Nástroje smrti 6 – Město nebeského ohně – Cassandra Clare

Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 640

„Nemohu-li změnit vůli nebe, pohnu peklem.“

Na svět lovců stínů padla temnota, zavládl chaos a zkáza. Clary, Jace, Simon a jejich přátelé se nyní musejí spojit proti největší hrozbě, jaké kdy čelili – Claryinu vlastnímu bratrovi. Sebastián Morgenstern přešel do útoku a systematicky ničí řady lovců stínů. Pomocí Poháru smrti je mění v bytosti z nočních můr, rozvrací rodiny, odtrhává od sebe milence, a jeho temná armáda se stále zvětšuje. Nic na tomto světě nemůže Sebastiána porazit, leda by se někdo odvážil do světa démonů, kde se ukrývá poslední naděje.

Poslední díl mé milované série Nástroje smrti dočten. Město nebeského ohně je, dle mého názoru, grandiózní zakončení celého toho kolotoče kolem Sebastiana, podsvěťanů, velké války a dalších hrozných věcí, které se lovcům stínů stávaly. A při pomyšlení, že svět lovců stínů nebude mít i nadále pokoj, se tetelím blahem, protože nakladatelství Booklab/Slovart nás mou oblíbenou Cassandrou Clare zásobuje na jedničku s hvězdičkou.

Clary, Jace a vůbec všichni, které známe z předchozích pěti dílů, jsou postaveni před těžkou, téměř životní zkoušku.
Sebastián dělá problémy, útočí na Instituty a pomocí Poháru smrti mění lovce stínů v temné lovce, kteří bojují jemu po boku.
Což je samozřejmě špatně. A proto se naši milí, milovaní hrdinové, musí vydat do země démonů, do Édomu, aby zachránili nejen ty, které milují, ale potažmo celý svět. Aby dobro zvítězilo nad zlem. Podaří se jim to bez ztráty kytičky? Nemyslím si… Co si myslíte vy? Přečtěte si poslední díl, Město nebeského ohně, vlastně nejlépe celou sérii, která se stala fenoménem, a budete vědět, jak se věci mají.

Musím se přiznat, že už u pátého dílu, a teď, v šestém, jsem začala mít i Sebastiana ráda a jeho zlo v sobě mě nějakých způsobem přitahovalo. Jeho myšlení, které mu autorka vnukla bylo přímo boží, takže se u mě (jako při čtení prvních dílů) neprojevovaly emoce střídající lásku a nenávist, ale spíše jen obdiv.
Když jsem tuto sérii četla poprvé, před x lety, pamatuju si, že jsem si užívala každé písmenko, ale teď, s postupem času, kdy jsem starší (a moudřejší – haha), dokážu tohle čtení ocenit daleko více. Je pravdou, že to, co mi kdysi přišlo milé, mi teď přišlo naivní nebo trapné, ale v celkovém kontextu to byla neskutečná jízda, kterou si užije ať už mladý či starší čtenář.

„Viděl jsem město zalité krví, které mělo věže postavené z kostí a v jeho ulicích tekla ve strouhách místo vody krev.“

Město nebeského ohně je posledním dílem, ale rozhodně se nemusíte obávat, že opustíte svět lovců stínů, který jste si zamilovali a tímto pro vás všechno končí. Autorka je akční a stále připravuje další a nové příběhy z tohoto magického světa a nakladatelství Booklab/Slovart má v plánu se autorce „věnovat“.
A i přesto, že Rudé svitky magie, které popisují „dovolenu“ Magnuse a Aleca, jež byly nedávno vydané, jsou opět báječné a z tohoto světa, nic nemá na sérii Nástrojů smrti, která pro mne byla první a vždy bude ta nejlepší.

Celá série je pro mne nejen startovní páskou, kdy jsem začala více číst, ale také čtením, které jen tak něco v žánru fantasy-young adult, nepředběhne.
Město nebeského ohně je sice konečným dílem série, možná někomu ukápne slza (možná víc jako mi), závěr je neočekávaný a troufám si říct, že přímo fenomenální, ale když budete pořádně číst, zjistíte, že tímto dílem autorka skončila s jednou sérií a připravila si velmi dobrou výchozí pozici pro sérii novou a tak se budete mít na co těšit.

Jsou série, které se dají číst na přeskáčku a nic se nestane, ale tady to rozhodně není vhodné. Pokud jste se k lovcům stínů zatím nedostali, určitě a na sto procent začněte číst od prvního dílu. Všechny díly na sebe navazují i tou nejmenší „prkotinou“ a opravdu se nevyplatí přečíst si pouze obsah a pustit se do jiného než toho, který je na řadě.
Nejen, že byste se ochudili o všechnu akci, o všechny vztahy, a jejich vývoj (a že jich v příběhu je), ale také o ten správný požitek. Celá série dohromady tvoří skvělý celek, který nesmí být rozbitý na kousky a až jednou budu v důchodu, budu mít moře času, chaloupku někde v horách, tak si hezky vezmu všechny díly a udělám si svůj osobní, soukromý maraton Nástrojů smrti. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město nebeského ohně můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Nástroje smrti 6 – Město nebeského ohně – Cassandra Clare”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *