Nepolíbená nevěsta – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 144

„Jak čekala, její otec se narovnal a velmi přísně podotkl: „O tvém manželství rozhoduji já a pouze já. A nedovedu si představit, že by si má dcera, pokud má jen kouska rozumu, neuvědomovala, jaké má štěstí, že získala tak záviděníhodného manžela, ještě než byla formálně uvedena do společnosti.“

Mladičká Venetia, dcera vévody z Lynbrooku, studuje v klášterní škole ve Francii. Je zcela ponořená do učení a příliš se nezajímá o svět za branami kláštera – a ještě méně o muže. Jaké je proto její překvapení, když pro ni nechá poslat její otec a po návratu do Londýna jí sdělí, že se má provdat za vévodu z Rockinstonu. A sňatek se má konat už za čtrnáct dní!
Venetia se pokusí svému otci vysvětlit, že se sňatku nebrání, ale chtěla by se vdávat z lásky – a pokud by to nebylo možné, tak by alespoň ráda svého nastávajícího předem viděla. Její otec je však k jejím námitkám zcela hluchý. Vnímavá Venetia pochopí, že jí něco tají.
Provdá se nakonec Venetia za muže, jehož jí vybral otec? A co vlastně vedlo vévodu z Rockinstonu k tomu, aby si ze všech dívek v Anglii vybral právě Venetii? A pokud k sňatku opravdu dojde, budou spolu šťastni?

Útlý román z dob vlády královny Viktorie, Nepolíbená nevěsta, je romance o domluveném manželství, kde se ukazuje chytrost a šikovnost žen, jak se dá zařídit, aby se do vás muž zamiloval a vy jste se stala tou jedinou v jeho životě.  Ale nehledejte zde návod na dnešní muže.

Lady Venetia Brooková je dcerou bohatého muže a jedné z nejkrásnějších žen Londýna. Po matce zdědila nejen krásu, ale i umění, jak se starat o muže, aby jste se pro něj stala nepostradatelnou. Když se musí nečekaně vrátit z internátní školy v Paříži zpět do Londýna, kde už přesluhuje, ani za mák by ji ale nenapadlo, proč si ji otec vyžádal ze dne na den. Když zjistí, že se má stát záchranou pro vévodu kvůli jeho nenechavým rukám, chce utéct, ale nakonec zvítězí rozum a nakonec i srdce.

Vévoda z Rockinstonu je svobodný mládenec, který si užívá plnými doušky své bohatství. Díky jeho kráse nemá nouzi o ženy, ale o manželství nechce ani slyšet. Jeho největší láskou jsou koně a tak vyhrává každé závody. Když je ale načapán in flagranti, zjistí že jediná šance, jak si zachránit život a pověst, je oženit se. Rock tedy hledá ženu, která je tak svatá a čistá, aby mu smazala všechny jeho prohřešky a zároveň její otec pochopil jeho situaci a svolil k sňatku. To jsou oba hlavní hrdinové příběhu Nepolíbená nevěsta.

„Rock se téměř proti své vůli zasmál. „Tomu nemohu uvěřit. Potřebuji si to vyjasnit. Ty ses se mnou včera nechtěla milovat?“
„Samozřejmě že ne. Jsi pro mne cizí, zrovna jsme se potkali. Neříkám, že tě nechci poznat, ale rozhodně nehodlám dovolit, aby se mne někdo cizí dotýkal.“
Rock si podepřel rukou hlavu. „Jsem si jist, že se mi to zdá,“ zašeptal. „Jsme přece manželé -„

Vždy když čtu tyto romány, a čtu o velké lásce, která vzniká domluveným manželstvím, říkám si zda to opravdu takhle fungovalo. Protože pokud ano, tak si říkám, co je lepší, domluvené manželství nebo vlastní výběr v dnešním rybníku.
Tak jako tak, to bude v tom, že se nám chování a hodnoty těchto rybek za tu dobu změnilo. Nepolíbená nevěsta odhaluje, že muži si v té době sice užívali, ale přesto ctili jisté hodnoty a když bylo třeba, tak se podle nich chovali. Tím pádem to byli větší džentlmeni než dnes.

I přesto, že je Nepolíbená nevěsta velmi útlý román, tak se zde dokáže rozvinout zamilovaný příběh od začátku až dokonce, i se zápletkou a momenty napětí. Děj je přehledný a pokud chcete znát každé slovo a neumíte francouzsky, tak si připravte slovník.
Asi by mi ani nevadilo, kdyby kniha neměla kapitoly, příběh plynul jako máslo po rozpálené pánvi a nepotřeboval rozdělit.

Každá žena minimálně jednou snila o velké dokonalé lásce, která sice má trny, ale vždy je ti dva vyřeší společně. Proto si tento román může přečíst každá čtenářka a nebude zklamána. A pokud to nebude vaše gusto, tak neztratíte moc času, takže vás to nebude mrzet. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Nepolíbená nevěsta můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *