Nečekaný návrat Josephine Foxové – Claire Gradidge

Autor: Claire Gradidge
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384

„Návštěvník tam stojí a dívá se na schoulenou postavu v křesle. Pocit moci je výjimečný. Všechno je to otázka načasování. Ach ano, jen správného načasování.“

Duben 1941, Romsey, Anglie
Josephine Foxová se v rodném městečku neobjevila už dvacet let. Vyhnala ji odtud její vlastní rodina v čele s diktátorským dědečkem, která jí měla za zlé, že je nemanželským dítětem. Teď se ale do svého bývalého domova vrací, aby odhalila tajemství svého původu. Kdo vlastně byl její otec a proč o něm matka nikdy neřekla ani jediné slovo?
Pro svůj návrat si ovšem nevybrala nejlepší dobu.  Městečko se právě vzpamatovává z náletu, při němž zahynulo i několik místních… a jedna mladá dívka, kterou tu nikdo nezná. Ta se však nestala obětí náletu, ale byla zavražděna.  Kromě pátrání po svém biologickém otci teď Josephine pomáhá vyřešit i záhadu dívčiny identity – a násilné smrti.
Vítězná kniha v soutěži Richard & Judy hledají bestseller.

Nečekaný návrat Josephine Foxové je knihou, která mne velmi mile překvapila. Ač se jedná o vítězkou knihu v soutěží (o které jsem netušila, že existuje) a tím pádem by měla být čtivá a zajímavá, není to vždy tak a mnohdy se právě v těch vítězných titulech zklamu. Ale to rozhodne není případ Josephine a jejího návratu do rodného města, ze kterého byla vyhnána.

Hlavní hrdinka Josephine se po několika letech vrátí do svého rodného města, ze kterého byla doslova vyhnána vlastním dědečkem. Její minulost a dětství bylo těžké, protože je nemanželským dítětem. Ale co její matka? Nebudu prozrazovat všechno, to si přečtěte.
Každopádně se vrátíme k návratu Jo domů. Najde si práci, docela rychle, u svého kamaráda z dětství a hned ji na stole přistane práce. Má se pokusit zjistit totožnost mladé dívky, která byla nalezena mrtvá – údajně po náletu, ale mnohé indicie vedou k tomu, že byla zavražděna.
Jenže Jo šlape na kuří oka všem okolo, mnoho lidí ji nevidí rádo doma a proto se Josephine potýká sama s mnoha klacky, které jsou jí házeny pod nohy.
A nepůjde jen o tu mrtvou dívku, jde o samotnou Josephine, která se dozví spoustu věcí z její vlastní minulosti, které nejsou rozhodně příjemné…
Nečekaný návrat Josephine Foxové je návrat, který ji obrátí život naruby a prozradí vše, co vždy chtěla vědět a ještě mnohem více.

„Všude se šíří požáry a cíle ztrácejí svou definici. Město vzdoruje a směrem k obloze vylétají střely. Jeden z bombardérů se divoce zakymácí a obrací se zpět k domovu. Z motoru se valí kouř. Letoun odhazuje svůj náklad deset mil od cíle. Po chvíli se temná skvrna na obloze rozsvítí jako vánoční stromek.“

Ač se kniha Nečekaný návrat Josephine Foxové tváří na první pohled jako román, je to spíše detektivka, ale s takovým tajemným podtónem, takže bych klidně napsala, že se bude příběh líbit i těm, co mají rádi romány, i těm, co chtějí detektivku.
Ze začátku se vyprávění rozjíždí rychle, ihned jsem byla vtáhnuta do děje, zhruba v polovině dění se to zpomalilo, ač téměř všechno gradovalo a měla bych mít pocit, že potřebuju číst dál, ten pocit nebyl a docela jsem knihu odkládala, ale posledních cca 100 stránek už zase mělo neskutečný spád a konec stál za to čekání na něj.

Nečekaný návrat Josephine Foxové bylo opravdu napínavé čtení, díky tomu, že autorka uměla dát do určitých okamžiků správnou dávku tajemství a napětí, dokázala mne jako čtenáře upoutat a ač to trošku pokulhávalo, měla jsem v sobě tu touhu objevit, jak to všechno bylo a to bylo to nejdůležitější.
Tudíž můžu knihu doporučit všem, kteří si chtějí přečíst příběh, jenž není tuctovým a tak docela obyčejným.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Nečekaný návrat Josephine Foxové můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *