Nerezka – Irena Ričlová Lachoutová

Autor: Irena Ričlová Lachoutová
Ilustrace: Irena Ričlová Lachoutová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72

„Co se to děje?“ volal vylekaný ježek a vyběhl z hromádky uschlého listí pod jabloní. Oči měl strachem navrch hlavy a pobíhal zmateně zleva doprava. „Vždyť mě ta obluda zajede,“ bědoval.
V té chvíli Honzík s Nerezkou uviděli původce toho rozruchu. Blížil se k nim obrovitý parní válec. Z komínu se mu valil dým a z píšťaly syčela pára.“

Koncem léta se na jednom políčku sjedou historické traktory, auta, buldozery i parní válec, aby přihlížejícím ukázaly, co dovedou. Nikdo si takovou podívanou nemůže nechat ujít a spokojenost všech je zaručena. Anebo ne?
V okolí žije mnoho zvířat, která se strojů, lidí a hluku bojí. Ale vy se bát nemusíte. Na historické stroje se přijela podívat i Nerezka. Není to ani autíčko, ani traktůrek, nýbrž podomácku vyrobené vozítko. A nesmělá Nerezka dostane příležitost všem dokázat, že má nejen laskavou duši, ale také odvahu pomáhat…

V lednu jsme toho s dětmi moc nepřečetli, protože probíhalo velké stěhování, do toho byl Jiřík pořád nemocný, takže usínal až moc brzy nebo byla malá protivná… No, co vám budu vyprávět, možná by ty naše příhody taky stály za sepsání, ale o tom až jindy.

Teď vás seznámím s druhou knížkou, kterou jsme v lednu přečetli a tou je Nerezka. Už podle názvu to ve vás může evokovat rezavějící auto? Třeba… Nám doma se hned vybavila nerezka, kterou používal Blesk McQueen ve filmu Auta. 🙂

Ale teď zpátky k Nerezce. Je to vozítko, které je podomácku vyrobeno. Jednoho dne se ocitne na velkém, motoristickém dni, kde je postaveno na klidné místo a vše z dálky pozoruje. Pozoruje ty NEJrychlejší, NEJblýskavější, NEJnovější, NEJpomalejší nebo také NEJsilnější stroje a auta. Jenže jak už to tak bývá, k Nerezce se přidá její nový kamarád a ona s ním začne si povídat a dospěje k zásadní otázce. Co je ona? Co je Nerezka? Jaké je to její NEJ? To už se dozvíte v příběhu, který sama napsala a také ilustrovala Irena Ričlová Lachoutová.

„Krása není něco, co by se dalo nějak změřit nebo zvážit. Krása znamená pro každého něco jiného.“

Nerezka je moc milý příběh o jednom vozítku, které nemá žádné sebevědomí, ale díky své povaze, díky své empatii a obětavosti zjistí, že právě to je jeho hlavní výhodou.
Autorka krásně zpracovala téma „pomoci“, potřeby pomoct, když jde do tuhého a z obyčejného vozítka udělala něco neobvyklého, co děti bude přitahovat a bude se jim to líbit.

V neposlední řadě je třeba také napsat, že si skvěle doplnila vyprávění vlastními ilustracemi, které patří mezi ty lepší, na něž můžete v knihách natrefit. Její obrázky jsou veselé, barevné, jsou jednoznačné a díky nim se bude kniha Nerezka líbit i těm nejmenším posluchačům, když jim ji budete předčítat. Pokud máte doma kluka, ale klidně i holku, kteří obdivují a milují jakékoliv motorové stroje, od traktorů, bagrů, až po závodní káry, určitě se po této knize poohlédněte, protože všechny potkáte právě na stránkách tohoto příběhu… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Nerezka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *