Mrtvá zóna – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 424

„Kolo se točí a nikdo neví, kde se zastaví.“

Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat.     

Kniha Mrtvá zóna už tu na mne nějakou dobu čekala, seděla sama na poličce v knihovně a já pořád oddalovala její čtení. Teď bych se ji měla omluvit, protože to je jedna z top knih Stephena Kinga, kterou jsem doposud četla.
Celý příběh je nesmírně čtivý, rozuzlení bylo skvělé a ba co víc. Byla jsem si celou dobu jistá, že vím, ale přitom jsem opět a zase a znovu nevěděla.

Jak už je výše v anotaci zmíněno, hlavním hrdinou je jistý John Smith. Mladý kluk, který v průběhu děje ani moc nezestárne, ovšem štěstí moc nemá. Už jako malý upadne tak nešťastně, že je na chvíli v bezvědomí a když se po několika letech vrací z rande stane se mu to znovu. Jenže tentokrát jeho bezvědomí trvá dlouho. Téměř 5 let.
Musím říct, že autor naprosto skvěle popsal situace, kdy se John probudil z kómatu a jak se začal přizpůsobovat opět životu. Hlavně tedy s jeho předností – či prokletím – s jeho jasnovidectvím.
V knize Mrtvá zóna nejde jen o to, že John se svým jasnovidectvím potká jednoho politika a to mu obrátí jeho život naruby. Jde tam i o sérii záhadných vražd, jde tam o to, jak se člověk po tak dlouhém „spánku“ může dostat zpátky mezi živé. Jak reaguje na změny, nejen svého okolí, ale také svého těla.

„…něco je lépe nevidět a některé věci jsou lepší ztracené než nalezené.“

Pokud se do čtení tohoto díla od Stephena Kinga pustíte, nečekejte, že Mrtvá zóna je hororem či něčím takovým. Možná je tam kousek mysteriózní linky skrze to jasnovidectví, ale více jde o napínavý příběh, kde pochytíte pár drobností z historie amerického lidu, jde o dobrodružné vyprávění, kde se autor skvěle zabývá i charaktery postav a dopady určitých situací na okolí hlavního hrdiny.
Nevyhnete se určitým psychologickým rozborům, ale rozhodně to není na škodu. Jak mnozí čtenáři Kinga ví, mistr umí zaujmout pouhým slovem, dokáže z ničeho udělat něco, a tím pádem si můžete být jistí, že ani zde, v tomto příběhu, nebudete o nic ochuzeni ani zklamáni a už vůbec nebudete znuděni.

„Neskrývej se po jeskyních, nenuť ho, aby na tebe seslal velrybu, která by tě spolkla.“

Když se postavím před knihovnu, kde mám všechny autorovy přečtené knihy, sice stále zůstává tou nejlepší pro mne Osvícení, ale zodpovědně můžu říct, že Mrtvá zóna patří mezi mých top 5. Prozatím. Uvidíme, jak dlouho se tam udrží. Protože čím více čtu Kingovy knihy, tím častěji se to pořadí mění, ale to tak máme určitě všichni.

Baví mě sledovat, jak každá Kingova kniha na mne nějak působí. Jak se všechno mění, s každou stránkou, s každým pochopením a prozřením. Myslím si, že kdybyste mě sledovali i vy při čtení, bavilo by vás mě sledovat. 🙂
Někdy se přistihnu, že „vyvalím“ oči, jindy úplně cítím, že musím číst dál i za cenu spáleného řízku na plotně, a u knihy Mrtvá zóna se to stalo ne jednou, ale hned třikrát. Ten pocit, že nesmím přestat číst, protože mi něco uteče… ten řízek byl jen jednou.. 🙂

Doporučení na čtení Kingových děl je vždy těžké. Čím více autora čtu, tím více zjišťuji, že v tomto rybníku je spousta různých rybek, kterým „chutná“ něco jiného. Takže se tohoto doporučování budu u něj zdržovat a vy, kteří mne znáte, víte, co ráda čtu a co mne baví, tak i z recenze poznáte, zda do knihy jít nebo ne. A Mrtvá zóna je jednoznačně ta, které dávám ano, tudíž konečné rozhodnutí už je na vás. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Mrtvá zóna můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *