Návod na vraždu pro hodné holky – Holly Jacksonová

Autor: Holly Jacksonová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání:2020
Počet stran: 368

„A dělal to i své ženě. Říkal jí nepříjemné věci, i když jsem tam byla já. Jako že vypadá staře, z legrace jí počítal vrásky na tváři. Povídal, jak si ji vzal pro její krásu a ona jeho pro peníze, a že jenom jeden z nich drží svou část úmluvy. Vždycky se tomu teda všichni smáli, jako by to bylo jen takové rodinné špičkování. Ale když jsem to slýchala tak často, tak to bylo… znepokojující. Neměla jsem to tam ráda.“

YA detektivní thriller stejně působivý jako Riverdale a návykový jako Jeden z nás lže. Knihu jednoduše nedokážete odložit, dokud ji nepřečtete.
Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen.
Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?

Ještě předtím, než jsem se pustila do čtení young adult thrilleru Návod na vraždu pro hodné holky, už jsem zachytila spoustu ohlasů kolem sebe, jak je tato kniha výjimečná. A o to víc natěšeně jsem se do ní pustila. Přiznávám, že od začátku jsem byla připoutána k příběhu a pomalu, společně s hlavní hrdinkou, se snažila rozluštit záhadu zločinu. Tohle nemělo chybu.

Pipa je nejen premiantka ročníku na střední, ale také zapálenou holčinou, která se snaží vždy dopídit pravdy. A nejinak je tomu v případě vraždy, ke které došlo v jejím malém městečku před pěti lety. Nevěří, že Sal, kterého všichni odsoudili za zabití jeho přítelkyně Andie, je opravdu vinný.
Pipa se pouští do těžkého projektu, který začíná jako školní, až se z něj stane materiál, který ji může připravit o život, protože otevírá staré rány a zločiny, a tím pádem šlape na paty všem, kteří před pěti lety neměli čisté svědomí.
Nejednou se ocitne ve velmi nepříjemné a životu nebezpečné pozici. Jak to s ní dopadne? Podaří se ji vyřešit, co se tehdy fakt stalo? Nebo bude zastavena dřív, než k něčemu důležitému dojde? To se dozvíte z knihy Návod na vraždu pro hodné holky.

Přemýšlím, co všechno napsat o hlavních hrdinech. Pipa působila dobře. Sice mladá holka, která ale měla o všem přehled, nejen jako chytrá horákyně, ale také dívka, jež se nebála použít selský rozum, a zvládla být i zranitelná „malá“ tatínkova holčička.
Ravi, bratr Sala, jehož smrt bratra velmi zasáhla, se přes prvotní rozpaky a tak trochu odstup, spřátelí s Pipou a na společné cestě za objasněním všech událostí, se z obou stane skvělá dvojka, která vás bude určitě bavit.
Všechny postavy a charaktery, které se v knize Návod na vraždu pro hodné holky objeví, jsou uvěřitelné a docela dobře si dokážu představit, že někde někdo takový fakt existuje.

„Pipa na něj zůstala zírat. Tentokrát poznala okamžitě, na co sedívá. Spadla ji brada a žaludek jí vyskočil do krku, až se jí v puse rozlila nepříjemná pachuť sendviče, který jedla v autě.
„Panebože,“ zašeptala.
Poodešla od domu a vytáhla mobil. Prolítla poslední hovory a vytočila Raviho.“

Ač mi na konci spadla čelist, protože jsem takové rozuzlení fakt nečekala, když jsem nad tím vším přemýšlela, možná to bylo trochu přitažené za vlasy. Ale víte co? O to to bylo lepší a myslím si, že spousta z vás všechno neodhalí a bude si muset počkat na vysvětlení. Protože zrovna v této knize nic není černé a bílé.
Návod na vraždu pro hodné holky není obyčejným thrillerem, ale i díky tomu, jak je zpracován text, bude vaše čtení ještě záživnější, než se na první pohled může zdát. Na stránkách se setkáte nejen s „obyčejným textem“, ale také se objeví emaily, smsky nebo stránky z diáře. Bylo to velmi příjemné zpestření.

Mám potřebu to všechno shrnout. Takže… V knize Návod na vraždu pro hodné holky najdete snad všechno, co od thrilleru žádáte. Na to, že jeho zařazení je v young adult žánru, dočkáte se neočekávaných zvratů, napínavého – ba přímo strhujícího děje, čtivosti na jedničku, velmi dobře promyšlené zápletky a jako třešničky na dortu fakt dobrých charakterů postav.

Pokud máte rádi thrillery, jestliže se vám líbí příběhy z prostředí středních škol, s mladšími, ale inteligentními hrdiny, žádné plačky a naivky, zda si užíváte čtení, které je dobře promyšlené a napínavé, tak se po této knize podívejte. Věřím, že tak jako já a spousta dalších čtenářů, ani vy nebudete litovat.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Návod na vraždu pro hodné holky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *