NOS4A2 – Joe Hill

Autor: Joe Hill
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 666

„Pekelný oheň není dost horký pro člověka, který ubližuje vlastním dětem.“

Victoria McQueenová je talentovaná mladá žena, která má odjakživa zvláštní schopnost – dokáže najít ztracené věci i skryté odpovědi. Proto není divu, že zkříží cestu ďábelskému padouchovi, v jehož starém černém autě s poznávací značkou NOS4A2 mizí děti. Dokáže zachránit duše nevinných dětí, které nestárnoucí Charles Manx přenáší do tajemné Vánoční říše, aniž by přišla o rozum nebo se sama stala jeho další kořistí?

K autorovi jsem se dostala už v minulosti, protože jsem se dozvěděla, že je synem Stephena Kinga proto jsem se pustila do jeho knihy Ohnivý muž, abych zjistila, jak moc dobrý je. A páni, nebylo to špatné, jenže víte co? Vánoční říše neboli NOS4A2 je mnohem, mnohem lepší. Od začátku jsem neměla problém se začíst, líbil se mi styl, příběh jako takový, a rozhodně se v budoucnu podívám i na seriál, který byl podle této knihy natočen.

Vicky, hlavní hrdinka příběhu, která se hned ze začátku dostane do křížku s Manxem, hlavním „šéfem“ Vánoční říše, je docela příšerná. Protože ji tohle setkání docela poznamená, začne pít víc alkoholu než je nutné, dojde i na drogy, odvykačku, psychiatrii a ač má dítě a skvělého muže, její život se ji rozpadá pod rukama. Většinou na takové hrdinky nadávám, že se neumí poprat s tím, co jim život (autor) nadělí, ale v tuto chvíli proti ni nemůžu říct ani popel, protože všechno bylo dokonale napasována k temnotě, která vládla celému příběhu.
A samozřejmě, líbil se mi Manx a hlavně Bing. Do teď mám v hlavě obrázek chlapa s plynovou maskou, který mne nahání a slibuje mi vůni perníku… brrr….

Ale co mi nejvíc sedlo, tak byla ta fantazie, kterou musí čtenáři použít, aby se do příběhu pořádně dostali.
NOS4A2 totiž funguje totiž na fantasy prvcích, téměř až scifi… Začíná to už v dětství Vicky, kdy na svém kole cestovala Zkratkou a dokázala se dostat tam, kam chtěla, ač za určitou cenu. A pak to pokračovalo dále, třeba na motorce Triumpf…
Samotný Manx má Vánoční říši, kam se dostane pouze jeho Přízrak.

„Existuje žalostnější lidská touha – nebo silnější – než chtít druhou šanci?“

NOS4A2 je naprosto famózně napsaný příběh – něco mezi hororem (protože mi místy fakt stály všechny chlupy na těle), thrillerem (té krve tam bylo dost – třeba ustřelené ucho – fuj!) a fantasy (Vánoční říše sama o sobě).
Rozhodně je to kniha, která mne za poslední dobu fakt dostala, taková menší „bichlička“ a přeci jen jsem ji měla přečtenou za dva dny, protože se nedalo odtrhnout. Naprostá topka.

A co ještě je perfektní? Kapitoly! Krátké, kratší, příjemně na sebe navazují. Některé kapitoly nemají ani za posledním slovem tečku, protože rovnou pokračuje názvem další kapitoly – nevím, jestli mne chápete a pokud ne, prostě si tuto knihu přečtěte a hotovo.

NOS4A2 je za mě naprosto perfektně napsaná kniha, skvěle vymyšlený námět a hlavně, úžasně zpracované charaktery postav. Ovšem Hooper – tím si to autor u mě trochu pokazil.. Tohle mi dělat nemůže! 🙂
Joe Hill uměl bravurně navodit temnou, i vlastně vánoční atmosféru. Když se někdo ocitl v úzkých, doslova jsem cítila, jak lapám po dechu… Vžila jsem se do každého momentu, který se v ději objevil a opravdu si čtení užila.
Možná se vám bude zdát, že těch superlativ je v tomto posledním odstavci hodně, ale já na tom chci ukázat, jak moc mě kniha pohltila, jak moc se mi líbila a jak moc vám ji doporučuji.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu NOS4A2 můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *