Noční pes – Jane Elsonová

Autor: Jane Elsonová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 271

„Niko se usměje úlisným úšklebkem.
„Dovolte, paní Vrabčáková,“ řekne a vezme krabici, kterou babička vyndává ze zadní části naší dodávky.
„Dobrá tedy, když na tom trváš. Jestli ji můžeš odnést po pěšině a položit na zápraží, budeš hodný chlapec.“
„Ne, já ji vezmu,“ řeknu a sahám po krabici.
Niko mě kopne do holeně.“

Když Marek potká Dalilu, zrodí se velké kamarádství. Ačkoliv jsou každý úplně jiný, spojuje je společný sen – nejvíc na celém světě si přejí mít vlastního psa.
Sled náhodných událostí a jeden úžasný novofundlandský pes je přivedou na stopu nelegálních obchodníků se štěňaty. Dokážou svou odvahou a láskou ke zvířatům zachránit ohrožené psy? A splní se také jejich sen o vlastním pejskovi?
Napínavý příběh o statečnosti, odvaze, jednom úžasném psovi a velkém kamarádství.

Noční pes je příběhem, vhodným pro čtenáře od 10 let, který jim předá, troufám si říct, jedno velké „ponaučení“. Nejde možná tak ani o ponaučení, ale o přístup, který v dnešní době hodně lidí zmiňuje. Máte rádi psy? Máte děti, které vás prosí o pejska? Říká vám něco slogan „Nekupuj, adoptuj“? Na všechny tyto otázky možná odpovědi znáte, ale jak se k tomu postaví jiní, to zjistíte právě v této dětské knize, která potěší i nejednoho dospělého čtenáře.

Marek je kluk, Dalila holka.
Marek bydlí s babičkou a tatínkem, bez maminky, Dalila bydlí s maminkou, bez tatínka.
Marek je velký vzrůstem, Dalila je malinká vzrůstem.
Marek chce psa, Dalila chce psa. A právě tohle jejich největší přání vytvoří mezi Markem a Dalilou velké, opravdové přátelství a přesto, že jim život a osud hází klacky pod nohy, ani jeden se nevzdává. A právě díky jejich odhodlání se jim podaří něco, za co jim budou děkovat nejen dospělí, ale také někteří čtyřnozí parťáci. A nesmím zapomenout, že vše začne ve chvíli, kdy se Markovi objeví Noční pes

„Kde je tvoje mamka?“ zeptám se a buší mi u toho srdce. Velmi dobře vím, že nemá ani tušení, ale až se setkají, dostane Dalila to, co si přeje ze všeho nejvíc na celém světě.“

Autorka na konci knihy Noční pes vysvětluje, co ji vedlo k tomu, aby napsala příběh o nesprávném odchovu psů, o obchodování s nimi a hlavně, o tom, jak mnozí lidé parazitují na těchto němých tvářích a snaží se jen vydělat co nejvíce peněz. A právě proto, že má osobní zkušenost, jde z jejího psaní cítit pořádná dávka empatie a pochopení, takže když se nejen vy, ale hlavně vaše děti začtou do vyprávění, nebudou chtít přestat, dokud se nedozví, jak to bude s Nočním psem, s Dalilou, s tatínkem Marka a co se to vlastně děje v opuštěném domě, který je určen na prodej a přitom se tam objevují muž s piercingem a levhardím tetováním.

Jsem překvapena, jak autorka napsala příběh Noční pes. Je skvělý a hlavně se zabývá ožehavým tématem. I v dnešní době je často taková množírna propírána v médiích, objevují se a ač spousta lidí proti tomu bojuje, vždy se najde nějaký člověk, který se snaží přiživit ne zrovna férově.
Navíc je i spousta pejsků, kteří neměli štěstí na domov, žili ve špatných podmínkách a podobně, a tak skončili v útulku. A vy můžete udělat jedno, jestli máte možnost a chcete, nekupujte, ale adoptujte, právě ti útulkáči vám budou nejvíce vděční. Což je i hlavní myšlenka knihy, však počkejte, jak Dalila to zvládne na první dobrou! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Noční pes můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *