Nová životní kapitola Amy B. – Kelly Harmsová

Autor: Kelly Harmsová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 360

„Vytáhnu telefon a začnu s ním neobratně zápolit. V prohlížeči se snažím otevřít Twitter a najít Taliin účet, to všechno za poslechu nesrozumitelných, ale vzrušených reakcí Cori a Joea. Konečně mi Cori vezme telefon z rukou, najede na nějakou aplikaci, o níž jsem ani netušila, že ji mám, a otočí mobil displejem ke mně.“

Kdo tvrdí, že s knihovnicemi je nuda?
Amy Bylerová je upracovaná, nedoceněná a (skoro) svobodná matka. Když se však objeví její (skoro) bývalý manžel, pronásledovaný pocitem viny, a nabídne se, že se o děti na nějaký čas postará, Amy váhá. Malá přestávka by jí prospěla, ale dokáže být bez dětí? A co si počnou děti bez ní? Zvládne se o ně jejich otec postarat? Nakonec se nechá přesvědčit a vyrazí z pensylvánského venkova na knihovnickou konferenci do města, které nikdy nespí. Do New Yorku.
Obvykle prakticky založená a zdrženlivá Amy se ve víru velkoměsta dokáže konečně pořádně odvázat. Objevuje sofistikovaný život plný kultury a jiných radostí, jež si dosud odpírala. Zjišťuje, že i svobodná matka si může dopřát trochu zábavy, a ne věnovat veškerý čas dvěma pubertálním dětem. Dokonce se za povzbuzování svých kamarádek odhodlá i k několika schůzkám naslepo. Jedno setkání jí však obrátí život vzhůru nohama. Potká muže, v jehož přítomnosti se jí srdce rozbuší jako splašené. Původně nevinné prázdniny se tak změní ve spletitou hru citů, a jak se léto chýlí ke konci, Amy si uvědomuje, že bude muset učinit nelehké rozhodnutí. Dá sbohem svému starému životu a otevře novou, vzrušující kapitolu? Neztratí ale návratem domů svoje nově objevené já?
Než si však stačí vybrat, nečekaná událost svede oba její světy dohromady a Amy hrozí, že ztratí všechno, o čem kdy snila a co kdy milovala.

Nová životní kapitola Amy B. je příběh, který řadím mezi vtipné, odpočinkové čtení, jenž je ideálním pro všechny mámy, nejen pro ty samoživitelky, jako jsem třeba já.
Ale je pravdou, že my mámy, co jsme samy, bychom mohly prožít mnohem lépe všechny – fakt úplně všechny okamžiky v životě Amy bez nežádoucích následků. 🙂

Amy je mámou dvou dospívajících dětí a je na ně sama. Její manžel ji před pár lety opustil a zařídil si nový život, jinde, s jinou…
Od té doby Amy podřizuje veškerý svůj volný čas a nejen ten, svým dětem, snaží se jim dát absolutně všechno, co by mohly potřebovat.
Pracuje jako knihovnice, snaží se děti (nejen ty své) přivézt ke čtení, stará se o domácnost, o dům, šetří kde může, protože jsou výdaje vysoké… A najednou…
Bum! Objeví se její bývalý manžel, který není až tak bývalý a převrátí ji život téměř naruby. Amy se najednou ocitá sama, v New Yorku a zažívá svou momspringu! Začíná ta pravá jízda, jakou si jen knihovnice a máma dvou dětí dokáže představit – vlastně nedokázala do těchto okamžiků ani pomyslet, že by něco takového bylo možné. Nová životní kapitola Amy B. čeká.

„Otevřu ústa, abych ho zarazila. Abych mu připomněla, že mu nechci ublížit, že na konci léta odjedu, ať už se mezi námi dnes v noci stane cokoliv. Nevyjdou z nich však žádná slova.
Trochu bezradně se na mě zadívá. „Myslím, že tě políbím,“ zašeptá. „Starosti si s tím můžu dělat zítra.“
„Díkybohu,“ vydechnu.“

Příběh, který autorka vymyslela nemá chybu. Nová životní kapitola Amy B. má skvělý nápad, drive, romantiku, humor, ale i vážné téma v sobě. Jenže trochu jsem bojovala se samotnou Amy, a proto nedávám plný počet hvězd v hodnocení.
Ona totiž byla v některých okamžicích úžasná ženská, v jiných byla až příliš lítostivá, jindy příliš otevřená novým možnostem i přesto, že od začátku působila tak nějak zásadově, neměla problém bez mrknutí oka svým zásadám ustoupit, a právě z toho důvodu jsem ji nevěřila.

Ovšem to nic nemění na tom, že děj je perfektní. Má spád, všechny charaktery postav se velmi dobře doplňují, vytvářejí nesourodou skupinku, která dohromady působí reálně a srší humorem.
Nová životní kapitola Amy B. je knihou, která má sice věnování „všem svobodným matkám na světě“, ale věřte mi, že to není jen pro ně. Je to pro každou ženu, která si někdy potřebuje odpočinout od svých povinností, od své práce, ale nemá k tomu odvahu, protože si myslí, že by se bez ní všechno rozpadlo a zhroutilo, třeba jako domeček z karet.

Ale nebojte, však oni to jednou za čas bez nás sami zvládnou. Takže přečtěte si příběh s názvem Nová životní kapitola Amy B. a dejte mi vědět, kdy budete chtít svou momspringu. Přizpůsobím se a jdeme na to! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Nová životní kapitola Amy B. můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *