Nejtěžší ze všeho – Charlotte Philby

Autor: Charlotte Philby
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 440

„V té době byl jejich bazén menší, skromnější verzí toho, již ho Clive nahradil, jakmile mu obchod začal opravdu vzkvétat. Mělo trvat ještě řadu let, než dorazí bagry a rozbourají dům, který cihlu po cihle vystavěli Clive s Artemidou a který postupem let nahradí okázalé pozlátko, ta hladká, lesklá slupka, která zamaskuje trhliny.“

CO VŠECHNO JSTE OCHOTNI OBĚTOVAT, ABYSTE ZJISTILI PRAVDU?
Anna Witherallová je ztělesněním všechno, co čtenářům předkládá jako redaktorka prestižního časopisu: provdala se za Davida, svého zámožného přítele z univerzity, má pěkný dům v dobré čtvrti a roztomilá dvojčátka Stellu a Rose.
Jenže pod pozlátkem se skrývá hrozivé tajemství.
Mohlo by zničit všechno, co Anna namáhavě vybudovala. Najde řešení v nevypočitatelném světě tajných služeb, do kterého se nechala zatáhnout? Vypořádá se s tím, co ohrožuje její rodinu i ji samou?
Anna si uvědomí, že aby ochránila svoje děti, bude je muset opustit – navždycky.
Kdosi ji sleduje. Nedokáže ho setřást. Mohl by to být někdo, o kom se domnívá, že mu může důvěřovat, někdo, kdo je odhodlán se postarat, aby oběť nemusela být konečná.
Ale aby všichni zaplatili za svoje činy…

Když bych o knize Nejtěžší ze všeho měla říct něco jednou větou, tak to bude: „Tento příběh už by víc zamotanější být nemohl.“ Ale rozhodně bych to nemyslela negativně, tohle čtení mě nutilo přemýšlet, dávat si jednotlivé dílky dohromady, ale stejně mám po dočtení spoustu nezodpovězených otázek, což beru jako třešničku na dortu, to je to, co mi po dočtení dodalo ten správný dojem ze všeho, co se tam dělo. A že toho bylo…! 🙂

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů – dvou žen. Dvou silných, neohrožených žen, které se snaží dojít ke spravedlnosti.
Tou první je Anna. Ta je, s dovolením to řeknu, z těch dvou nejdůležitější. Žije si svůj vlastní život, už od školy lže o svém zázemí, a v tom pokračuje i ve vztahu s Davidem. Jenže před Davidem byl ještě jeden muž, který ji nějakým způsobem dokázal dostat tam, kde teď je. Nejen v manželství, ale hlavně v síti tajné služby, která si nebere servítky a může Anně zničit všechno, co dosud vybudovala, pokud nebude pracovat tak, jak má.

Druhou ženou je Maria, Davidova přítelkyně z dětství. Ta ví o Davidovi vše, co se odehrálo tehdy a nejednalo se o žádné romantické představy a situace, ale o docela temné tajemství. Jenže si to nechává pro sebe, protože potřebuje se dostat k jiným informacím, které ji zase pomůžou se posunout na další metu svého života.

Jak vidíte, obě ženy se točí kolem Davida, ale není to jen o něm, jak by se na první pohled mohlo zdát. Víte, Nejtěžší ze všeho může na někoho působit jako špionážní román, jako štvanice za spravedlností, ale ono v této knize nic není takové, jak se na první pohled zdá. Autorka skvěle rozjela hru, jak já s oblibou říkám, na kočku a myš, kdy čtenář je kočka a honí se za pravdou – myší. Jenže po dočtení mi zůstalo pár nezodpovězených otázek, ovšem vůbec to není na škodu. Díky tomu, jak je celý příběh napsán, v jakém stylu je napsán, jsem dokonce toužila po tom, aby některé dveře zůstaly uzavřeny a já vše nezjistila. Což jsem dostala.

„Zrovna když jsem došla k úpatí schodiště, Anně, která právě telefonovala, se zlomil hlas. Mobil si přidržovala u ucha ramenem. Poodstoupila jsem a vykoukla mezi sloupky zábradlí do haly, kde seděla na zemi jako hromádka neštěstí, obličej stažený bolestí, telefon nalepený na uchu. Po lících jí tekly slzy.“

Autorka vymyslela příběh, kde se mi líbilo více věcí a dvě z nich chci vyzdvihnout. Tou první je způsob, jak uměla autorka popsat prostředí, kde se příběh knihy Nejtěžší ze všeho odehrává.
Jednou byli hrdinové v Řecku, poté zase na Maledivách, pak v Anglii, ale pokaždé jsem nestačila žasnout, jak to na mne působí. Cítila jsem se, jako bych tam byla s nimi. Doslova jsem každou přibývající stránkou toužila odcestovat pryč, odcestovat do těch míst, o kterých se psalo.

Tou druhou věcí, kterou chci zmínit, tak jsou hrdinové. Sice skutečnosti, do kterých se v příběhu Nejtěžší ze všeho zamotali je docela komplikovaný a ten si asi neumím úplně představit v reálu, tak samotné postavy jsou uvěřitelné a působí reálně. Klidně by taková Anna nebo Maria mohly chodit kolem nás po městě, vůbec bych se tomu nedivila.

Když to shrnu, tak thriller Nejtěžší ze všeho je špionážní román, s detektivní zápletkou, který vám nedá spát. Ve chvíli, kdy se do příběhu zakousnete, tak mi můžete věřit, že si budete střípky skládačky dávat dohromady a budete se snažit dopídit pravdy, což není vůbec jednoduché. Je to kniha, která „není jednoduchá“, která není plytká a obyčejná. Pokud si chcete přečíst něco kvalitního, správně zamotaného, u čeho budete muset přemýšlet, tak tento román je ten správný.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Nejtěžší ze všeho můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *