Noc – Elie Wiesel

Autor: Elie Wisel
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208

„Občas se mne lidé ptají, zda znám nějakou „odpověď na Osvětim“. Říkám, že žádnou neznám, a že ani nevím, zda na tragédii takového rozsahu může nějaká odpověď existovat. Vím však, že existuje „odpověď“ v odpovědnosti. Mluvíme-li o této prokleté a temné epoše, tak blízké a zároveň tak vzdálené, je klíčovým slovem „odpovědnost“.
Jestliže se svědek přemohl a uvolil se svědčit, pak kvůli dnešním mladým lidem, kvůli dětem, které se narodí zítra: protože nechce, aby se jeho minulost stala jejich budoucností.“

Ve městě Sighetu, jež za války obsadilo Maďarsko, prožívá Elie dětství ve zbožné židovské rodině. Lidem se zdá, že válka je kdesi daleko a že dřív než nacisté tady budou Rusové. Na jaře 1944 ale přijdou Němci a v krátké době deportují Židy do vyhlazovacích táborů. Elieho rodina se dostává do osvětimského pekla:
„Kousek od nás stoupaly plameny z nějaké jámy, gigantické plameny. Něco se tam pálilo. K díře přijelo nákladní auto a vyklopilo svůj obsah: byly to malé děti.“
Patnáctiletého(!) Elieho oddělí od matky a sester, podaří se mu naštěstí zůstat s otcem, a to jim oběma pomůže, aby přežili následujících měsíce plné utrpení. Pak se přiblíží fronta a Němci vězně vyženou na několikadenní pochod v mrazu a sněhu, než je odvezou vlakem do Buchenwaldu. Těsně předtím, než tábor osvobodí Američané, umírá Elieho otec za hrůzných okolností, které budou Elieho už navždy pronásledovat.
Teď však střídmými slovy, mírně a ztišeně vypráví celý svůj příběh…

Noc je útlá kniha, která ovšem v sobě ukrývá velké svědectví. Elie byl patnáctiletý kluk, když se setkal s krutostí, s týráním, s touhou zabíjet, ale také přežít za ostnatým drátem – v koncentračním táboře. A protože, jak sám v předmluvě zmiňuje, je důležité, aby lidé nezapomínali, napsal tento příběh – přesněji, napsal o sobě, o tom, co cítil, jak se cítil a hlavně, jak přežil.

Vyprávění je opravdu věnováno pouze samotnému Eliemu. Popisuje svůj život, jak ho vedl s rodiči předtím, než byli deportováni, tak jak miliony dalších Židů, měli se krásně, byly to děti, byli to rodiče, všichni se milovali a žili si hezky sami pro sebe, dokud nepřišla nenávist vůči Židům, nenávist, která vyvěrala ze samotného pekla.
Elie vzpomíná na to, jak se jeho rodiče stavěli k různým varováním, jak si pořád mysleli (také jako většina ostatních), že to tak špatné nebude. Jenže bylo.
A pak dojde k deportaci, v dobytčích vagonech se dostane společně s rodinou do koncentračního tábora, ze kterého už bohužel vyvázne jen on sám.

Čeho všeho byl svědkem v hrůzných podmínkách? Co sám musí podstoupit pro to, aby měl další kousek naděje na záchranu? Co udělal, a není na to hrdý, ale nebojí se o tom napsat, protože okolnosti si to žádají? Noc je neobyčejným příběhem o neobyčejném chlapci, o muži, který přežil a i v dalších dnech, měsících a rocích po tom, co byl osvobozen, se nebál lidem vyprávět, jen proto, aby varoval a připomínal. Protože budoucnost ovlivňujeme jen my sami.

„Zdálo se, že má pravdu. Kousek od nás stoupaly plameny z nějaké jámy, gigantické plameny. Něco se tam pálilo. K díře přijelo nákladní auto a vyklopilo svůj obsah: byly to malé děti. Nemluvňata! Ano, já je viděl, viděl jsem je na vlastní oči… Děti v plamenech. (Je snad něco divného na tom, že mne od té doby opustil spánek?)“

Méně je někdy více, a u knihy Noc to platí dvojnásob. Díky tomu, že autor se zbytečně příliš nerozepisoval, jeho vyprávění odsýpá, přečtete jej jedním dechem, budete u něj trpět, budete určitě smutní, nebudete chápat, kde se v lidech bere tolik zla, ale díky tomu, že se autor zabývá a zmiňuje jen fakta, nic vás nebude rozptylovat a příběh jako takový ve vás zůstane ještě dlouho po dočtení.

V dnešní době vychází spousta literatury, příběhů, které jsou inspirovány, či se opírají o dobu druhé světové války. Ale za mě je nejdůležitější číst díla, která napsali – převyprávěli – přeživší. Tyto svědectví jsou založeny na faktech, ten, který vám to vypráví, tam opravdu byl, opravdu trpěl hlady, opravdu chodil na apely, opravdu cítil tu bezmoc, zimu a zlo všude kolem. A právě proto knihu Noc byste neměli minout, její autor je ten, kdo to všechno zažil na vlastní kůži a dokázal přežít.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Noc můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *