Navždy spolu – Elizabeth Haran

Autor: Elizabeth Haran
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304

„V posledních týdnech Jackson sedával každý večer sám a připadal si úplně ztracený. Večeřel jako duchem nepřítomný a jídlo si vlastně ani nevychutnával. Dnes večer pozoroval, jak se zahrada pomalu halí do tmy, a kladl si otázku, zda se atmosféra mezi ním a manželkou vůbec někdy zlepší.“

Jackson Hastings se stejně jako jeho předkové věnuje farmaření, ale stále ho to táhne do města. Z dědictví po babičce si proto ve městě zřídí obchod a začne podnikat. Zásnuby s Eloise, dcerou bohatého obchodníka s uměním, jeho venkovskou minulost nadobro uzavřou. Pak se ovšem do jeho života vrátí Melody, která Jacksona bláznivě milovala už od dětství, a všechno se začne komplikovat.

Navždy spolu je románem odehrávajícím se v Austrálii, převážně na jedné farmě, v jedné rodině. Bylo to mé první setkání s autorkou, a rozhodně ne poslední. Sedlo mi všechno, její styl psaní, její smysl pro empatii k událostem, které nenechají skoro nikoho chladným a ano, dokonce mi i pár slz ukáplo. Tohle se mi už dlouho nestalo… A proto, čtěte dál, abyste věděli, proč si knihu přečíst.

Dva kluci, Jackson a Ernie vyrůstají spolu na farmě Jacksonových rodičů. I Ernieho rodiče tam žijí. Jsou spíše jedna velká rodina, než majitelé farmy a jejich zaměstnanci. Jackson se jako dědic farmy nevidí, chtěl by do města, pracovat někde, kde nebude cítit hnojem, kdežto Ernie, který je mnohem citlivější ke všemu, co se týká života, dýchá jen pro farmu a práci na ni.
Tak se jejich cesty rozejdou, a jakmile se mezi nimi objeví jedna žena, vypadá to, že jejich cesty se už nikdy ani nespojí. Ernie chce klid, Jackson chce bohatství a pohodlný život za každou cenu. Jak jejich přátelství může dopadnout, když jsou oba tak rozdílní? Když každého vize vedou jinou cestou? Co jejich rodiny? Rozdělí to i je? Nebo Navždy spolu v názvu knihy značí to, jak jejich vztah dopadne? To už se dozvíte při čtení.

„Čerství novomanželé strávili první tři dny líbánek v údolí Barossa, kde ochutnávali víno, jezdili na kole a dělali si piknik na vinici. Užívali si, ale Melody neušlo, že se její choť stále dívá k obloze a vyhlíží předzvěst deště.
„Miláčku, chtěl by ses vrátit domů?“ zeptala se čtvrtý den při snídani. „Pokud ano, mám pro to plné porozumění.“
„Máme přece líbánky!“ nechtěl ranit její city.
„Já vím, ale nehraje roli, kde jsme, hlavně když jsme spolu. A vím, že si děláš starosti, protože teď Cornellovi chybí jeden pracovník.“

Tohle čtení se mi fakt líbilo. Knihu jsem zdolala za pár hodin a to jen proto, že jsem opravdu byla zvědavá, jak dopadne. Nebylo to nijak napínavé, ale spíše mě opravdu zajímalo, jak se to v rodině bude vyvíjet a vyvine. Autorka umí nejen popsat místa tak, aby vás lákala, a vy tam chtěli žít a když ne žít, tak aspoň se tam podívat, ale také uměla vymyslet postavy, které byly uvěřitelné a reálné. Klidně si umím představit, že někde taková rodina jako v příběhu Navždy spolu opravdu je.

A ještě jednu věc musím zmínit, autorka totiž umí zahrát na city a to hlavně ženám. Dokázala do příběhu dát několik velmi emotivních situací, u kterých se rozněžníte, možná trochu zaslzíte, a o tom to čtení je. Proto čtu. Aby ve mě kniha dokázala vzbudit určité emoce. To je důvodem, proč ráda knihu Navždy spolu doporučím ke čtení všem ženám, které hledají obyčejný příběh, s neobyčejným dějem, skvělými hrdiny a pohodovým prostředím.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Navždy spolu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *