Můj svět – Peter Sagan

Autor: Peter Sagan
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2018
Počet stran: 287

„O pár minut později jsem se stal vítězem Monumentu. Na cílové čáře jsem pro kamery vystřihl jízdu jednoruč po zadním kole. Bylo to skvělé.“

Mezi roky 2015 a 2017 dosáhl Peter Sagan zdánlivě nemožného: Vyhrál tři tituly mistra světa Mezinárodní cyklistické unie UCI v řadě. Zapsal se tím do historie jako jeden z největších jezdců všech dob.
Peter Sagan však nejen vyhrává. On také baví. K vyjádření své osobnosti využívá každý okamžik v sedle. Od jízdy jednoruč po zadním kole na svazích Mont Ventoux až po rošťárny na tiskových konferencích, kde rád škádlí otravné novináře. Z Petra vyzařuje vášeň pro sport a roztomilá touha vyloudit na tvářích svých fanoušků úsměv.
Co motivuje muže, kterému přezdívají Tourminator? Jak přištupuje ke spurtům? Jaký má vztah k ostatním jezdcům v peletonu? Můj svět odhaluje myšlenky závodníka, který tímto textem vnáší světlo do sféry profesionální cyklistiky. Činí to poctivě a s humorem sobě vlastním.

Slovenský cyklista Peter Sagan je trojnásobným světovým šampionem Mezinárodní cyklistické unie UCI. Dosáhl v tomto sportu podobných výšin jako legendy Eddy Merckx a Alefredo Binda. Šestkrát vybojoval zelený trikot v Tour de France. V profesionálním pelotonu získal přes stovku vítězství. Mezi nimi i prvenství v proslulém závodě Paříž-Roubaix v roce 2018.
V roce 2016 se stal profesionálním cyklistou roku a získal také ocenění Vélo d´Or. V současnosti reprezentuje německý tým BORA-hansgrohe.

Netvrdím o sobě, že bych byla kdovíjaká cyklistická znalkyně, ale rozhodně o sobě řeknu, že jsem velkou fanynkou Petera Sagana. Tenhle kluk je nejen krásný (co si budem nalhávat, bylo mu dáno do vínku okouzlovat ženy), ale taky borec, u kterého mám pocit, že mu jde s kolem všechno, co si zamane. Sálá z něj pozitivní energie, pokaždé když jsem jej zahlédla s jeho suitou někde na závodech, on byl ten, který bavil všechny okolo. Ať už to bylo na MČR a SR v Plzni nebo Žilině či v Kyjově, tak třeba i na Tour de France, kdy jsme byli přímo na poslední etapě – hned dvakrát. 🙂

Když jsem zahlédla, že byla vydána kniha, která popisuje jeho roky v době, kdy se stal mistrem světa – a hned třikrát za sebou – musela jsem ji mít. Zatahala jsem za pár provázků (jinými slovy poslala prosebný email) a kniha byla doma. Čekala jsem, že s knihou Můj svět se dostaví euforie, budu šťastná a spokojená, že si ji můžu přečíst. Hned na začátku ovšem nastal zádrhel v podobě špatné orientace.
Místy jsem měla pocit, že nevím, kde se zrovna nacházím. Jako by přeskakoval z jednoho okamžiku do druhého a ty na sebe nenavazovaly. Jednoduše – zmatené.

Další jobovkou pro mne bylo, že si musel neustále „dobýjet baterky“. Kdyby tato chyba byla jen jednou v textu, pochopím. Ale ono se to opakovalo. V tu chvíli jsem měla chuť knihu odložit, ale neudělala jsem to. A i přes různé momenty, které mne při čtení rušily, jsem si Můj svět plus mínus užila.

„V zásadě se snažím jet tak „normálně“, jak je to jen možné, až do posledních pár kilometrů před cílem. Nejobvyklejší scénář etap na Grand Tour v poslední době je, že první hodinu se jede jako o život ve snaze dostat svoji lidi do nějakého úniku. Potom se tempo zklidní.“

Můj svět je napsán tak, abychom se dostali „do hlavy“ Petera Sagana, pochopili jeho uvažování a myšlenky, které mu plynou, když je v závodě. Dozvíme se, jaké věci jsou pro něj v životě prioritní a co dělá všechno pro to, aby dosáhl co nejlepších výsledků. Trochu zabrousí i do svého soukromého života, ale žádné „žhavé“ informace neočekávejte. 🙂

Kniha je doplněna i pár fotkami, ale upřímně – žádná sláva. Tím, že jsem pravý stalker Petera, vím, že má mnoho dalších, skvělých fotek, které by rozhodně stály za zveřejnění. Ale určitě to není myšleno negativně, každý Petrův fanoušek bude rád i za to, co je zde.

Tato kniha je určena převážně jen fanouškům samotného cyklisty. Dozvíte se některé informace, které ovlivňovaly jeho kariéru i soukromý život, najdete zde i pár zpráv o fungování zákulisí velkých tour.
Peter Sagan jedno ovšem nezapře. Jeho osobitý humor, jeho smysl pro vtip a legraci, kterou prokazuje po téměř každém závodě, se odrazil i v této knize. Některé kapitoly jsou obzvlášť legrační a musím se usmívat při představě, že přijde někdo za mistrem světa a zeptá se jej, co pil, co jedl a jestli správně čůral. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Janičce ze Slovartu, která pro mne získala tuto knihu od Knihománie.cz a já jsem za to moc vděčná.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *