Neplechy čerta Zbrklíka – Sandra Dražilová Zlámalová

Autor:Sandra Dražilová Zlámalová
Ilustrace: Marie Koželuhová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 88

„Ententýky, ententýky,
přiložíme dva klacíky.
Pod kotlíky zatopíme,
pořádně to naložíme.
Ententýky, pod který?
Pod ten velký děravý.“

V pekle se jednoho dne narodí čertík s nebesky modrýma očima, který dostane jméno Zbrklík. Kvůli jeho zbrklosti ho potkává jeden malér za druhým. Nedopatřením vytopí peklo, málem nechá shořet pekelné listiny. Nakonec Luciferovi dojde trpělivost a vyšle Zbrklíka do světa lidí, aby se své zbrklosti zbavil. Povede se mu to?

Když se toulám po knihkupectvích a koukám se na dětské knihy, vždy se nejdříve podívám na přebal, abych zjistila, jestli mne upoutají ilustrace a když jo, poté nahlédnu dovnitř – na písmo, kolik tam je ilustrací a o čem kniha je.
Kdybych se měla v knihkupectví toulat teď – samozřejmě pod podmínkou, kdyby byla otevřená, tak Neplechy čerta Zbrklíka koupím už jen kvůli titulní stránky, bez toho, abych zkontrolovala písmo nebo o čem pohádka je. Protože hned první obrázek se mi líbí tak, že si říkám, už jen kvůli ilustracím to bude skvělá pohádka pro mého syna. 🙂

Čert Zbrklík je malý klučina, jehož maminka Rozumbrada je hlavní šéfovou pekelné listiny. A to skýtá nejeden problém, protože Zbrklík je nejen velmi akční dítě – ehm, tedy čert, ale také zvídavý, toužící všem pomoct, ale hlavně zbrklý a do všeho jde po hlavě, aniž by přemýšlel nad následky.
Děti se s jeho „uměním“ zbrklosti seznámí hned na začátku, kdy se v pekelné listovně dostane ke kouzlu světla, a tím začnou jeho eskapády. Jednou se v pekle objeví voda – no fuj!, podruhé málem kvůli něj lehne celé peklo popelem a tak bych mohla pokračovat…

Jenže jednoho dne, kdy se sám Lucifer rozhodne, že je potřeba přivézt do pekla nějakého hříšníka, se musí vypravit ještě s dalšími čerty do světa lidí, nejen, aby se něčemu přiučil, ale také aby se zbavil své zbrklosti.
Na zemi to ovšem není žádný med, opět se stává spousta „nepříjemností“, ale Zbrklík začíná chápat, co je a není důležité. Jak všechno dopadne, zda se Zbrklík zbaví své zbrklosti, zda do pekla přivedou smrtelníka a co všechno je potká na zemi, to se dozvíte, až si přečtete pohádkovou knihu Neplechy čerta Zbrklíka.

„Od Chlupulínovy neplechy uběhla již nějaká chvíle, ale čert Zbrklík byl stále na pozoru. Přeci se nenechá podruhé nachytat! Ne a ne a ne!
Hop a skok, Zbrklík si to zamířil bezstarostným krokem za ostatními malými čertíky. Sem tam přeskočil povalující se poleno, obešel kupku uhlí a zrovna míjel pekelný rozcestník, když vtom se to stalo.“

Pohádková kniha Neplechy čerta Zbrklíka je soubor krátkých příběhů, o tom, co všechno se malému čertovi stalo a co ho na jeho cestě k dospělosti potkalo.
Z některých těchto příběhů si děti můžou odnést něco málo toho ponaučení, ale rozhodně si vykouzlí úsměv na tváři.

Ovšem není to jen samotným příběhem, který je velmi milý, svižný, a díky širšímu řádkování se bude dětem dobře číst, ale také ilustracemi. Ty jsou ohromné! Barevné, veselé, hravé. Čertík Zbrklík mne téměř hypnotizoval svýma očkama.
Autorka a ilustrátorka se opravdu skvěle trefily do toho, aby vytvořily pohádkovou knihu, která bude (a asi i musí) bavit všechny děti, je jedno jestli to bude holčička nebo chlapeček, na své si přijdou všichni – i rodičové.

Nemusíte mít doma malého čertíka nebo čertici, můžete mít klidně andílka, ale i tomu se budou líbit příhody v knize Neplechy čerta Zbrklíka. A kdo ví, třeba se tam i nějaký ten anděl objeví. A možná, ovšem opravdu jen možná, se tam objeví i drak!

U nás doma to na celé čáře vyhrály ilustrace a hned vzápětí to byly kouzelné formule. Když došlo na čarování, já jako hlavní předčítač změnila hlas, nasadila velmi, ale opravdu velmi „čarovný“ tón a zakouzlila. Malý se smál tak, až jsem se rozchechtala i já. 🙂 Jo, Neplechy čerta Zbrklíka jsem si se synem užila a věřím, že i vám a vašim dětem se kniha bude líbit!
Ještě doporučení pro věk – řekla bych, že klidně pro začínající čtenáře od šesti let, protože díky řádkování a fontu písma nebudou mít problém vše přečíst, ale pro předčítání kdykoliv – syn má 3,5 roku a byl to príma strávený společný čas. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Neplechy čerta Zbrklíka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *