Najdi odpověď – Patrick Ness

Autor: Patrick Ness
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 479

„Pálej mrtvoly. Muži pořád stojej na vršku kamennejch zdí, pušky v rukou, nutěj Sádrovce, který to přežili, kupit na hromadu těla těch, co nepřežili. Hořící hromada je vysoká, vyšší než ten nejvyšší živej Sádrovec a Sádrovci tam mlčky a se sklopenejma hlavama přinášej další a další těla.“

Todd se probouzí jako vězeň v Novém Prentisstownu, který padl do rukou diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse. Také Toddova přítelkyně Viola se ocitla v zajetí, a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který od války s domorodci vyzradí každou myšlenku. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak zkrotit nejen svůj Hluk, ale i Hluk svých pochopů.
V druhém díle trilogie se z nepřátel stávají přátelé, z přátel nepřátelé, a čtenáři se bude opět svírat žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by mu nikdy předtím ani nepřišly na mysl, a začíná tak ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme – je silný. A v jádru dobrý. Dokáže v této zkoušce obstát a vyjít z ní nezlomený? Ale hlavně: najde svoji Violu?

Druhý díl z trilogie Nespoutaný chaos s názvem Najdi odpověď předčil mé očekávání a také pocity z prvního dílu Naslouchej noži. Nevěřila bych, že příběh, který autor napsal, může dostat ještě větší obrátky a já budu fascinovaně sedět a sledovat vývoj všech postav, které jsem si buď oblíbila nebo ne.

Druhý díl navazuje na ten první, a autor se nezaobírá tím, co se stalo, hned se vrhá do pokračování ve vyprávění. Takže se nemusíte obávat, že by jste se vraceli na začátek a rovnou spadnete do temné a ponuré přítomnosti. Tím taky dávám najevo, abyste tuto sérii rozhodně četli od prvního dílu.
Hlavní postavy jsou starší, než tomu bylo v předchozím díle, ale i přesto stále mladí. Líbilo se mi, že je autor je nechává postupně dozrávat, což samozřejmě s sebou nese jak chyby v jejích rozhodování a skutcích, tak i správné reakce. Díky tomu jsou postavy uvěřitelné.
Musím se přiznat, že samozvaný vládce Prentiss mi tady lezl na nervy mnohem více, než tomu bylo předtím, ale na druhou stranu ho nejde neobdivovat. Autor jeho charakter doslova vymazlil, a vy nebudete vědět, zda jej nenávidět nebo mít k němu úctu. Je to ten typ tyrana, u kterého nebudete vědět, co si o něm myslet.

Co velmi oceňuji a co se mi líbilo, že příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. A to jak Todda, tak Violy. Mám ráda, když se dostanu do hlavy oběma hlavním hrdinům a vím, co si myslí, co plánují a tady mi to přišlo nejen důležité, ale také velmi osvěžující.

„Připlácne mi dlaň přes pusu a drží ji tam, celou vahou svého těla mě tlačí k zemi, zatímco kolem nás se z trosek komunikační věže zvedají mračna prachu. „Přestaň křičet,“ zasyčí.
Kousnu ji do ruky.
Bolestně zkřiví tvář, ale nepouští mě, dál se nechá kousat a nehýbe se.“

O autorovi jsem se už nejednou přesvědčila, že umí vystavět kvalitní příběh, a tady se to potvrdilo. U mnoho sérií se stává, že druhý díl je takový „doplňkový“ mezi úvodem a samotným finálem. Ale tady to neplatí.
Najdi odpověď je stejně kvalitní jako díl první, možná o něco lepší. Více jsem se vžila do příběhu, navíc zde jedna akce střídá druhou, nebudete mít možnost se nudit a to je přeci fajn. Moc fajn. 🙂

V této knize nejde ale jen o samotný příběh hlavních hrdinů. Uvidíte tu spoustu náznaků a situací, které vám připomenou realitu, ve které žijeme nebo naši předkové žili. Od totalitního režimu, až třeba po koncentrační tábory. Není to lehké čtení, ale rozhodně je poutavé a napínavé, není to sladké, protože krev a mrtvoly se zde objevují více, než by kdekomu bylo milé, ale určitě je to, dle mého názoru, série, která by vás neměla minout.

Ač jsou zde klasické prvky YA dystopie, nenechte se tím odradit, pokud to není váš šálek kávy. Tady jde o mnoho víc, než je jen sbližování dvou lidí ve fiktivním světě. Tady je ukryto trochu hlubšího zamyšlení nad tím, jak by to fungovat opravdu nemělo.
Začněte prvním dílem a směle se vrhněte po něm do druhého Najdi odpověď. Na mne již čeká díl třetí, a nemůžu se dočkat, jak tohle dopadne.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Najdi odpověď můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *