Morgavsa & Morgana: Živelné měňavice – Petr Kopl

Autor: Petr Kopl
Ilustrace: Petr Kopl
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 80

„Za zemi čest napřáhla pěst, neobyčejná to dívka, v prachu je nepřátel pýcha! A římský běs změnil se v děs!“

Oblíbené příhody malé Morganky, které znáte ze Čtyřlístku, vycházejí poprvé v knižní podobě! Morgavsa a Morganka jsou dvě čarodějky. Tedy vlastně jenom Morgavsa. Morganka se toto řemeslo teprve učí a zdá se, že se velmi rychle zlepšuje. Naše hrdinky jedou vrátit draka do jeho rodiště. Zároveň sledují stopy zlé a velmi mocné čarodějky. Co všechno je na Islandu asi čeká?

Na další pokračování příběhu Morgavsy a Morgany jsem se moc těšila. Tento komiks už v prvním díle ukázal, že tohle bude jízda a proto, když se komiks Morgavsa & Morgana: Živelné měňavice objevil u mne doma, nemohla jsem jinak, než si jím proložit klasické čtení a užívat si napínavé dobrodružství dvou čarodějek a jejich kouzelných zvířat.

Tento díl navazuje na první knihu. Začíná sice prologem Merlina, takže si čtenáři lehce připomenou události minulé, ale hned vzápětí následuje desátá kapitola, protože jednička končila číslem 9.
Morgavsa a Morgana se vydaly na Island, kde mají spoustu práce. Chtějí zabránit Rudé čarodějce, aby získala tu největší čarodějnou moc, jakou si umíte představit a také vrátit draka tam, kam patří. Kde k němu přišly? To se právě dozvíte v prvním díle – takže rozhodně doporučuji číst postupně. 🙂

Na své dobrodružné a napínavé cestě potkají spoustu podivností, jak ze zvířecí říše, tak z lidské. Ať už to jsou Preperendy, Elementálové nebo třeba Sluníčkáři.
Na každé stránce se něco děje, ale čarodějky mají důležitou misi, takže se musí se vším vyrovnat rychle a beze ztrát. Ovšem někdy k něčemu dojde, to pak musí použít magii, aby si zachránily „své krky“.
Morgavsa & Morgana: Živelné měňavice je plná akčních situací, ale také úsměvných a vlastně i směšných okamžiků, věřím, že na své si přijdou nejen děti, ale také dospělí.

„Nessie – prastarý ještěr žijící už jen v jezerech ve Skotsku. Je to vegetarián, ale občas jí ryby a možná taky někdy vzácně skoro vůbec lidi. Nessie je hrozně hodná.“

Líbilo se mi hned několik věcí. Autor si doslova pohrál s ilustracemi, a text v bublinách je sedící jako pr… na hrnec. Rozesmály mne některé ironické poznámky, obzvláště ta, když byla Morgana v podobě krávy, nebo třeba jak se měnila ve Fifinku či Myšpulína.
Další věc, která byla super, tak že se zde schovává i jisté ponaučení, které tak nějak patří do každé dětské knížky.
Neříkám, že dětem dojde všechno, co jejím rodičům, ale rozhodně se při čtení budou bavit všechny generace.

Musím se přiznat, že tohle čtení jsem si opravdu užívala. Po každé větě jsem detailně zkoumala obrázky, možná mi to zabralo stejný čas, jako nějaký útlý román. 🙂 Ale byla to jednoduše paráda.
Už jsem to sice psala, ale napíšu to znovu. Všechny děti a jejich rodiče si tohle povídání a dvou čarodějkách, o skvělé Morgavse a malé Morgance, která je v učení, určitě oblíbí a budou společně se mnou nedočkavě očekávat další díl. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Morgavsa & Morgana: Živelné měňavice můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *