Nevinný záskok – Lizzy Dentová

Autor: Lizzy Dentová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368

 „V slzách lapám po dechu, z nosu mi teče nudle. Dívám se na svůj kufr a představuju si, že s tím skoncuju a vyčerpám kreditku, abych se dostala zpátky do Londýna. Třeba bych vážně mohla zkusit toho bratrance. Možná by mě k sobě vzal. Což ale znamená, že Heatheřina pověst zůstane pošramocená. Doteď jsem nevymyslela, jak by se dala zachránit. A chudák Bill a Irene na mě teď spoléhají. Bože, tohle je doopravdy to nejhorší, co jsem kdy provedla.   
Znovu vezmu do ruky vinný lístek a připomenu si svůj původní plán. Nauč se ho nazpaměť. Sto dvacet čtyři vín, uchechtnu se. Jako by jich tolik fakt mohli prodat.“

Heather má novou práci…
V čem je háček? Heather není ta, za koho se vydává.
A už vůbec se nejmenuje Heather. 
Birdie a Heather jsou nejlepší kamarádky a spolubydlící. Heather je zodpovědná a má v životě jasno. Birdie je tak trochu střelec a neví, co se sebou. Když se Heather překvapivě vydá s novou láskou do Itálie a zruší tak vysněnou letní práci someliérky ve Skotsku, rozhodne se za ni Birdie zaskočit. Vždyť co na tom může být tak složitého? K masu červené, k rybě bílé…
A tak Birdie stráví léto v luxusním pětihvězdičkovém resortu. Dokáže ale obalamutit bohaté zákazníky při servírování vína, kterému na rozdíl od své spolubydlící ani za mák nerozumí? A hlavně – dokáže se neprozradit před hezkým a sympatickým kuchařem Jamesem, prvním mužem, který se jí doopravdy líbí? 

Každý z nás si určitě jednou představoval jaké by to bylo, kdyby byl někdo jiný. Žít jiný život nebo dokonce život někoho jiného. Pamatujete jaké to bylo? Nevinný záskok odhaluje jaké to může mít následky, vydávat se za někoho jiného, i když je to myšleno dobře. Každá lež má krátké nohy a né každý dokáže lži odpouštět.

Tento lehce romantický příběh o úskalí života někoho, kdo nemá sebevědomí k tomu, aby si v něčem věřil, a tak skáče od jednoho k druhému a nic pořádně zatím nedokázal, je velmi čtivý. Hlavní hrdinka v knize Nevinný záskok žije na úkor své nejlepší kamarádky z dětství, která je pro ni zároveň rodina. Stále mění zaměstnání a do kapsy má hluboko a tak využívá bydlení u Heather, pařby jsou na ni a spoustu dalších věcí také. Protože už několikrát za ni zaskočila na večírcích a jiných akcích, tak nebyl problém, aby ji uvěřili, že je ona. První den v kůži někoho jiného nastupuje krutá realita. Nic není tak snadné, jak se zdá a proto je pak jen na vás, jak to skončí. Zda se vrátíte zpátky do svého života s hlavou vzhůru nebo jako podvodník a vyděděnec.

Elizabeth Finchová neměla hezké dětství. Otec je alkoholik a matka ho jen omlouvala a sváděla vinu na ostatní. Hlavně na Birdy. Když potkala Heather, byla to pro ni spása. Lepší kamarádku si nemohla přát. A to jim zůstalo až do dospělosti. Heather mezitím vystudovala a stala se uznávanou someliérkou. Birdy nedokázala nic. Plácá se ve všem, co dělá. Myslí si, že ji nikdo nikdy nebude mít rád a nemá na to, aby něco pořádného uměla. Přitom je velmi kreativní, pohotová, vtipná a přemýšlivá. Heather ji sice stále opakuje opak, ale Birdy si myslí, že to dělá proto, že je její kamarádka. Taky pro ni spoustu věcí přikrášluje nebo raději neříká nahlas. Sem tam zajde místo ní na nějakou akci ohledně vína, když Heather nemůže. Většinou se opije společně se svým přítelem a pak vymýšlí hlouposti.
Na jedné takové akci potká její budoucí nadřízenou a protože slíbila své kamarádce, že jim zavolá a vymyslí výmluvu, proč tu letní brigádu ve Skotsku nemůže vzít, aniž by utrpěla její pověst, nenapadne ji nic lepšího než v tom pokračovat, takový Nevinný záskok. Loch Dorn, ale bohužel není putyka, jak si obě myslely. Nejde jen o bílé a červené víno, takže musí začít šrotit, aby ji nikdo neprokoukl. Ví, že to může každým dnem prasknout, ale věří, že léto zvládne a pak se vrátí zpátky. Ale nikdy nic není, jak si naplánujete, a tak se ji pod nohy zaplétá více a více klacíků a ten poslední ji tam hodí ten nejméně očekávaný člověk v jejím životě. Musím ale říct, že ten konec je takový chladný. Asi bych čekala více projevených emocí. Přistihla jsem se, že mě vlastně ten konec nijak nenadzvedl ze židle. Čekala jsem od Birdy trochu více něčeho, když byla celou dobu taková od rány.

„Hlasitě vzdychnu. „Bože, Anis se přece neučí na rytíře Jedi. Je fantastická kuchařka. A vůbec, Russelle, nebýváš tady tak často, abys ji mohl sledovat pravidelně v akci. Je neskutečná. Kdyby Anis byla hodinky, tak by byla ty, co v Apollo 13 zachránily Toma Hankse. takový je na ni spoleh.“     
Anis zalapá po dechu, ale mně už je putna, co si o mně Russell myslí. Jsem akorát falešná someliérka, co se ze sebe snaží vydat to nejlepší, zato on je 
opravdový šéfkuchař, který se o to samé rozhodně nesnaží. A co hůř, nepomáhá ani těm ostatním, aby se zlepšili.“

Kromě zábavných patálií, hezkého Skotska, zajímavých informací o víně a nerozlučném kamarádství se začtete i do milostného příběhu, který vypadá na velkou lásku. Bohužel i to je založené na lži a tak je velmi malá pravděpodobnost, že ta jiskra neuhasne. Nevinný záskok je čtení, které plyne jako voda. Žádné velké nervy, žádné nekončící drama. Trochu napětí, troška lásky a zajímavá zápletka. 

Jak se píše na přebalu. Nevinný záskok je svěží a lehký s nádechem romantiky. Pokud dáváte přednost románům, které mají zpříjemnit volnou chvíli, ale není třeba u nich moc dumat nebo prožívat emoční tobogán, tak je tato kniha skvělým společníkem. Není místo,  kde by vás nemohla následovat, ať čekáte v čekárně u doktora, jedete tramvají nebo sedíte doma ve svém oblíbeném křesle. Takže přeji příjemné čtecí okamžiky.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Nevinný záskok můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *