Nezbytné věci – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 630

„Nechme císaři, co císařovo jest, a Bohu, co boží jest.“

Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, co je pro vás osobně opravdu nezbytná věc? Co musíte mít, za co byste byli ochotni vyklopit nemalé peníze, protože ta věc pro vás znamená hodně?
Pokud nějakou takovou věc máte, tak budete závidět obyvatelům městečka Castle Rock ve státe Maine nový obchod, kde jeho majitel má nejen nezbytné věci, ale právě ty Nezbytné věci, které vy opravdu potřebujete a za „lidové ceny“.

Ba co více. Pan Gaunt, nový obyvatel městečka Castle Rock a majitel obchodu Nezbytné věci, vám vaše vysněné věci prodá za opravdu nízkou cenu. Ale k tomu po vás bude chtít určitou protislužbu, způsobit nevinný žertík nějakému obyvateli městečka. A protože nakupující po té věci opravdu a vroucně touží, slíbí mu cokoliv, slíbí mu doslova poslušnost.
Jenže, to byl nebyl Stephen King, aby z nevinných žertíků „nevytřískal“ nejvíc, co to jde a díky tomu ty žertíky jsou pouze rozbuškou pro něco mnohem většího, něco strašidelného, něco opravdu nenávistného.

Nezbytné věci je příběh, který má přesně autorův rozjezd tak, jak to mám u něj ráda. Pohrává si se čtenářem, všechny postavy představuje, jejich důležité radosti i strasti, aby to později do děje celé zapojil. Takže se ten začátek může zdát pomalý, ale vůbec to tak neberte, protože…
… tato kniha je pro mne tou typickou, u které uvidíte, že si autor umí hrát se slovíčky, že je mistrem slova a dokáže z mála dostat hodně.

„Prvním pravidlem jejího konfrontačního životního stylu bylo Vždy musíš mít poslední slovo. Druhým bylo Vždy učiníš první krok.“

Jen jedno nechápu, není to poprvé, ale opět tady nějakým způsobem figuruje pes a zase se mi to nelíbilo. Nechápu, co autor proti nim má. 🙂 Proč třeba nepoužije papouška? Nebo andulku? 🙂
To jen tak mezi řečí…
Každopádně, ráda bych napsala, že Nezbytné věci jsou nejen dějově velmi zajímavé, také trochu krvavé (dobře, trochu víc, protože některé scény, třeba se sekáčkem a dlouhým nožem scéna – ta mi dala fakt zabrat…), ale hlavně dost poutavé. Protože pokaždé, když někdo vešel do obchodu, byla jsem napnutá, co bude chtít za věc, co se za tím jeho přáním skrývá a pak jsem nedočkavě čekala na žertík, který musí provést…

Uznávám, že jsem byla napnutá po celou dobu čtení, líbila se mi atmosféra samotného městečka, kde je jen pár policistů, kde politika vládne městu, kde se všichni znají a ví o sobě téměř všechno.
A také jsem měla pocit, že autor nezapomněl ani na ženské publikum, protože podle mne byl konec trochu lehčí, než u jiných knih, takže jsem nezůstala naštvaná a vytočená, ale svým způsobem klidná – i když tedy nevím, jestli právem, po tom, co se tam všechno dělo.

Nezbytné věci je další „kingovkou“, kterou jsem si opravdu užila od začátku až do konce. Jsem ráda, že se mi dostala do rukou a že jsem se mohla utvrdit (po x-té) v tom, že autor opravdu umí psát. Žádné zbytečné popisy, žádné zbytečné nudné pasáže, všechno k věci, ale přitom takovým tím „delším“ způsobem, abyste měli šanci všechno pochopit a rozebrat až na atomy. Dokonalý zážitek.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Nezbytné věci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *