluboce, oddaně.

Moje vánoční řecká svatba je čtením pro ženy, muže to rozhodně bavit nebude a pokud se, dámy, do ní pustíte, přeji vám, ať se líbí. Ať si užijete řecký temperament a otevřenost, ať se zasníte, že řeckého boha jednou potkáte (nebo máte doma :-)) a ať si hlavně u čtení odpočinete.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Moje vánoční řecká svatba můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *