Nejlepší učitel na světě – Rob Buyea

Autor: Rob Buyea
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288

„Mamka mě varovala, abych se do těchhle záležitostí s popularitou radši nemíchala. Taky byla jako dítě ostrakizovaná. To znamená, že s ní nikdo nechtěl kamarádit. Mamka mi vyprávěla, že to bylo, jako by celá třída stála v kruhu a držela se za ruce, ale ji do toho kruhu nikdy nepustili. Vždycky stála někde mimo něj.“

Začátek školního roku. Sedm vypravěčů, spolužáků z jedné třídy. A jeden báječný učitel, který si získá úplně každého a dokáže třídu semknout dohromady. Když se pak stane nehoda a učitel upadne do kómatu, všichni si přejí jedno jediné – aby se znovu vrátil! Poutavý, zábavný a napínavý příběh vás zaručeně chytí za srdce.

Skvělý příběh o jedné třídě, kde jsou děti na sebe zlí i hodní, kde panuje šikana, ale také přátelství, a kde hlavním pojítkem je ten Nejlepší učitel na světě. Dojemné vyprávění, které se bude dětem líbit, ale myslím si, že i rodiče by si tohle měli přečíst, ať ví, do čeho jejich děti jdou…

Vypravěčů v knize Nejlepší učitel na světě je hned několik. Petr, Jessica, Lukáš, Alexa, Denis, Daniela, Anna. Tyto jména nosí žáci třídy, kteří se na svět dívají různými pohledy a moc se mi líbilo, jak autor vymyslel každého charakter úplně jinak, s jiným zázemím, jiným domovem a my tak jako čtenáři můžeme sledovat, co to s chováním a myšlením dětí v kolektivu udělá.
Nemusíte se bát, že by se vaše děti mezi všemi těmi jmény ztratily. Jak píšu, je to jasně dané, protože autor se opravdu snažil, aby každý z nich byl jiný a něčím důležitým výjimečný.
A co že v příběhu jde? Nejen, že jsou zde potyčky a rozepře ve třídě, ale také učitel, který si každého omotal kolem prstu svým perfektním vystupováním, je po půl roce opustí a ne vlastní vinou. Děti to těžce nesou, zvláště, když jsou v tom zainteresované. A vy, jako čtenáři, teď budete sledovat, jak se učiteli bude dařit a hlavně, jak to všechno může děti opět změnit v jejich chování.

„Pak se objevila Alexa s dalším tahem.
„Lidi, jako nemyslíte si, že  by jídlo měla mít na starost Daniela?“ řekla tak nahlas, aby ji Daniela slyšela. Připravila jsem se na to, co přijde dál. „Jako, jen se na ni podívejte. Je tlustá, takže s jídlem by jí to jako mělo jít výborně, ne?“
Daniela se sebrala a odešla z místnosti. Nikdo z nás nic neřekl ani neudělal. Jako bychom si mysleli, že když budeme předstírat, že se nic nestalo, bude všechno nějak lepší.“

Předmluvu, ač krátkou, ale přesto, napsal ke knize Nejlepší učitel na světě John Irving. Tohoto autora určitě mnozí z vás znají, jeho knihy jako třeba Pravidla moštárny nebo Svět podle Garpa určitě znáte, minimálně podle názvu (tak jako já 🙂 ).
O to víc mne zajímalo, co takový autor, jehož hodnocení na databázi je vysoké, napíše ke knize, která se tváří jako dětská. Ano, píšu tváří. Protože tento příběh má v sobě mnohem víc, než jen vyprávění pro děti. Je zde ponaučení, je zde ukázáno, jaký by mohl být ideální přístup do myslí dětí, abychom je pochopili, poznali a abychom s nimi vycházeli, což chce každý z nás.

Suma sumárum, Nejlepší učitel na světě je sice dětskou knihou, pro čtenáře od cca 10 let, ale klidně se do ní můžou pustit i rodiče. Tento příběh vezme za srdce každého, kdo otevře knihu a přečte si jej.
Jo, a děti, nebojte se počtu stránek, ty kapitoly jsou fakticky krátké! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Nejlepší učitel na světě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *