Momentálně nedostupná – Valentina Farinaccio

Autor: Valentina Farinaccio
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 200

„Překročila jsem hranici dvě stě tisíc followerů a mám pocit, že každý další den je tu jen proto, abych sledovala, jak to číslo roste. Jeden fotograf, jedna maskérka a jeden asistent: toho rána byli tři.
Měla jsem na sobě červenou halenku a černou sukni, která tak jako tak nebude v záběru.“

Když vám někdo, s kým se setkáte poprvé, řekne, že jste velmi fotogeničtí, není to kompliment. Sedmatřicetiletá Vittoria, která tuhle větu slýchá často, o tom už pár let ví své… 
Vittoria si píše blog o hudbě, vydělává si úklidem a sní o tom, že se jednou bude psaním živit. Stačí ale jedna náhodná fotka na Instagramu a v její kariéře nastane naprosto nečekaný obrat: její účet sledují tisíce followerů. A než se stihne vzpamatovat z nebývalého zájmu, je z ní instagramový guru životního stylu, nebo spíš rychlého stravování. 
Znenadání zjišťuje, že promuje jídlo. Pouliční jídlo, mražené jídlo, nezdravé jídlo. Protože ze všeho nejlépe Vittoria vždycky uměla jíst. Snímky s pizzou nebo burgerem – úspěch zaručen! Do toho stejně náhle vstoupí nový, podivně intenzivní a nezávazný vztah s Giuseppem a lukrativní pracovní nabídka pro televizi – první skutečná práce. Jenže Vittoria má v sobě spoustu nevyřešených problémů, minimum sebedůvěry a hlavně: hlad. Jídlem zaplňuje prázdnotu, jídlem léčí bolest, která přichází z hloubi duše a kterou se snaží nevnímat. 
Jediný, komu se svěřuje, je terapeutka Mina.
Po třech letech má sice Vittoria stále spousty followerů na síti, momentálně se ale snaží udělat něco se svým skutečným životem.
Valentina Farinaccio vypráví ten nejaktuálnější možný příběh a dělá to nejmodernějším možným způsobem: současným jazykem s minimální interpunkcí a maximální autentičností dává slovo mladé ženě, která má v sobě spoustu nejistot a nenaplněné lásky a prožívá velký virtuální úspěch, aby zjistila, že opravdový život je jinde.

Momentálně nedostupná je románem, který mne velmi mile překvapil. Jako jo, obálka je nepovedená a myslím si, že moc čtenářů nenaláká na první dobrou, což je ale škoda, protože příběh v ní ukrývající se, je dobrý, příjemná jednohubka, která se snaží poukázat na to, jak můžou sociální sítě s lidmi zamávat…

Vittoria je hlavní hrdinkou a také vypravěčkou celého příběhu. Má problém, kdy se až přehnaně přejídá, z pocitu samoty, z pocitu zklamání, z pocitu ztráty, z pocitu selhání a podobně.
Sedí naproti Miny, což je její nutriční poradkyně a popisuje ji její rychlý vzlet do světa instagramového nebe a poté i pády, které musí zákonitě následovat. S velkou smůlou, špatnou zamilovaností, s obrovskou naivitou se snaží všechno zpracovat, ale když to nejde, dochází k tomu, že si „ubližuje“ a s pomocí Miny se snaží přijít na to, jak, proč, kdy… Jenže není to jednoduché si upřímně odpovědět na spoustu otázek, které Vittoria má a ani sama k sobě nedokáže být tak docela upřímná… To, co potřebuje ze všeho nejdříve, je být Momentálně nedostupná, ale půjde to, když žije jen počtem followerů?

„Píše se to Deep, čte se to díp.
Je to metoda převzatá z Ameriky, při které se jde do hloubky, abychom se dostali ke kořenům problému, který pak rozpoutá závislost, ať je jakákoliv.“

Román Momentálně nedostupná je vyprávění, které může donutit některé čtenáře přemýšlet nad tím, jak to vlastně v dnešní době na sociálních sítích funguje. A vím to i já, z vlastní zkušenosti, kdy jsem měla spolupráce, ale ty se mnou byly ukončeny, protože můj počet followerů není pro určité nakladatelství dostačující… No, jsem ten typ, který nad tím mávne rukou a řekne si, že mu těch necelých 900 lidí stačí, je za ně obrovsky rád, protože ví, že to jsou opravdu reální lidé, ale pak můžou být lidé odlišní ode mě, kteří začnou honit čísla a tak může vznikat něco jako závislost. A přesně tohle se stalo hlavní hrdince, dokázala se krásně živit světem Instagramu, ale když začalo klesat číslo, logicky začaly klesat její výdělky a to vedlo k tomu, že se začala trápit a… kam až to došlo, to se už dozvíte z příběhu. Ale nic, co bychom ji já nebo vy záviděli…

V knize Momentálně nedostupná autorka docela často přeskakuje v čase, bez předchozího upozornění, takže to někdy bylo zavádějící, ale v kontextu toho, jak příběh pokračoval, bylo všechno hned jasné.
Je to útlá knížka, která se moc dobře čte, kapitoly jsou hodně krátké, život Vittorie je jako horská dráha, takže se společně s ní ani na chvíli nenudíte. Pokud hledáte román, který vás zabaví na pár hodin, nic hloubavého, ale přitom docela na aktuální téma, tak tato kniha může být pro vás ta správná.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Momentálně nedostupná můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *