O psaní – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 224

„Piš s dveřmi zavřenými, opravuj s dveřmi otevřenými.“

Ať už si o knihách Stephena Kinga myslíte cokoli, jedno musí uznat každý: své „řemeslo“ zvládá skvěle. Je vynikající spisovatel, a to se odráží i na jeho „memoárech“. Kniha je napůl autobiografie a napůl příručka pro začínající autory a stejně jako Kingovy romány se čte jedním dechem. Potěší nejen mistrovy fanoušky, kteří se dovědí, co všechno mu stálo v cestě, než se stal světoznámým autorem, i o pozadí některých jeho děl. Začínajícím spisovatelům může poskytnout velmi cenné rady.

Hrdě se hlásím mezi mistrovy fanoušky. Stephen King je snad jediným autorem, ke kterému mne dovedl někdo jiný, než já sama, a stala se z něj pro mě droga. Jak to poznám, že je drogou? Stačí v jednom měsíci až cca dvou měsících (záleží na rozpoložení) nesáhnout po žádné jeho knize, a najednou mám třesavku a musím… Dělám si srandu, s tou třesavkou myslím, jinak vše, co je výše napsáno, je pravda pravdoucí.

Do knihy O psaní jsem se pustila ze dvou prostých důvodů. Dostavil se absťák a protože mám rozečtené jiné dvě knihy, sáhla jsem po té nejtenčí, co tu od něj mám nepřečtenou. Ouha! Já ji přečetla celou a na ty dvě rozečtené jsem na pár hodin naprosto a bezostyšně zapomněla. Tady aspoň vidíte, co ten King se mnou dělá.

„Pamatujte si, že základní pravidlo slovní zásoby zní: Použij to, co tě napadne jako první, pokud to zní trefně a zajímavě.“

Pro mě jako čtenáře byla nejzajímavější první část knihy O psaní. Tu autor nazval Curriculum Vitae. V ní jsem se dozvěděla hodně podstatných informací z mistrova ranného dětství, z doby jeho pubertálních let, ale také z doby dospívání, jak poznal svou ženu, jak se dostal k psaní, čím se živil, jak se měl dobře nebo nedobře.
Tahle část pro mne byla naprosto úžasná, přímo skvostná, měla jsem pocit (a stále ještě mám), že díky tomuto jsem se s autorem „skamarádila“ víc, než by se mi kdy zdálo.

Nejedna kapitola byla vtipná, legrační – to víte, ani Stephen King jako dítě či teenager nebyl andílek, a já se snad u první kingovky smála, až se za břicho popadala (obrazně řečeno, samozřejmě).
Ale autorův příběh O psaní není jen o těch veselých historkách z dětství, s velkou upřímností a věřím, že i pokorou, vám mistr ukáže i své temné stránky, které ho v určitých dobách postihly a myslím si, že tohle prostě musí ocenit každý jeho fanoušek. Možná i ten, kdo ten fanoušek není, bude chtít po tomhle čtení otevřít nějaké jeho dílo.

„Psaní není život, ale myslím, že občas to může být cesta zpátky k životu.“

Líbil se mi ten pocit, když autor poukazoval na to, ve kterých situacích vznikaly jeho příběhy a já věděla, který to je, o čem byl a tak nějak jsem chápala, proč napsal to, co napsal. Jak třeba vznikla Misery nebo Beznaděj. A jak vůbec vyšel jako první román a hlavně, za kolik se prodal. Se nedivím, že se jeho žena rozbrečela. Také se mi líbilo, jak o své ženě píše, jak jej ona dokázala posunovat dál a co pro to musela udělat.

Co vám budu povídat, o té první části bych mohla napsat seminární práci a stejně bych neměla dost, jsem prostě a jednoduše nadšená.
Ta druhá část, O psaní, už je trošičku horší. Aspoň tedy pro mne, protože nejsem člověk, který by měl jakékoliv spisovatelské ambice. Ale věřím tomu, že v těch čtenářích, kteří tu ambici mají, píšou pro sebe do šuplíku, se díky tomu můžou otevřít nové možnosti, jak s tím vším psaním naložit.

„Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte. Pijte, co hrdlo ráčí.“

Nemusíte se bát, i když je druhá půlka lehce odbornější a autor se s vámi „bude bavit“ o slovní zásobě, o gramatice, o stavbě vět a podobně, stále budete mít pocit, že si jen tak přátelsky povídáte.
Tím, že napsal knihu O psaní jako nějakou rozsáhlejší radu, ale pro přátele a své čtenáře, staví se k tomu i tak. Z jeho slov vycítíte, že se opravdu snaží přiblížit, jak to jít může, jak to asi nepůjde, ale vždy si bude stát za tím, že nic nejde lámat přes koleno a musíte chtít. Když chcete a máte naději, je možné všechno. Třeba chodit i po strážce s dodávkou.
Kdybych mohla, smeknu před autorem. Stephene Kingu, po dočtení této knihy jste pro mne ještě větší hvězdou, než jste byl doposud!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu O psaní můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *