Obchodník s hudbou – Rachel Joyceová

Autor: Rachel Joyceová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 288

„Jak se někdo může nadchnout pro kus nablýskaného plastu? Cédéčka dlouho nepřežijí, je to jen takový obchodní chyták, zrovna jako kazety. „Je mi fuk, co kdo říká. Budoucnost patří vinylu,“ uzavřel.“

Frank si pronajme krámek v zapadlé anglické uličce a začne v něm prodávat to, co je mu nejbližší – desky s hudbou. Nahrávky všech žánrů, délek i kvality zaplní prázdný obchod. Pro každého, kdo vejde dovnitř, vybere Frank tu pravou desku. Nezáleží na vkusu, náladě nebo věku, každému vybere to, co právě potřebuje. Žádná magie. Stačí jen naslouchat. Život poklidně plyne na vlně hudby a každodenního života spolu s ostatními obyvateli této uličky. Ale ačkoliv má Frank dar empatie a citu pro to, co potřebují ostatní, on sám zůstává starým mládencem. Jednoho dne omdlí před obchodem dívka. Frank a jeho přátelé se jí ujmou, ale jakmile se jí udělá lépe, zmizí. Všichni se ptají: „Kdo je ta dívka:“ „Proč má zelený plášť?“ „Je to doktorka?“ „A co ten její německý přízvuk?“ Ale Frank neslyší… zamiloval se. Dívka se vrací a pomalu mezi nimi vzniká…láska? Má šanci na úspěch?

Rachel Joyceová je autorkou románu Nepravděpodobná pouť Harolda Frye (česky 2012), nominovaném na Man Booker Prize a vydaném ve více než 30 jazycích. Napsala také romány Perfect a Milostná píseň Queenie Hennessyové (česky 2018). Obchodník s hudbou (v originále The Music Shop, 2018) je její nejnovější knihou.
Pravidelně píše také pro rozhlas, pro stanici Radio 4 napsala více než 20 původních her, dramatizovala klasické i moderní romány, a pro televizní stanici BBC napsala historický seriál.
K psaní se dostala po dvacetileté kariéře divadelní herečky. Hrála hlavní role v divadlech jako The Royal National Theatre, The Royal Court nebo Cheek by Jowl. Obdržela také cenu Time Out pro nejlepší herečku.
Rachel Joyceová žije v Gloucestershiru se svým mužem a čtyřmi dětmi.

Klidný, ale přesto velice nevšední a smutný příběh, který se odehrává v knize Obchodník s hudbou Vás dostane do relaxačního módu, kde vše plyne pomalu a  je to podbarvené kvalitní hudbou. 

Frank po smrti matky odjede ve starém autě z domova a zakotví v ne moc populární anglické uličce a pronajme si starý, škaredý a špinavý krámek. Sám ho celý opraví a otevře si obchod, kde prodává jen gramodesky s hudbou jakéhokoliv žánru. Žádné kazety či jiné věci. Pro Franka existuje jen vinyl, protože z něho hudba je nejčistší a máte z toho nejkrásnější zážitek. Hudba je jeho jediný koníček, jeho smysl života. Když před něho někdo předstoupí, zaposlouchá se a najde každému tu správnou gramodesku k poslechu. Dar empatie a naslouchání, nic víc, nic míň. Je starým mládencem a o lásce nechce ani slyšet, ale když se před jeho obchodem objeví žena, jako by se zastavil čas, ale trvá to jen pár chvil a žena zmizí jako pára nad hrncem. V této části začíná ta romantická část knihy. Jak to dopadne s Frankem zjistíte když si knihu přečtete, ale doporučuji mít po ruce kapesníky.
Kromě Franka a jeho tajemné ženy, která se představí jako Ilse Brauchmannová se  v knize objevují i další postavy. Všechny hrají vedlejší role, ale přitom hlavní, jsou s Frankem skoro dennodenně.  Jsou to jeho přátelé z okolních krámků a nejvěrnější zákazníci. Každý má svou roli, svůj charakter a dohromady dávají doplňující skladbu lidí, která Vám připomíná obyčejný svět kolem Vás.

„Čím vám posloužíme?“ zeptá se žena za pultem. Mluví s trochu ostrým přízvukem.
A tak řeknete, že hledáte nějakou hudbu, ale vlastně nevíte co. Ve skutečnosti jste všechny gramodesky už dávno vyhodili. Nemáte už doma ani CD přehrávač. Nakupujete většinou na internetu, a když si chcete poslechnout nějakou hudbu, pustíte si ji z mobilního telefonu. Ale když o tom teď tak přemýšlíte, vlastně vás šokuje, jak rychle se svět zbavil věcí, jako jsou gramodesky a kamenné obchody. Dokonce i místní pobočka vaší banky už byla zrušena.“

Tento příběh má vše, co má dobrá příběh mít. Hlavní postavy, děj, zápletku, napětí, střídání emocí, ale přesto se v něm skrývá něco tajuplného. To něco z knihy Obchodník s hudbou dělá neobyčejný příběh. Jestli je to způsobem psaní, charakterem postav nebo hudbou, kdo ví, podstatné je, že to tam je. A pokud máte naposloucháno, teď nemám na mysli moderní hudbu, ale tu věčnou, co přežije každé období jako je Aretha Franklin, Vivaldi, James Brown, Mozart, tak se to vše ještě prohloubí. Pokud  nemáte, tak doporučuji si to ke knize pouštět. Není to totiž jen kulisa, ale vždy je to s tím okamžikem, postavou, událostí nějak propojené.

Formální stránka knihy je dostačující, kapitoly jsou nadepsané číslem a slovním heslem, které Vám napoví, co se bude odehrávat. I bez toho ale není nic, co by Vám zamotalo hlavu a vše na sebe hezky navazuje, takže se v příběhu neztratíte.

Kdo má rád klidné, zamilované a neotřelé příběhy určitě nešlápne vedle, když si Obchodníka s hudbou přečte. Navíc pokud jste fanda kvalitní hudby a staré doby vinylu, tak bude ve svém živlu. Ale pokud nejste, tak by Vás to nemělo odradit, dnes už máme youtube a tam můžete skladby dohledat a kromě dobrého čtení si pustit i dobrou hudbu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Obchodník s hudbou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *